Kim jest introwertyk? Poznaj najpopularniejsze typy osobowości introwertyka
Lubi być sam, ale czy jest samotnikiem?
Wybitny psycholog i psychiatra, Gustav Carol Jung, sklasyfikował ludzkie osobowości biorąc pod uwagę ich energię psychiczną. Tak powstały określenia, którymi posługujemy się do dziś, a jednym z nich jest introwertyk. Kto to jest? Czego nie lubi introwertyk? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, czy posiadasz cechy typowego introwertyka
Wiele osób uważa, że osoba, która jest nieśmiała lub spokojna to introwertyk. Definicja tego słowa jest jednak dużo bardziej niejednoznaczna i trudno zawrzeć ją w kilku zdaniach. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu, kim jest introwertyk, co to znaczy, że ktoś jest introwertykiem oraz zastanowić się, jak taka osoba funkcjonuje.
Introwertyk a ekstrawertyk – czym się różni?
Gustav Carol Jung w swojej pracy naukowej „Typy psychiczne” wyróżnił dwa dominujące typy osobowości – czyli introwersję i ekstrawersję. Tak powstały określenia „introwertyk” – od łacińskich słów intra – „wewnątrz”, vertere – „zwracanie się”, oraz „ekstrawertyk” – od extra – „na zewnątrz”, vertere – „zwracanie się”. Czym się różni introwertyk od ekstrawertyka? Introwertyka charakteryzuje introwersja – czerpanie energii ze swojego wewnętrznego życia i mniejsze zainteresowanie światem zewnętrznym, z kolei ekstrawertyk to przeciwieństwo introwertyka, czyli osoba śmiała, towarzyska i potrzebująca wielu bodźców.
Po latach okazało się, że dwa typy osobowości to za mało, ponieważ nie wszystko jest czarne lub białe – wyróżniony został trzeci typ osobowości, czyli ambiwertyk. Mówi się, że jest to introwertyk i ekstrawertyk w jednym, ponieważ osoba ambiwertyczna przejawia cechy charakteru obu tych osobowości. Tym sposobem, znanymi nam dziś podstawowymi typami osobowości jest introwertyk, ekstrawertyk i ambiwertyk.
Typy osobowości introwertyków – cechy charakteru
Osoba, która woli skupiać się na swoich przeżyciach wewnętrznych, myśleć i analizować w samotności, to właśnie introwertyk. Psychologia zauważa jednak, że nie jest to osoba egocentryczna lub niepotrafiąca poradzić sobie w społeczeństwie, zahukana czy nieśmiała, choć wiele osób tak właśnie uważa. Jest to bardzo krzywdzący stereotyp, ponieważ większość introwertyków mimo swoich preferencji potrafi dobrze funkcjonować w społeczeństwie – męczący jest dla nich jedynie nadmiar bodźców. Warto też zauważyć, że co najmniej jedna trzecia z nas to introwertycy.
Jakie są cechy charakteru introwertyka? Introwertyk woli spędzać czas w samotności, niż w dużych grupach ludzi. Lepiej czuje się, gdy pracuje indywidualnie, niż zespołowo. Zazwyczaj nie ma zbyt wielu przyjaciół, a jedynie garstkę najwierniejszych. Nie czuje potrzeby nawiązywania nowych znajomości, a w szerszym gronie zwykle nie mówi zbyt dużo. Najlepiej skupia się w ciszy, często też woli dobrze zaplanować swoje wyjścia, ponieważ spontaniczność jest dla niego wysiłkiem. To ogólne cechy, jakie mogą charakteryzować introwertyków, warto jednak zauważyć, że introwertycy mają kilka typów osobowości.
Skrajny introwertyk
Osoby, które należą do grona skrajnych introwertyków stanowią niewielki procent ludzkości. Większość osób posiada zarówno pewne cechy ekstrawertyczne, jak i introwertyczne. Skrajny introwertyk nie okazuje zainteresowania wyjściem ze swojej strefy komfortu, czyli najczęściej z domu. Trudno jest się z nim porozumieć, ponieważ woli spędzać czas w samotności. Praca zespołowa jest dla niego niemal niemożliwa do wykonania – potrzebuje ciszy, spokoju i samotności, żeby myśleć.
Nieśmiały introwertyk
Nie każdy introwertyk jest nieśmiały, ponieważ introwertycy z zasady nie obawiają się innych ludzi – po prostu lepiej czują się w swoim własnym towarzystwie. Zdarza się jednak, że osoba, która woli spędzać czas w swoim wewnętrznym świecie jest dodatkowo nieśmiała. Kontakt z tym typem introwertyka może być utrudniony, ponieważ może cechować go także lęk przed odrzuceniem, upokorzeniem czy poznawaniem nowych osób. Bliższe poznanie takiej osoby nie jest jednak niemożliwe, czasami wymaga jedynie odrobinę więcej wysiłku.
Neurotyczny introwertyk
Osobę neurotyczną cechuje brak stabilności emocjonalnej i pewności siebie, wysoki poziom lęku, stresu, a nawet pojawiające się częściej niż u innych poczucie winy. Osoba neurotyczna sprawia więc wrażenie wiecznie zmartwionej. Introwertyk bywa z kolei zamknięty w sobie i preferuje aktywności, które pozwolą mu spędzić czas samemu ze sobą nad te w większym gronie. Neurotyczny introwertyk będzie więc wolał spędzać czas samemu, dodatkowo zamartwiając się nad wieloma rzeczami. Może mieć przez to skłonności do popadania w choroby psychiczne lub uzależnienia, dlatego jeżeli mamy taką osobę w swoim otoczeniu, warto na bieżąco zwracać uwagę, czy nie potrzebuje terapii lub pomocy w razie problemów.
Introwertyk melancholik
Melancholik to jeden z czterech typów temperamentu. Cechy temperamentu każdego człowieka są widoczne już na samym początku życia – to coś, z czym przychodzimy na świat. Melancholicy są wrażliwi, niezbyt pewni siebie, sumienni i empatyczni. Lubią marzyć, zamyślać się i analizować. Bywają też pesymistyczni. Z wybranymi osobami mogą stworzyć głębokie relacje. Introwertyk melancholik będzie więc raczej zamknięty w sobie, rozmarzony, dość pesymistyczny i niechętny do podejmowania nowych znajomości.
Introwertyk choleryk
Ten rodzaj introwertyka to dosyć rzadko spotykane połączenie. Cholerycy są z natury drażliwi, niespokojni a nawet agresywni. Ich nastrój zmienia się szybko, często wybuchają i potrzebują dużo aktywności, by rozładować swoje emocje. Zdarza się jednak, że osoby skłonne do impulsywnych zachowań nie przepadają za wychodzeniem do innych i wolą swoje własne towarzystwo. Są na ogół milczący i nie mają zbyt wielu przyjaciół. Takie osoby to najprawdopodobniej introwertycy cholerycy, którzy wśród najbliższych mogą ukazywać swoją nieprzewidywalną naturę.
Sensoryczno logiczny introwertyk
Sensoryczno logiczni introwertycy bywają uparci i tajemniczy. Są obowiązkowi, ale zazwyczaj nie pracują bez celu. Ukrywają swoje emocje i sprawiają wrażenie niedostępnych, są spokojni i opanowani, a także zazdrośni i nieustraszeni. Bardzo nie chcą, by ktokolwiek śmiał się z ich emocji. Działają raczej powoli i niespiesznie, dążą do stabilności w życiu.
Sprawdź też: Czas na twoje mocne strony! Dowiedz się jak pracować z talentami Gallupa!
Jak funkcjonuje introwertyk?
Wielu introwertyków dobrze radzi sobie w społeczeństwie, nawet w bardzo stresowych sytuacjach. Skrajni introwertycy stanowią jedynie niewielki procent naszego społeczeństwa. Introwertyk na imprezie nie będzie czuł się jednak jak ryba w wodzie. To nie osoba która bryluje w towarzystwie ciętą ripostą i doskonałym żartem. Będzie raczej prowadził spokojną rozmowę z kilkoma osobami, z daleka od największego zgiełku. Introwertyk w pracy i w szkole będzie sumienny i empatyczny. Niechętnie weźmie udział w grupowym projekcie, będzie za to bardzo wydajny w ciszy i samotności.
Zraniony introwertyk raczej nie wywoła wielkiej kłótni – zamiast tego zaszyje się w swoim pokoju by móc opłakać stratę. Jak introwertyk okazuje zainteresowanie? Najczęściej przez troskę, opiekę czy zapamiętywanie ważnych dla drugiej osoby szczegółów – jak ulubiony smak herbaty. Mimo swoich uczuć może wydawać się niedostępny, ze względu na obawę przed zranieniem. Introwertyk w towarzystwie będzie świetnym słuchaczem, nieco trudniej będzie przekonać go do wygłoszenia swoich racji, mimo, że jego świat wewnętrzny jest nierzadko bardzo bogaty, a poglądy sprecyzowane.
Introwertyk w związku – jak kocha i okazuje miłość?
Osoba introwertyczna w związku z pewnością nie będzie chętna do spontanicznych wyjazdów, potrafi jednak pokazać swoje uczucie w inny sposób. Jak introwertyk okazuje miłość? Stawia na rozrywki, które nie angażują innych osób – zamiast wyjścia do zatłoczonej restauracji wybierze zamówienie czegoś do domu lub przyrządzenie kolacji samemu, a zamiast seansu w kinie – wspólny netflix and chill.
Jak zachwuje się zakochany introwertyk? Dla niego uczucie to jest poważne, dlatego będzie zaangażowany i gotowy do poświęceń. Introwertyka nie interesują przelotne romanse, które są dla niego sporym wyzwaniem. Jak poznać, że introwertyk się zakochał? Właściwie jak po każdej innej osobie – zmienia się jego zachowanie w stosunku do swojego obiektu uczuć. Chętniej spędza z nim czas i stara się organizować go tak, by przebywać tylko we dwoje. Choć często nie mówi zbyt wiele, swoimi czynami pokazuje, że zaczyna mu zależeć.
Zauroczony introwertyk nie będzie opowiadał o swoich uczuciach z obawy przed zranieniem. Może jedynie delikatnie zasugerować swoje uczucie przez drobne gesty, na które trzeba być bardzo uważnym. Być może w środku cały płonie, na zewnątrz jednak będzie całkowicie opanowany. Jak kocha introwertyk? Miłość introwertyka jest bardzo głęboka i szczera. Nie interesuje go krótki romans, ponieważ ciągły flirt to coś co wykracza poza jego strefę komfortu. Jak introwertyk okazuje uczucia? Introwertycy lubią budować intymny klimat ze swoimi ukochanymi – np. przygotowując romantyczne kąpiele, kolacje czy w inny sposób aranżując czas, by spędzić go tylko we dwoje. Introwertyk w łóżku może być doskonałym kochankiem jeżeli czuje bliskość emocjonalną ze swoim partnerem czy partnerką. Czy introwertyk może być z eksrawertykiem? Oczywiście że tak – jednak wtedy oboje będą musieli przygotować się na kompromisy. Ostatecznie może okazać się to wspaniałym i kształcącym doświadczeniem dla obu partnerów.
Introwersja a płeć – jak zachowuje się kobieta, a jak facet introwertyk?
Chłopak introwertyk jest raczej spokojną, ułożoną osobą. Łatwo ulega przebodźcowaniu – nie lubi przepełnionych miejsc, migocących na imprezie świateł czy głośnej muzyki. Facet introwertyk zdecydowanie lepiej czuje się w domowym zaciszu, w zależności od upodobań – czytając książkę, grając w gry lub strugając coś w garażu. Uwielbia myśleć i analizować, a jego świat wewnętrzny w zupełności go pochłania.
Mąż introwertyk to zazwyczaj świetny partner – pod warunkiem, że nie oczekujemy, by zabierał nas na towarzyskie imprezy czy organizował spontaniczne wyjazdy. Kobieta introwertyk również stroni od tłumów i niechętnie reaguje na wyjścia z domu. Uwielbia poświęcać czas sobie samej – dbając o swoją rutynę pielęgnacyjną, gotując czy czytając. Jest ambitna i pracowita, jeżeli ma możliwość skupienia się w ciszy. Jako partnerka będzie wierna i niechętna do przeżywania przygód, które wymagają przekroczenia jej czterech ścian.
Może cię zainteresować: Osobowość borderline a związki – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!