Friday, March 21, 2025
Home / Inne  / Jak prawidłowo badać piersi?

Jak prawidłowo badać piersi?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W Polsce stanowi on aż 20 % wszystkich zachorowań na raka wśród Pań. Szacuje się, że co roku w Polsce odnotowuje się

Busti Care rękawica

Busti Care - rękawica / fot. materiał prasowy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W Polsce stanowi on aż 20 % wszystkich zachorowań na raka wśród Pań. Szacuje się, że co roku w Polsce odnotowuje się ponad 11 000 nowych zachorowań na raka piersi, z czego umiera ponad 4 000 kobiet. Część kobiet można by uratować, niestety najczęściej podejmują one leczenie dopiero w ostatnich fazach choroby nowotworowej.

Busti Care rękawica

Busti Care – rękawica / fot. materiał prasowy

Jak wynika z badań najczęściej zachorowania na raka piersi występują u kobiet w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Nie oznacza to jednak, że młodsze kobiety nie są zagrożone, ponieważ czynników podwyższających ryzyko zachorowania jest znacznie więcej: czynniki genetyczne, pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, bezdzietność, leczenie z powodu innych schorzeń piersi, urodzenie dziecka po 35 roku życia i późna menopauza.

Ponieważ rak piersi jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej i objawia się dopiero po latach utajnionego wzrostu, tak ważne są regularne badania mammograficzne i samobadanie piersi. W Polsce około 50 % przypadków wykrywanych jest w stadium wysokiego zaawansowania co powoduje najczęściej amputacje, podczas gdy wczesne wykrycie (guzek do 10mm) rokuje wieloletnie przeżycie i wyleczenie w ok. 90 % przypadków.

Mimo, że wiele kobiet ma świadomość, że wczesne wykrycie choroby w większości przypadków skutkuje pełnym powrotem do zdrowia, to zarówno regularna mammografia, jak i samobadanie piersi wciąż nie są tak częste jak być powinny. Często samobadanie piersi jest wykonywane nieprawidłowo lub „przy okazji” wizyty u lekarza ginekologa.

Poczuj swoje piersi z BUSTI CARE

Busti Care rękawica

Busti Care rękawica / fot. materiał prasowy

Rękawica BUSTI CARE to produkt specjalnie zaprojektowany do wykrywania guzków piersi, a jego skuteczność potwierdzają badania przeprowadzone w Rzymie przez prof. Orese Buonomo oraz prof. Stefano Veradi. Rękawica wypełniona została lekkim mineralnym olejkiem, który wzmacnia odczucia dotykowe i redukuje tarcie, dzięki czemu zapobiega przemieszczaniu się guzków podczas badania. Dzięki badaniu przy użyciu rękawicy BUSTI CARE można wykryć guzki piersi wielkości ziarenka cukru.

Rękawica jest produktem bezpiecznym, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jest produktem opatentowanym na całym świecie. Rękawicę do samodiagnozy piersi polecamy kobietom powyżej 20 roku życia.

Jak prawidłowo badać piersi?

Badanie piersi z użyciem rękawicy BUSTI CARE przeprowadzamy w 4 krokach: wzdłuż, podłużnie – pierś dzielimy na wąskie pionowe paski, a następnie przesuwamy dłoń w górę i dół zataczając małe koła ślizgając – pierś dzielimy na trójkąty od brodawki po jej obwód i przesuwamy rękawice od brodawki w kierunku końca każdego z trójkątów zataczając małe koła spiralnie – badanie rozpoczynamy od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi w kierunku wskazówek zegara , następnie powtarzamy czynność wykonując dodatkowo małe kółka prostopadle do kierunku ruchu, robimy coraz mniejsze koła, aż do brodawki naciskając.

Badanie najlepiej zacząć od górnej części piersi. Zalecamy przeprowadzać badanie w pozycji stojącej. W pozycji leżącej należy podłożyć poduszeczkę pod bark przy badanej piersi. Najlepiej przeprowadzić badanie piersi kilka dni po zakończonej miesiączce, natomiast po menopauzie badanie wykonujemy raz w miesiącu, np. pierwszego dnia miesiąca.

1. Włóż rękę do jednej rękawicy BUSTI CARE.

2. Drugą rękę umieść za głową na wysokości głowy.

3. Przytrzymaj jedną pierś ręką w której masz rękawice.

4. Użyj 3 środkowych koniuszków palców i wykonuj ruchy do przodu i do tyłu. Ruchy powinny mieć długość ok. 5 cm, wykonuj je bardzo powoli i dokładnie.

5. Następnie ten sam okręg zbadaj ruchem okrężnym wg wskazówek zegara i ponownie w przeciwnym kierunku.

6. Czynności te wykonaj na innych częściach piersi – w pachwinach oraz na dole piersi.

Jeśli wykryjesz w swoich piersiach jakiekolwiek, nawet najmniejsze zmiany zgłoś się do lekarza.

Więcej informacji na stronie: www.samodiagnoza.com

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Marlena 26 sierpnia, 2015

    Daremna ta rękawiczka, miałam ją i nic nie wyczuwała, teraz mam breast sense i jest super!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ