Tuesday, July 16, 2024
Home / POLECAMY  / Inspiracja – co to znaczy i gdzie jej szukać?

Inspiracja – co to znaczy i gdzie jej szukać?

Z inspiracją możemy więcej

Kobieta z inspiracją maluje pejzaż.

Inspiracja to rodzaj skutecznego bodźca pobudzającego do działania. / fot. Canva

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak wyglądałoby życie, gdyby nie inspiracja? Z pewnością świat stałby się mniej kreatywny i twórczy. Co znaczy słowo, które pobudza do działania i dlaczego jest tak ważne w naszym życiu? Dlaczego mówi się o inspirującej sile? W dzisiejszym artykule w roli głównej – uczucie, które dodaje wiatru w żagle

 

Inspiracja wg słownika języka polskiego

Zacznijmy od szybkich definicji. Ogólnych, ale z pewnością koniecznych, aby otrzymać obraz inspiracji. Wydawnictwo naukowe PWN określa rzeczownik, jako:

„Natchnienie i zapał twórczy, a ewentualnie: „sugestię, wpływ wywierany na kogoś”.

 

Słownik języka polskiego to prawie identyczna definicja. Wydaje się, że na tym można skończyć poszukiwania. Jednak bądźmy bardziej dociekliwe! Co to znaczy inspiracja? Gdzieniegdzie porównuje się inspirację z weną, a także wzorcem oraz namową. To również pomysł, czy też podsumowanie myśli. Odpowiedzią na znaczenie inspiracji w życiu jest coś w rodzaju zachęty. Synonimy słowa to:

impuls, pożywka, przyczyna oraz siła sprawcza.

Definicja inspiracji zazwyczaj jest krótka. Chcesz przeczytać obszerne tłumaczenie wyrazu, tak wiele znaczącego podczas pracy, nauki, pasji, a w zamian dostajesz od wydawnictw naukowych kilka wyrazów – jedno zdanie. Dlaczego? A no dlatego, że jest to pojęcie abstrakcyjne. Inspiracji nie możesz zobaczyć, czy przytulić. Nie rozumieją jej też dzieci i osoby z brakiem wyobraźni. Nie możemy więc czuć żalu, że nikt nie potrafi dokładnie opisać pojęcia, które z każdej perspektywy wygląda inaczej.

 

Przeczytaj koniecznie inspirującą historię:

Projekt 16-letnich programistek z Krakowa został wyświetlony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

Zainspirowana kobieta pragnie zdobywać świat.

To inspiracja sprawia, że z niczego, nagle powstaje coś. / fot. Canva

 

Hasło, które nie jedno ma imię

Jedno jest pewne: inspiracja dla każdego  oznacza coś innego. Czasami to po prostu natchnienie. Nie bez powodu mówi się:

„Jesteś moją największą inspiracją…”

do życia, do pracy, do sprawiania niespodzianek. To również słowo utożsamiane z weną. Kiedy wielu z nas myśli o inspiracji, to w wyobrażeniach pojawia się coś lub ktoś, co sprawia, że chce się działać i pokonywać przeszkody, aby osiągnąć swój cel.

Inspiracja określana jest jako rodzaj siły – intrygującej, potężnej, przezwyciężającej słabości. Może być blisko obok nas każdego dnia, ale równie dobrze może czekać na poszukiwaczy w codzienności. Inspiracja, co znaczy? Uczucie, które pobudza kreatywność, wprawia w ruch, a jednocześnie utrzymuje w dobrym kierunku. To energia, która zostaje wdmuchnięta w nasze ciało i ducha. To również rodzaj skutecznego bodźca pobudzającego do działania.

 

Gdzie ukryta jest inspiracja?

Warto na chwilę zatrzymać się, aby odszukać to, co w naszym życiu pozwala brnąć do przodu. Źródła inspiracji dla każdego z nas mogą różnić się od siebie. Nim odpowiesz sobie na pytanie: „gdzie podziała się Twoja inspiracja?”, zastanów się najpierw, czym ona jest.

Inspiracja ukryta jest zarówno w pięknych, jak i gorszych chwilach. Inspiracją do zmian mogą być narodziny  dziecka, ale również nieszczęśliwy wypadek. Każde nieznane wcześniej emocje, czy też wydarzenia sprawiają, że nasza poukładana perspektywa ulega zniekształceniu. Wyobraź sobie, że nie znasz języka angielskiego, a marzą Ci się podróże po całym świecie. Wyjeżdżasz, mimo wszystko, do obcego kraju i masz ogromne, przytłaczające problemy z komunikacją. Nie masz szans nawiązać nowych relacji, a w konsekwencji czujesz smutek i złość. Jednocześnie myślisz:

„nie mam wyjścia, biorę się za naukę angielskiego!”.

Poczułaś inspirację do działania.

 

Zobacz również:

Inspiracja Irytacja Infekcja Imitacja

 

Przykładem inspiracji może być również osoba, która realizuje decyzje, działania, cele naszym zdaniem odpowiednie, a wręcz godne naśladowania. Często to właśnie najbliżsi, ale równie często osoby rozpoznawalne, których zdanie liczy się w społeczeństwie. Inspiracja ukryta jest wewnątrz i na zewnątrz człowieka. Może nią być praktycznie wszystko, dlatego warto dłużej zastanowić się nad wytłumaczeniem inspiracji w swoim życiu. Słowo, film, książka, sny, fantazje, myśl, czyn, wizja… każdego z nas zainspiruje coś innego.

 

Kobieta natchniona do pracy.

Inspiracja może pochodzić z wewnątrz lub zewnątrz i może nią być praktycznie wszystko. / fot. Canva

 

Inspiracja, co daje w naszym życiu codziennym?

To inspiracja sprawia, że z niczego, nagle powstaje coś. Pozytywny impuls nadaje barw szarym dniom i jest niejako motywacją do uśmiechu. Dzięki niej człowiek tworzy najpiękniejsze rzeczy i pokonuje najtrudniejsze przeszkody. Inspiracja powoduje zmiany i w zdecydowanej przewadze, zmiany na lepsze. Nierzadko to uczucie przybiera w życiu funkcję nauczyciela: kształci, motywuje i pociesza. Gdy jej brakuje, wszystko wydaje się oczywiste, ale nudniejsze.

Tego wyrazu nigdy nie zabraknie w żadnej biografii celebrytów, ani wypowiedziach lubianych i cenionych za niezwykłe osiągnięcia. To coś, co pcha nas po osobiste sukcesy i pozwala wyjść na Mount Everest, aby z góry delektować się życiem. Abstrakcyjne pojęcie, często otaczają przyziemne słowa, takie jak: praca, rodzina, biznes, sport, pasja, czy miłość.

Z inspiracją pragniemy tworzyć, działać, marzyć. Gdy czujemy to coś, możemy więcej. Zdecydowanie więcej!

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ