Tuesday, July 16, 2024
Home / Kultura  / Jacek Kołodziejski: FRECKLE/S

Jacek Kołodziejski: FRECKLE/S

Gdzie moda spotyka się ze sztuką? W Galerii Pauza

Praca Jacka Kołodziejskiego

Galeria Pauza zaprasza na krakowską premierę pierwszej autorskiej książki fotograficznej oraz wystawę Jacka Kołodziejskiego, tegorocznego laureata prestiżowych nagród PDN Photo Annual i PDN The Look: where fashion meets art

Praca Jacka Kołodziejskiego

Praca Jacka Kołodziejskiego

Spotkanie z artystą Jackiem Kołodziejskim i kuratorką wystawy Wiktorią Michałkiewicz, oraz wernisaż odbędą się  5 listopada o godzinie 19.00
w Galerii Pauza przy ul. Stolarskiej 3/5 w Krakowie.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Białkowski.

Wystawa potrwa do 4. grudnia.

Praca Jacka Kołodziejskiego

Praca Jacka Kołodziejskiego

JACEK KOŁODZIEJSKI
FRECKLE/S

INFORMACJE O KSIĄŻCE:

Projekt książki i oprawa graficzna: Magdalena Heliasz

Projekt książki i oprawa graficzna: Magdalena Heliasz

Pierwsza indywidualna książka fotograficzna Jacka Kołodziejskiego podsumowuje proces formalnych poszukiwań artysty, zapoczątkowany dziesięć lat temu: „Dziesięć lat temu zamówiłem w Zakładzie Robotyki idealny kwadrat, który został wycięty w metalowej płytce. Położyłem go w ciemni na papierze światłoczułym i naświetliłem. Powtórzyłem ten proces tysiąc razy, naświetlając stykowo papier przez papier. Każdy kolejny obraz stał się negatywem kolejnego. W rezultacie tego eksperymentu ujawnił się potencjał figury idealnej, organicznego kształtu”, opisuje Jacek Kołodziejski w tekście towarzyszącym publikacji.
Konceptualny zabieg rozpoczął poszukiwania estetyczne na poziomie różnych mediów – malarstwa, instalacji i rzeźby – oraz stał się motywem powracającym w kolejnych projektach artysty: jako figura-plama, figura-znamię, figura-stygmat, czy w końcu figura-pieg, która bywa ironicznym autokomentarzem lub autoportretem samego artysty. Pozornie statyczne kompozycje, przeważnie na płaskich, monochromatycznych tłach prezentują modeli wchodzących w specyficzną, niezwykle dosłowną interakcję ze specjalnie skonstruowanymi elementami scenografii, czy znaczącymi rekwizytami. Wszystko jest ważne: design, scenografia, ubiór, kolor, kompozycja, dekompozycja, postprodukcja.
Rudość i piegi jako obsesyjnie powracający motyw jest wpleciony w niezwykle charakterystyczny, indiosynkretyczny język wizualny wypracowany przez Kołodziejskiego. W tym kontekście fotografowanie „rudości” i „piegów” nie ma wartości dokumentalnej, ale jest elementem kreacji artysty, swego rodzaju „twórczą zabawą”, dzięki której przedmioty zyskują cechy ludzkie – „pozują”, zyskują piegi, a modele i modelki stają się niemal rzeźbami, stając się uniwersalną (i wziętą w nawias) reprezentacją inności.
Książka zaprojektowana przez Magdalenę Heliasz została wydana przy okazji wygranej Jacka Kołodziejskiego w jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual, którego laureatami w tym roku zostali między innymi Nadav Kander, czy Nick Brandt. Konkurs PDN Photo Annual jest organizowany przez prestiżowy magazyn Photo District News z siedzibą w Nowym Jorku, a za wybór najlepszych zgłoszeń odpowiada jury składające się z 31 ekspertów – w tym fotoedytorów najlepszych magazynów na świecie, oraz dyrektorów artystycznych czołowych agencji reklamowych. Oprócz nagrody PDN Photo Annual, Jacek Kołodziejski w 2016 roku został również laureatem konkursu The Look – where fashion meets art, organizowanego przez ten sam magazyn. W jury konkursy zasiadali fotoedytorzy z doświadczeniem pracy dla najlepszych magazynów: W magazine czy Vogue. W obu konkursach wyróżniono projekt zrealizowany dla polskiej marki biżuterii TAKK, prezentujący kolekcję Aphelium.

O ARTYŚCIE:

Jacek Kołodziejski (ur. 1980) jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotografów, twórcą filmów i instalacji artystycznych, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Ukończył studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studiował również film i fotografię w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest laureatem licznych nagród, a jego prace były wystawiane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles oraz Miesiącu Fotografii w Bratysławie. W 2016 roku Kołodziejski został laureatem jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie  PDN Photo Annual 2016, oraz konkursu PDN The Look – where fashion meets art.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ