
Prostota i jasne kolory to znak rozpoznawczy stylu skandynawskiego / fot. materiały prasowe
Jesteś na etapie urządzania swojego nowego mieszkania i właśnie zastanawiasz się, w jakim stylu zaaranżować jadalnię? Jeśli lubisz jasne, przestronne, sprzyjające relaksowi wnętrza, dobrym wyborem jest styl skandynawski, niezwykle popularny w Europie. Naturalne materiały i stonowane, chłodne barwy, pozwalają ukoić zmysły i poczuć harmonię z naturą, a dzięki minimalistycznemu designowi — także przestrzeń i oddech. Poniżej znajdziesz kilka informacji o tym oryginalnym stylu urządzania wnętrz. Sprawdź, czy nie takiej inspiracji właśnie poszukiwałeś!
Wnętrza w stylu skandynawskim – czyli jakie?
Wystrój wnętrza w stylu skandynawskim nawiązuje kolorystyką do surowych skandynawskich gór, lodowców i fiordów, wcinających się głęboko w głąb lądu. Biel i delikatny błękit, przywodzący na myśl kolor morskiej wody, a także naturalne drewno i inne elementy wykonane z naturalnych surowców – są charakterystyczne dla tego stylu urządzania wnętrz. Wyróżnia się różne odmiany stylu skandynawskiego – nowoczesny new nordic, styl skandynawski w wersji folk oraz scandi chic, który świetnie łączy północną surowość z iście barokowymi, złotymi elementami. Dzięki tego typu urozmaiceniom można dowolnie modyfikować style aranżacji, mając jednocześnie pewność, że uzyska się spójną, pełną harmonii całość. Niezależnie od odmiany, styl skandynawski najlepiej się sprawdzi w przestronnych i nowoczesnych mieszkaniach, dlatego zaaranżowanie w ten sposób jadalni, która w nowych apartamentach zwykle jest połączona z salonem, będzie dobrym wyborem. Oto elementy, które warto wziąć pod uwagę, by pomieszczenie jak najwierniej odzwierciedlało styl z dalekiej północy:
- Dominujące kolory — jasne, stonowane barwy. Biel w tej kwestii wiedzie prym, jednak nie musi to być jej śnieżny odcień. Kość słoniowa, kremowa i matowa biel sprawdzą się równie dobrze. Idealną przeciwwagą dla nich będzie brąz naturalnego drewna i wszelkie odcienie niebieskiego, które mają budzić skojarzenia z morzem – błękit, głęboki kolor navy czy też intensywne odcienie granatu – chabrowy, atramentowy i wiele innych. Pudrowy róż, delikatny beż, różne odcienie szarości, a także butelkowa zieleń w delikatnej tonacji to kolory, które również harmonijnie współgrają z dominującą bielą. W tego typu aranżacjach wnętrz często pojawiają się również czarne dodatki – ramy obrazów, nogi krzeseł i stołów, żyrandole. Niektórzy decydują się na urządzenie wnętrza w kolorach black&white, co również jest odmianą stylu skandynawskiego.
- Materiały – styl skandynawski stawia na naturalność, dlatego mile widziane będą meble z naturalnych surowców – drewna (ciemnego i jasnego) i rattanu. Blaty mogą być wykonane z kamienia lub marmuru, a dodatki tekstylne – z lnu, wełny i bawełny. Nie powinno w nim zabraknąć również elementów metalowych i szklanych, które z kolei nawiązują do chłodu i surowości skandynawskiego klimatu.
- Dodatki idealne do jadalni i salonu – we wnętrzu stylizowanym na skandynawską willę, sprawdzą się idealnie elementy minimalistyczne, jak i te, które „ocieplą” chłodny, skandynawski wystrój. Świeczki w szklanych słoikach, papierowe lampiony, metalowe lub drewniane figurki przedstawiające leśne zwierzęta to dodatki, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru. Na ścianach warto powiesić obrazy z motywami abstrakcyjnymi, zwierzęcymi, roślinnymi lub przedstawiające ładne napisy. Świetną ozdobą będzie też słoik lub szklana misa, wypełnione kamieniami, przywołującymi na myśl górskie szlaki, a także różnorodne, drewniane podstawki, osłonki na doniczki i awangardowe, metalowe żyrandole.
Jadalnia w stylu skandynawskim – przykładowa aranżacja
Zacznijmy więc od ścian i podłóg, bo to najważniejsze elementy w każdym aranżowanym wnętrzu. Ściany pomalowane na chłodny kolor kości słoniowej lub śnieżnej bieli, będą świetnie kontrastować z parkietem, stylizowanym na postarzane deski. Ci, którzy preferują głęboki odcień podłogi, mogą wybrać panele w kolorze ciemnego orzecha – będą harmonijnie współgrać z jasnym, wełnianym dywanem. Głównymi punktami jadalni są stół i krzesła, dlatego właśnie tym elementom warto poświęcić największą uwagę. Radzimy postawić na meble, wykonane z trwałego, dębowego drewna i pomalowane na biały kolor. Aby uzyskać nowocześniejszy efekt, można pomyśleć o stole z metalowymi nogami i szklanym blatem. Warto go nakryć lnianym bieżnikiem – obowiązkowo z ciemnymi zdobieniami. Świetną dekoracją, a jednocześnie dodatkowym źródłem światła, będzie też lampa ustawiona w rogu pomieszczenia. Warto, by miała drewnianą lub metalową podstawę (dobrze, aby pasowała do stołu) i materiałowy, jasny abażur – lniany sprawdzi się idealnie. Jeżeli jadalnia łączy się z salonem, kolor sofy również powinien być utrzymany w jasnej tonacji. Kość słoniowa lub jasny odcień szarości pozwolą zachować spójny, stonowany wystrój całości. Najlepiej, żeby kanapa miała bawełniane obicie, ponieważ we wnętrzu urządzonym w stylu nordyckim, skóra może wyglądać zbyt przytłaczająco. Na sofie warto poukładać kolorowe poduszki, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało jeszcze przytulniej. Nie powinno też zabraknąć małego stolika na kawę, który – podobnie jak stół w jadalni – może mieć metalowe i szklane elementy.
Jeżeli jesteś na etapie urządzania swojego nowego mieszkania i myślisz o aranżacji jadalni lub salonu w stylu skandynawskim, to mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne. Ogólnie przyjęte zasady można nieco modyfikować, by jak najlepiej dostosować pomieszczenie do indywidualnych potrzeb i gustu. Jeżeli zaś dopiero poszukujesz nowego mieszkania na zakup i chcesz, by było ono zlokalizowane w stolicy, to radzimy zajrzeć na: https://www.lcc.pl/pl/na-woli#o-inwestycji i zapoznać się z ofertą mieszkań deweloperskich w Warszawie na Woli.
źródło: Partner MK