Internet w domu – na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę?
Wielu dostawców nęci zniżkami i promocjami, gdzie internet jest jeszcze szybszy, a cena jeszcze niższa. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze operatora.
Obecnie stałe łącze internetowe w domu jest jednym z podstawowych urządzeń, w które zaopatrujemy nasz dom. Wielu dostawców nęci zniżkami i promocjami, gdzie internet jest jeszcze szybszy, a cena jeszcze niższa. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze operatora.
Mimo wzrastającej popularność internetu mobilnego, póki co nie zagraża on w sposób znaczący stałemu łączu. Internet stacjonarny ogranicza użytkownika do określonego obszaru domowego. Jego przepustowość i możliwość łączenia w jego ramach różnych usług, takich jak telefon czy telewizja, sprawia, że często jest on najwydajniejszą i najbardziej ekonomiczną opcją.
Przed wyborem dostawcy internetu
Zastanawiając się nad wyborem operatora, należy przede wszystkim zanalizować własne potrzeby. Niektóre oferty mogą nam się wydawać niezwykle korzystne. Dostawcy prześcigają się bowiem w wymienianiu korzyści i dodatkowych usług. Warto jednak zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy i jaka szybkość łącza naprawdę jest nam potrzebna. Czy potrzebujemy szybkiego łącza, które umożliwi nam oglądanie filmów online i szybki pobór danych? A może internet używany jest przez nas głównie jako źródło informacji i komunikacji przez portale społecznościowe? Najniższa cena nie zawsze może być przy tym najkorzystniejsza. Warto upewnić się, czy bardzo tanie oferty zapewniają wystarczający przesył danych i odpowiednią siłę sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku operatorów niszowych.
Istotną zaletą internetu domowego jest możliwość połączenia go z innymi mediami. Obecnie kompleksowe usługi dla domu, w ramach których możemy łączyć telefon, telewizję i internet oferuje wielu dostawców, takich jak np. Inea. Zestawienie tych usług w ramach jednego abonamentu i jednego operatora może zapewnić nam korzystniejszą cenę niż w przypadku pojedynczych usług. Zmniejsza to także wysokość comiesięcznych rachunków, o których musimy pamiętać.
Zanim podpiszesz umowę
Przed finalizacją umowy warto sprawdzić, czy nie wiąże się ona z kosztami dodatkowymi obejmującymi aktywację i urządzenia potrzebne do instalacji internetu. Czasem zdarza się także, że dostawcy nakładają na połączenie dodatkowe limity transferu. Po ich wykorzystaniu nasz internet może znacząco zwolnić, a na rachunku mogą pojawić się dodatkowe koszty. Decydując się na podpisanie umowy, dobrze jest zwrócić także uwagę, na jaki czas będzie obowiązywać.
Przed podpisaniem umowy z dostawcą warto także zasięgnąć opinii sąsiadów. Są oni często lepszym źródłem informacji niż fora internetowe, jako że korzystają z łącza w tym samym miejscu zamieszkania, a więc przy użyciu tej samej infrastruktury. Dobrze jest więc sprawdzić z usług jakiego dostawcy korzystają i czy są z nich zadowoleni.
Warto pamiętać, że w razie wątpliwości, czy szybkość deklarowana w umowie jest zgodna z rzeczywistym przesyłem danych, możemy to sprawdzić przy użyciu narzędzi internetowych do pomiaru szybkości internetu (np. typu speedtest). Pozwolą one na łatwe skontrolowanie rzetelności naszego dostawcy.