Friday, March 1, 2024
Home / Kultura  / Jak aktywnie spędzić wolny czas?

Jak aktywnie spędzić wolny czas?

Zabawa to istotny i rozwojowy element życia. Nie wyrzekaj się jej!

Poznaj pomysły na umilenie sobie wolnych chwil / fot. materiały prasowe

Rozrywka to istotny element w życiu każdego człowieka. Pozwala złapać oddech, zregenerować się, odpocząć od pracy i stresujących obowiązków. Miłośnicy aktywnego spędzenia weekendów i urlopów mają na dodatek okazję poćwiczyć szare komórki lub poprawić kondycję. Po pewnym czasie jednak w harmonogram zajęć może wkraść się rutyna – by temu zaradzić przygotowaliśmy kilka ciekawych i nietypowych sposobów, które na pewno umilą wolny czas.

Poznaj pomysły na umilenie sobie wolnych chwil / fot. materiały prasowe

Poznaj pomysły na umilenie sobie wolnych chwil / fot. materiały prasowe

Uciekanie też może być zabawą

Daj się zamknąć w pokoju, z którego wyjdziesz tylko, jeśli rozwiążesz wszystkie zagadki na czas – tak brzmi główna idea, która przyświeca escape roomowi, czyli w dosłownym tłumaczeniu: „pokojowi ucieczki”. Każde takie pomieszczenie ma własną, specjalnie stworzoną dla niego fabułę, którą trzeba rozwiązać w trakcie pokonywania kolejnych przeszkód i łamigłówek. Często spotykane są również pokoje tematyczne dla miłośników konkretnego klimatu lub motywu. Coś dla siebie znajdą miłośnicy Sherlocka Holmesa, zainteresowani katastrofą reaktora w Czarnobylu i opowieściami o chacie złej wiedźmy, fani Geralta z Rivii albo chcący przetrwać apokalipsę zombie. Wielbiciele logicznych zagwozdek i myślenia out-of-the-box z pewnością poczują się jak u siebie.

Nauka poprzez doświadczenia i interakcje

Dla miłośników poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy w praktyczny i przyjemny sposób z pewnością ciekawą propozycją będą interaktywne centra naukowe (jak np. www.historyland.pl w Krakowie). Pozwalają one przeprowadzać różne eksperymenty w bezpiecznym środowisku – odkryć działanie transformatora Tesli albo stworzyć tańczącego kosmitę z mąki i wody oraz odpowiedniej częstotliwości drgań. Można również zyskać nowe spojrzenie na rzeczy, o których uczono w szkołach. Dzięki interaktywnym centrom można przenieść się w sam środek bitew, historycznych wydarzeń lub do wnętrza czarnej dziury, a to wszystko za pomocą nowoczesnej technologii i niezwykłych seansów.

Tory przeszkód zawieszone w przestworzach

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydawać sporej sumy na profesjonalny sprzęt wspinaczkowy, a chciałyby przeżyć taką przygodę, są parki linowe. Większość firm oferuje trasy dostosowane do stopnia zaawansowania – niskie dla dzieci, średnie dla dorosłych i nastolatków, a wysokie dla osób gotowych na poważne wyzwanie. Przed wejściem na któryś z torów przechodzi się najpierw krótki, specjalny kurs, który przygotuje amatorów wspinaczki do obsługi karabinków zaczepnych oraz tyrolki, a kolejne przeszkody pokonuje się przy odpowiednich zabezpieczeniach i zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak w momencie samodzielnego przejścia całej trasy – to niesamowite wyzwanie nawet dla zaprawionych grotołazów! Przed pójściem należy jednak zaopatrzyć się w rękawiczki, które ochronią dłonie przed nieprzyjemnym obtarciami.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Katarzyna 9 października, 2017

    Osobiście uwielbiam uprawiać sport.
    Najbardziej kocham kajaki.
    Często wybieram się na spływy kajakowe z Turystyka Wodniak Krutyń.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ