Friday, October 11, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Inteligentne oświetlenie LED w domu to przyszłość

Inteligentne oświetlenie LED w domu to przyszłość

Oświetlenie LED daje o wiele więcej możliwości aranżacyjnych, niż tradycyjne żarówki

led-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Czy oświetlenie może być naprawdę inteligentne? Co to w ogóle oznacza? Poznaj najważniejsze cechy tego typu rozwiązań

 

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Ekosystem inteligentnego domu nie może funkcjonować bez inteligentnego oświetlenia. Nie jest to żaden skomplikowany układ – to przeważnie wiele żarówek, które za pomocą sieci WiFi mogą łączyć się z innymi sprzętami w domu. W tym oczywiście ze smartfonami, bramkami, routerami i innymi urządzeniami. Obsługa inteligentnego oświetlenia nie odbywa się w taki sposób, jak ma to miejsce w tradycyjnych rozwiązaniach. To oznacza, że możemy do tego celu użyć zwykłego gniazdka. Tylko po co, skoro możemy skorzystać z bardziej zaawansowanego układu. Dziś popularne jest podpinanie inteligentnego oświetlenia do sterowania głosowego. To bardzo prosty, efektowny i wygodny sposób. Jednak czy faktycznie potrzebujesz właśnie takiego, w zasadzie praktycznego, ale jednak wciąż „gadżetu”? Niekoniecznie – ale i tak warto postawić na wysokiej klasy inteligentne oświetlenie, bo tu nie chodzi tylko o możliwość zapalenia światła siłą głosu. To znacznie więcej.

Odkryj możliwości oświetlenia LED – to coś, na co prędzej czy później warto się zdecydować

Oświetlenie Smart ma wiele funkcji. Nie jest to prosta żarówka z dwoma trybami – włączony, wyłączony. Nowoczesne LED-y korzystają ze ściemniaczy i wielokolorowych diod. Chcesz mieć jasne światło RGB prosto z sufitu? Nie ma problemu – nowoczesne systemy inteligentnego oświetlenia bardzo często pozwalają sięgać po właśnie takie rozwiązania. Jednak nie jest to najważniejsze. Choć dla wielu aranżerów, fanów nowoczesnych technologii i osób, które kochają tworzenie niebanalnego klimatu jest to kluczowa cecha. Inteligentne oświetlenie to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Jak to się dzieje? Wynika to z prostego mechanizmu – efektywność świetlna LED-ów jest nieporównywalnie większa do tradycyjnych żarówek. Starsze rozwiązania pobierają ogromne ilości energii, aby zapewnić podstawowe oświetlenie. LED-y potrafią być znacznie bardziej efektywne – każdy 1 W może dawać tyle samo światła, co 10 W. Przeważnie ta wartość jest nieco mniejsza – to jednak niesamowita szansa na obniżenie rachunku za prąd. A to jeszcze nie wszystko! Inteligentne oświetlenie zapewnia także coś, czego tradycyjnemu nigdy się nie uda. Chodzi o kontrolę, która dostosowuje się do życia mieszkańców danego inteligentnego domu. Już nigdy nie zostawisz zapalonego światła! System AI automatycznie dostosowuje zużycie prądu do optymalnego oświetlenia – to niesamowita okazja na zorganizowanie wydajnego i inspirującego miejsca do pracy, życia i rozwoju. Co wspólnego ma z tym ekologia? Większość energii elektrycznej w Polsce (w tym tej, który zasila nasze żarówki) pochodzi z nieekologicznych elektrowni. Warto mieć to na uwadze!

Co jeszcze musisz wiedzieć o inteligentnym oświetleniu?

Bezsprzecznie ustaliliśmy, że jest to rozwiązanie wygodne, ekologiczne i ekonomiczne. Dlatego zastanówmy się teraz, czy jest też przystępne cenowo? Tak się składa, że w dużej mierze tak – w długim okresie użytkowania z pewnością odnotujemy zwrot w naszym portfelu. Instalacja tego typu instalacji w XXI wieku nie kosztuje aż tak dużo – nawet jeśli stawiamy na ekosystem od znanego dostawcy, a nie akcesoria z elektromarketu. By jednak poznać więcej szczegółów, zapraszamy do artykułu „Jak powinno wyglądać inteligentne oświetlenie w domu”?

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kazmi 3 grudnia, 2020

    Niekoniecznie podoba mi się oświetlenie podane tutaj na zdjeciu, aczkolwiek zgadzam sie z tym ,ze warto jest zamontować sobie system inteligentnego oświetlenia w domu. Dobrze jest połączć ten system również ze sterowaniem roletami, klimatyzacją oraz ogrzewanem.
    Będzie to pewien koszt, ale znaczna wygoda jak i potem oszczędność.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ