Thursday, July 18, 2024
Home / POLECAMY  / Inteligencja emocjonalna sprawia, że emocje działają dla ciebie, a nie przeciwko tobie

Inteligencja emocjonalna sprawia, że emocje działają dla ciebie, a nie przeciwko tobie

A ty rozumiesz emocje?

Inteligencja emocjonalna: co to jest? / fot. Leon / unsplash

Inteligencja emocjonalna jest podstawowym warunkiem budowania trwałych, głębokich i pozytywnych relacji w sferze prywatnej i zawodowej

Co to jest inteligencja emocjonalna?

Osoby kompetentne emocjonalnie znajdują przewagę we wszystkich dziedzinach życia. Przez długi czas za miarę sukcesu uważano iloraz inteligencji (IQ), jednak zdaniem ekspertów inteligencja emocjonalna (EQ) jest znacznie ważniejsza i decydująca o sukcesie osobistym i zawodowym. Szczególną cechą inteligencji emocjonalnej jest zdolność rozpoznawania własnych uczuć, uczuć innych oraz umiejętność skutecznego zarządzania tymi emocjami.

Według światowej sławy psychologa Daniela Golemana, inteligencję emocjonalną charakteryzuje

• Samoświadomość: rozumiana jako umiejętność rozpoznawania własnych emocji i mocnych stron, a także własnych ograniczeń i słabości; obejmuje również zdolność zrozumienia, w jaki sposób te cechy osobowe mogą wpłynąć na innych.
• Samokontrola: opisuje zdolność radzenia sobie sobie ze swoimi mocnymi stronami, emocjami i słabościami oraz dostosowywania ich do różnych sytuacji, które mogą zaistnieć, aby osiągnąć swoje cele.
• Kompetencje społeczne: polega na umiejętności zarządzania relacjami z ludźmi w celu „ukierunkowania” ich na osiągnięcie określonego celu.
• Motywacja: to zdolność rozpoznawania negatywnych myśli i przekształcania ich w pozytywne.
• Empatia: to zdolność pełnego rozumienia, a nawet postrzegania i odczuwania nastroju innych ludzi.

Jaki wpływ ma inteligencja emocjonalna na twoje życie?

Bez względu na to, co robimy, każdy z nas komunikuje się z wieloma osobami. Twoja zdolność do rozumienia własnych emocji, świadomość ich i umiejętność zrozumienia, jak te emocje wpływają na komunikację i zachowanie z innymi, mogą poprawić twoje „relacje międzyludzkie” i pomóc ci być szczęśliwszą i odnoszącą większe sukcesy.

Inteligencja emocjonalna sprawia, że emocje działają dla ciebie, a nie przeciwko tobie.

Jakie cechy mają osoby z wysokim stopniem inteligencji emocjonalnej?

— Zwracają uwagę na swoje emocje. Ludzie, którzy rozwijają tego typu inteligencję, analizują swoje emocje i słuchają ich, a nie tylko je czują.
— Znają swoje uczucia i ich nie tłumią. Ci ludzie są autentyczni i szczerzy, jasno wyrażają swoje uczucia.
— Analizują swoje cele i marzenia. Nie żyją w ciągłym śnie, ale potrafią rozumieć, co czują i czy jakiś cel można osiągnąć, czy nie.
— Mają stałą równowagę w swoich działaniach. Wiedzą, że wszystko ma swoją dobrą lub złą stronę, więc kierują swoją uwagę na rzeczy, które mogą rozwiązać lub które mogą być dla nich przydatne.
— Nie biorą niczego zbyt osobiście. Kiedy w ich otoczeniu coś się zmienia lub coś nie idzie zgodnie z planem, analizują, co mogli zrobić źle, a co mogą poprawić w przyszłości. Nie koncentrują się na czymś, czego nie mogą kontrolować.
— Patrzą na emocje innych ludzi. Zawsze starają się okazywać empatię innym osobom, aby wiedzieć jak się czują. Dlatego lepiej odnoszą się do innych.

 

Zobacz: Czy można podwyższyć swoją samoocenę? 6 sposobów na pozbycie się samokrytycznych myśli

 

Jak budować inteligencję emocjonalną?

1. Poznaj swoje potrzeby: im lepiej znasz własne potrzeby, tym łatwiej będzie ci sklasyfikować swoje uczucia.
2. Przestań oceniać ludzi: w naszej naturze leży umieszczanie etykiet na ludziach zgodnie z naszymi poglądami. W rezultacie mamy skłonność do oceniania ludzi wokół nas jako dobrych lub złych. Im bardziej jesteś otwarta na innych ludzi, ich osobowości tym łatwiej będzie ci rozwinąć empatię wobec nich.
3. Określ swoje mocne strony. Chodzi o to, aby spróbować rozwinąć swoje mocne strony, ale można to zrobić tylko wtedy, gdy naprawdę je znasz. Każdy ma swoje mocne i słabe strony. Dlatego je spróbuj określić i jak najlepiej wykorzystać, oraz spróbuj uczyć się na swoich słabościach.
4. Istnieją negatywne uczucia, takie jak złość, frustracja, rozczarowanie, które mogą mieć ogromny wpływ na ciebie i to, co zamierzasz zrobić. Nie możesz kontrolować tego, jak się czujesz, ale możesz zdecydować, jak chcesz na to reagować.
5. Popraw umiejętności komunikacyjne: gdy w grę wchodzą emocje, obiektywność często staje się wyzwaniem. Pomóc ci mogą dobre umiejętności komunikacyjne, dlatego regularnie inwestuj czas, aby poprawić swoją wiedzę w zakresie komunikacji i umiejętności komunikacyjnych. To nie tylko zwiększy twoją zdolność do bycia inteligentnym emocjonalnie, ale też przygotuje cię do wielu zawodowych wyzwań.

 

Sprawdź też: Pokora – co to jest i jak się jej nauczyć?

 

Angelika Kaczyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ