Jak alkoholik manipuluje żoną – jak powinna postępować żona alkoholika?
Ciężar, który trudno unieść kobiecie pozostawionej samej sobie
Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka nie tylko osobę zmagającą się z nałogiem. To także olbrzymi ciężar dla całej rodziny chorego, szczególnie dla jego małżonki. Musi ona mierzyć się z nasileniem patologicznych zachowań, typowych dla alkoholizmu. Jak alkoholik traktuje żonę? Najczęściej mowa o różnych odmianach manipulacji, kłamstwach czy szantażu emocjonalnym. Uzależniony może mieć problem z kontrolowaniem własnych emocji, co zwykle skutkuje napadami złości i przemocą fizyczną
Zastanawiasz się, jak postępować z mężem alkoholikiem? Czy warto dalej żyć z alkoholikiem, czy odejść od niego? W poniższym tekście rozwiewamy wątpliwości dotyczące zachowania i manipulacji osoby uzależnionej od alkoholu. Dowiesz się także, co możesz zrobić, by ratować Wasz związek i powstrzymać ukochaną osobę przed niszczeniem sobie życia. Pamiętaj – nie ma sytuacji bez wyjścia, choć ta walka z pewnością nie będzie łatwa.
Zachowanie alkoholika wobec żony – jak rozpoznać manipulacje?
Niestety zestaw patologicznych zachowań osoby uzależnionej od alkoholu może być dość rozbudowany. To zarówno działania o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – warto więc wiedzieć, jak je skutecznie rozpoznawać. Do najczęściej wymienianych rodzajów manipulacji i kłamstw ze strony alkoholika zaliczamy mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Przyjmuje on formę odrzucania oczywistych faktów i ciągłego zaprzeczania, że problem uzależnienia faktycznie istnieje. Mechanizm ten dzieli się na kilka punktów:
• proste, oczywiste zaprzeczanie;
• próby racjonalizacji swoich zachowań;
• minimalizowanie (dotyczy ilości spożytego alkoholu);
• zrzucanie winy na innych;
• próby odwracania uwagi i zmiany tematu (gdy żona alkoholika lub inna osoba próbuje porozmawiać o ewidentnym problemie);
• tzw. koloryzowanie wspomnień (chory rozpamiętuje przyjemne chwile związane z piciem).
Osoba uzależniona zwykle nie czuje żadnych oporów przed okłamywaniem żony w celu zdobycia kolejnej dawki procentów. Stosuje szantaż emocjonalny, próbuje przepraszać, stara się wzbudzić współczucie. Jak alkoholik traktuje żonę? Poza wspomnianą już manipulacją często dochodzi do napadów agresji i zachować impulsywnych. Rodzina może być narażona na przemoc fizyczną ze strony uzależnionego.
Co czuje i jak zachowuje się żona alkoholika?
Długotrwałe obcowanie z osobą zmagającą się z nałogiem, przyjmowanie na siebie agresywnych postaw chorego i narażenie na ciągłą manipulację działa wyniszczająco na psychikę żony alkoholika. W jej głowie często kotłują się sprzeczne emocje – strach, niepokój i lęk wymieszane ze złością, gniewem i poczuciem bezradności. To olbrzymi ciężar, którego nie sposób udźwignąć samodzielnie.
Żona alkoholika może z początku próbować ukrywać uzależnienie współmałżonka przed rodziną, znajomymi i kolegami z pracy. Pozwala sobą manipulować, dostosowuje się do nowej sytuacji i żyje życiem partnera – z nadzieją, że z czasem uda się przezwyciężyć trudności. Robi to dla niego, dla siebie i przede wszystkim dla dzieci.
Nałóg to choroba, która przejmuje kontrolę nad życiem chorego. Niestety sam, ot tak, nie zniknie. W końcu u żony alkoholika może wykształcić się tzw. współuzależnienie – niebezpieczny stan emocjonalny, który polega na podświadomym negowaniu problemu. Można wręcz powiedzieć, że jej życie zaczyna kręcić się wokół alkoholu, mimo że sama może być osobą niepijącą lub sięgającą po kieliszek jedynie sporadycznie.
Manipulacja, zastraszanie, przemoc – jak reagować w obliczu tych zachowań?
Kluczowe jest zrozumienie, że uzależnienie od alkoholu to ciężka choroba, a wszystkie jej symptomy objawiające się w zachowaniu chorego są poza jego kontrolą. Nie można tu mówić o wyrachowanej manipulacji, bo alkoholik cały czas jest przekonany, że mówi prawdę, a wszyscy wokół go atakują. Jest to związane ze zniekształceniami poznawczymi, które wywołuje nałóg.
Jak powinna postępować żona alkoholika? Przede wszystkim skupić się na próbach szczerej rozmowy z chorym. Ważne jest wyraźne określenie granic, a przy tym zrozumienie jego problemów i potrzeb poprzez przyjęcie empatycznej postawy. To dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia profesjonalnej terapii. Może się jednak zdarzyć, że rozmowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a uzależnienie będzie się pogłębiać. Wówczas skuteczna może się okazać tzw. terapia wstrząsowa (szokowa), polegająca na postawieniu ultimatum – rodzina albo alkohol.
Mąż alkoholik – co robić? Jak pomóc mężowi alkoholikowi?
Wiele kobiet w tak trudnej sytuacji może zacząć zastanawiać się, jak odejść od alkoholika. Czy to jedyne słuszne rozwiązanie? Absolutnie nie – alkoholizm można wyleczyć, ale wskazane jest wsparcie ze strony profesjonalnego ośrodka terapii uzależnień. Pracujący tam specjaliści kompleksowo zajmą się nie tylko chorym, ale także osobą współuzależnioną.
W przygotowaniu tekstu pomógł mgr Waldemar Wantoch-Rekowski, psycholog i specjalista od uzależnień z ośrodka WANT. Zajrzyj na ich bloga, aby dowiedzieć się, jak powinna postępować żona alkoholika i w jaki sposób może być przez niego manipulowana. Placówka WANT to wyjątkowe miejsce, w którym osoby zmagające się nałogiem mogą liczyć na najlepszą opiekę i wsparcie w zakresie terapii uzależnień. Zachęcamy do sprawdzenia ich oferty!