Wednesday, May 29, 2024
Home / Kultura  / ISOFIX w trosce o bezpieczeństwo dziecka

ISOFIX w trosce o bezpieczeństwo dziecka

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w samochodzie. Dowiedz się, jak najlepiej umocować fotelik dziecięcy.

Przyczyną zdecydowanej większości wypadków drogowych, prowadzących do śmierci, poważnych uszkodzeń ciała oraz inwalidztwa, jest nie tylko brak doświadczenia w prowadzeniu samochodu, brawura, nieprzestrzeganie przepisów prawa czy chwilowa nieuwaga, ale przede wszystkim ignorowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wielu rodziców, mimo szeroko zakrojonej kampanii społecznej, wciąż przewozi swoje pociechy bez fotelika samochodowego, bez zapiętych pasów czy w nieumiejętnie umocowanym foteliku, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia malucha.

image_227

ISOFIX – zasady działania

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego powstał nowoczesny system mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodzie: International Organisation Standardistation, zwany potocznie ISOFIX. W nowoczesnych autach na miarę dwudziestego pierwszego wieku ISOFIX stanowi standardowe, niezbędne wyposażenie każdego auta. System stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pasów bezpieczeństwa, a jego funkcjonowanie jest niezwykle proste. Zarówno montaż jak i demontaż fotelika dziecięcego zajmuje zaledwie kilkanaście sekund, co jest bardzo ważne dla rodziców, którzy posiadają dwa samochody i wymieniają się opieką nad maluchem. System ISOFIX składa się z dwóch mocnych, sztywnych uchwytów, zlokalizowanych między siedzeniem a oparciem fotela, tworzących nierozerwalną całość z konstrukcją samochodu.

Zalety systemu ISOX

System ISOFIX w praktyce całkowicie eliminuje możliwość nieprawidłowego montażu fotelika i posiada niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim ISOFIX zapewnia stabilność fotelika zarówno w czasie jazdy jak i gwałtownego hamowania, kolizji czy niebezpiecznego wypadku drogowego, utrzymując fotelik w dotychczasowym miejscu. Sztywne uchwyty ograniczają, a nawet eliminują ryzyko jakichkolwiek ruchów bocznych fotelika, jego przesuwanie czy obracanie wokół własnej osi, zapobiegając w ten sposób wszelkim urazom głowy i szyi malucha. System zmniejsza również obciążenia, które działają między innymi na głowę i ramiona przy zderzeniach bocznych, na brzuch i biodra przy zderzeniach czołowych. Dodatkowo istnieje możliwość regulowania kąta pochylenia oparcia fotelika, dzięki czemu głowa maluszka nie opada do przodu w czasie snu. ISOFIX, który przeszedł szereg testów bezpieczeństwa, znacznie podwyższa nie tylko poziom bezpieczeństwa dziecka w czasie jazdy, ale również komfort jego podróżowania.

Dowiedz się więcej o ISOFIX na stronie Forda.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ