Saturday, April 20, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Internet w domu – na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę?

Internet w domu – na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę?

Wielu dostawców nęci zniżkami i promocjami, gdzie internet jest jeszcze szybszy, a cena jeszcze niższa. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze operatora.

internet w domu

fot. materiał prasowy

Obecnie stałe łącze internetowe w domu jest jednym z podstawowych urządzeń, w które zaopatrujemy nasz dom. Wielu dostawców nęci zniżkami i promocjami, gdzie internet jest jeszcze szybszy, a cena jeszcze niższa. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze operatora.

Mimo wzrastającej popularność internetu mobilnego, póki co nie zagraża on w sposób znaczący stałemu łączu. Internet stacjonarny ogranicza użytkownika do określonego obszaru domowego. Jego przepustowość i możliwość łączenia w jego ramach różnych usług, takich jak telefon czy telewizja, sprawia, że często jest on najwydajniejszą i najbardziej ekonomiczną opcją.

Przed wyborem dostawcy internetu

Zastanawiając się nad wyborem operatora, należy przede wszystkim zanalizować własne potrzeby. Niektóre oferty mogą nam się wydawać niezwykle korzystne. Dostawcy prześcigają się bowiem w wymienianiu korzyści i dodatkowych usług. Warto jednak zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy i jaka szybkość łącza naprawdę jest nam potrzebna. Czy potrzebujemy szybkiego łącza, które umożliwi nam oglądanie filmów online i szybki pobór danych? A może internet używany jest przez nas głównie jako źródło informacji i komunikacji przez portale społecznościowe? Najniższa cena nie zawsze może być przy tym najkorzystniejsza. Warto upewnić się, czy bardzo tanie oferty zapewniają wystarczający przesył danych i odpowiednią siłę sygnału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku operatorów niszowych.

Istotną zaletą internetu domowego jest możliwość połączenia go z innymi mediami. Obecnie kompleksowe usługi dla domu, w ramach których możemy łączyć telefon, telewizję i internet oferuje wielu dostawców, takich jak np. Inea. Zestawienie tych usług w ramach jednego abonamentu i jednego operatora może zapewnić nam korzystniejszą cenę niż w przypadku pojedynczych usług. Zmniejsza to także wysokość comiesięcznych rachunków, o których musimy pamiętać.

Zanim podpiszesz umowę 

Przed finalizacją umowy warto sprawdzić, czy nie wiąże się ona z kosztami dodatkowymi obejmującymi aktywację i urządzenia potrzebne do instalacji internetu. Czasem zdarza się także, że dostawcy nakładają na połączenie dodatkowe limity transferu. Po ich wykorzystaniu nasz internet może znacząco zwolnić, a na rachunku mogą pojawić się dodatkowe koszty.  Decydując się na podpisanie umowy, dobrze jest zwrócić także uwagę, na jaki czas będzie obowiązywać.

Przed podpisaniem umowy z dostawcą warto także zasięgnąć opinii sąsiadów. Są oni często lepszym źródłem informacji niż fora internetowe, jako że korzystają z łącza w tym samym miejscu zamieszkania, a więc przy użyciu tej samej infrastruktury. Dobrze jest więc sprawdzić z usług jakiego dostawcy korzystają i czy są z nich zadowoleni.

Warto pamiętać, że w razie wątpliwości, czy szybkość deklarowana w umowie jest zgodna z rzeczywistym przesyłem danych, możemy to sprawdzić przy użyciu narzędzi internetowych do pomiaru szybkości internetu (np. typu speedtest). Pozwolą one na łatwe skontrolowanie rzetelności naszego dostawcy.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ