Farbowanie włosów to jedna z podstawowych usług świadczonych przez zakłady fryzjerskie. Wiele kobiet decyduje się jednak zmienić kolor pukli w domowym zaciszu. Jak bezpiecznie farbować włosy w domu?
Wybór odpowiedniej farby
Pierwszym krokiem do efektywnego i bezpiecznego farbowania włosów w domu jest wybór odpowiedniej farby. Na sklepowych półkach nie brakuje różnego rodzaju produktów, lecz skład niektórych pozostawia wiele do życzenia. Wysokiej klasy farba do włosów powinna zawierać jak najmniej substancji chemicznych, natomiast jak najwięcej składników pielęgnacyjnych oraz ochronnych. Farbowanie samo w sobie mocno obciąża włosy, dlatego nie można potęgować tego efektu poprzez dobór farby słabej jakości. Najzdrowsze produkty nie zawierają:
• konserwantów,
• utleniaczy,
• chemikaliów,
• sztucznych zapachów,
• wzmacniaczy kolorów.
Jednocześnie należy zastanowić się, jaki kolor będzie pasował do naszego typu urody. To zadanie przysparza wielu trudności zwłaszcza osobom, które farbują włosy po raz pierwszy w życiu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor skóry, oczu oraz naturalny kolor włosów.
Jak przygotować się do farbowania włosów?
Farbowanie włosów w domu to zadanie wymagające właściwego przygotowania. Nie podejmujemy się go, jeśli nie dysponujemy dużą ilością wolnego czasu. Wszelkie czynności należy bowiem wykonać dokładnie i bez pośpiechu, w przeciwnym razie efekty mogą być odwrotne do oczekiwanych. Zanim przystąpimy do pracy, przygotujmy:
• ręcznik,
• jednorazowe rękawiczki,
• folię ochronną,
• ubranie jednorazowe.
Włosy najlepiej farbować w ubraniu, którego w razie konieczności nie będzie szkoda zutylizować ‒ plamy z farby są bowiem bardzo trudne do usunięcia. Folią ochronną możemy natomiast wyłożyć te elementy, które potencjalnie mogą ulec zabrudzeniu. Warto położyć ją na podłogę, pralkę, umywalkę czy meble, zwłaszcza w przypadku mniejszych łazienek.
Jak mądrze farbować włosy w domu?
Stosując po raz pierwszy konkretną farbę do włosów, warto uprzednio przeprowadzić krótki test uczuleniowy. Polega on na zaaplikowaniu kosmetyku w mało widocznym lub łatwym do zakrycia miejscu, na przykład na ręce. Jeśli w ciągu kilku godzin w tych okolicach nie pojawi się wysypka czy świąd, farbę można zaaplikować na włosy. Należy pamiętać o przygotowaniu mieszanki składników zgodnie z zaleceniami producenta. Nigdy nie robimy tego „na oko”, nawet jeśli mamy już pewne doświadczenie w domowym farbowaniu. Postępowanie zgodnie z instrukcją pozwala uniknąć popełnienia podstawowych błędów, przez które cały zabieg może okazać się nieefektywny. Włosy zawsze farbujemy w rękawiczkach jednorazowych, trzymając się zasad wyznaczonych przez producenta. Na zakończenie całej procedury spłukujemy farbę z włosów oraz aplikujemy na pukle mocno nawilżającą odżywkę. Nie należy jednak myć włosów szamponem, gdyż może to osłabić działanie farby.
Pielęgnacja włosów farbowanych
Bez względu na to, czy farbujemy włosy w profesjonalnym salonie, czy też w domowym zaciszu, należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. W tym celu sięgamy po kosmetyki dedykowane włosom farbowanym ‒ szampony, odżywki, maski i im podobne. Skuteczna pielęgnacja pozwala poprawić ich kondycję, zwłaszcza w przypadku regularnie przeprowadzanej koloryzacji.