Korzystasz z internetu w telefonie? Zobacz najczęstsze zagrożenia i sprawdź, jak się przed nimi bronić
6 podstawowych zasad bezpiecznego internetu w telefonie

Poznaj 6 podstawowych zasad bezpiecznego internetu w telefonie / fot. pixabay.com
Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z internetu w telefonie i przechowuje na urządzeniu ważne dane. Mimo to, jak wynika z raportu Polski barometr cyberbezpieczeństwa społecznego 2019, tylko 6% użytkowników zabezpiecza telefony programem antywirusowym, podczas gdy w przypadku komputerów robi tak aż 89% badanych. Tymczasem na użytkowników smartfonów czyhają w internecie równie poważne zagrożenia
Najczęstsze zagrożenia związane z korzystaniem z internetu w telefonie
Zagrożenia w internecie najczęściej wynikają z aktywności cyberprzestępców i różnego typu złośliwego oprogramowania (malware) obecnego w sieci, które wykorzystują nieostrożność osób korzystających z internetu w telefonie. Malware zwykle dostaje się do systemu telefonu przez odwiedzane strony internetowe, zainfekowane pliki pobierane z sieci lub rozsyłane mailem i komunikatorami internetowymi, aplikacje i programy z niezaufanych źródeł, które użytkownik instaluje na swoim urządzeniu.
Złośliwe oprogramowanie może wyrządzać różne szkody, począwszy od względnie łagodnych (ograniczanie funkcjonalności sprzętu i spowalnianie systemu) po naprawdę poważne (niszczenie plików, całkowita blokada telefonu lub wykradanie poufnych danych).
Internetowi oszuści wykorzystują ataki hakerskie oraz malware, w tym fałszywe strony internetowe i aplikacje, które podszywają się pod użyteczne oprogramowanie, żeby okraść osoby korzystające z internetu w telefonie i wyłudzić od nich pieniądze. Przykładem jest ransomware, czyli oprogramowanie, które blokuje dostęp do plików lub systemu telefonu, po czym żąda okupu za odblokowanie urządzenia i przywrócenia danych. Coraz częstszym zagrożeniem w internecie jest też szpiegowanie aktywności użytkownika sieci i kradzież wrażliwych danych, takich jak na przykład numery kart kredytowych, czy hasła do banków, maili i kont w serwisach społecznościowych, co naraża internautów na poważne straty finansowe i osobiste. Gdy cyberprzestępcy udają zaufane instytucje i osoby, żeby wyłudzić takie informacje, mamy do czynienia z phishingiem. Trudniejszą do wykrycia formą phishingu jest pharming, w którym oprogramowanie wprowadzone do systemu, przekierowuje użytkownika z prawdziwej strony internetowej (np. banku), na witrynę oszustów, która łudząco ją przypomina.
Bezpieczny internet – podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci
Na szczęście, przed zagrożeniami w internecie można chronić się na różne sposoby. Kluczową kwestią jest ostrożność użytkownika i świadomość niebezpieczeństw, które wiążą się z użytkowaniem sieci. Nawet najlepsze oprogramowanie nie daje bowiem pełnej ochrony, gdyż cyberprzestępcy ciągle tworzą nowe niebezpieczeństwa, których celem jest ominięcie zabezpieczenia telefonu. Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z internetu to:
– Unikanie podejrzanych maili i SMS-ów zawierających linki i załączniki, które mogą podszywać się pod zaufane treści, a są próbą oszustwa.
– Dokładne sprawdzanie wiarygodności pobieranych aplikacji. Hakerzy często tworzą programy, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do popularnych aplikacji (np. bankowych), a w rzeczywistości są złośliwym oprogramowaniem.
– Zachowanie ostrożności podczas używania publicznych sieci Wi-Fi. W szczególności należy unikać płatności internetowych, gdy telefon jest podłączony do takiej sieci.
– Instalacja programu antywirusowego w telefonie. Większość internautów korzysta z antywirusów na komputerach, lecz bardzo niewielu instaluje je w telefonach.
– Regularna aktualizacja oprogramowania. Nowsze wersje programów to mniej luk, które można wykorzystać do zaatakowania telefonu.
– Silne hasła. Większość haseł tworzonych przez internautów jest zbyt mało skomplikowana i można je złamać w kilka godzin.
Powyższe 6 podstawowych zasad bezpiecznego internetu w telefonie rozwija Orange w szczegółowym poradniku (sprawdź: https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/bezpieczny-internet-na-smartfonie-6-podstawowych-zasad/).
CyberTarcza Orange: bezpieczniejszy internet w telefonie
Uzupełnieniem programu antywirusowego lub alternatywą dla niego jest CyberTarcza Orange, która blokuje zagrożenia w internecie, zanim dotrą one do telefonu klienta.
CyberTarcza to rozwiązanie, którego działanie opiera się na podobnych mechanizmach, jak w przypadku firewalli i programów antywirusowych. Ma nad nimi jednak tę przewagę, że nie wymaga instalowania i aktualizacji przez użytkownika, dzięki czemu nie zużywa baterii oraz nie spowalnia urządzenia i internetu w telefonie. Baza zagrożeń jest automatycznie aktualizowana przez CyberTarczę na podstawie danych nie tylko z Polski, ale z całego świata.
Dowiedz się więcej na temat CyberTarczy: https://www.orange.pl/poradnik/oferta-orange/co-to-jest-cybertarcza-orange/