Wednesday, April 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Infekcje intymne. Jak im zapobiegać?

Infekcje intymne. Jak im zapobiegać?

Dobrostan tych miejsc wart jest zachodu

infekcje intymne

Infekcje intymne to dolegliwość, której można zapobiec / fot. Adobe Stock

Infekcje intymne są dość powszechną dolegliwością i każdego roku pojawiają się u tysięcy kobiet. Na szczęście istnieją sposoby zapobiegania im. Najważniejsze są działania profilaktyczne, które pozwalają zapobiegać rozwijaniu się infekcji. Jeżeli odczuwasz swędzenie pochwy, ból przy oddawaniu moczu oraz cierpisz na upławy o nieprzyjemnym zapachu, prawie na pewno dopadła Cię infekcja intymna. Dowiedz się, jak sobie z nią poradzić oraz jak jej przeciwdziałać w przyszłości

 

Przyczyny infekcji intymnych

W pochwie panuje kwaśne środowisko. Wszystko to dzięki zamieszkującym tam dobrym bakteriom kwasu mlekowego. Kiedy liczba dobrych bakterii spada i dochodzi do rozchwiania flory bakteryjnej, nasza odporność się osłabia. Może wtedy dojść do sytuacji sprzyjającej rozwojowi infekcji intymnych.

 

Infekcje intymne ‒ przyczyny:

 

• Przyjmowanie antybiotyków
• Ciąża
• Menopauza
•Cukrzyca
• Zaburzenia hormonalne
• Stres
• Zmęczenie
• Suchość pochwy
• Niewystarczająca lub nadmierna higiena miejsc intymnych
• Częste korzystanie z publicznych toalet
• Noszenie sztucznej, nieoddychającej bielizny
• Nieodpowiednia dieta
• Częsta zmiana partnerów seksualnych

Zapobieganie infekcjom intymnym

Na szczęście istnieją sposoby na skuteczne zapobieganie rozwojowi infekcji intymnych. Są to:

 

Higiena intymna – to podstawa dbania o zdrowie okolic intymnych. Jeżeli masz problem z nawracającymi infekcjami, wybieraj raczej szybki prysznic zamiast długiego przesiadywania w wannie. Kąpiele w wannie mogą przyczynić się do wysuszania wrażliwych miejsc intymnych. Każda kobieta powinna podmywać się dwa razy dziennie, w czasie menstruacji częściej. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywna i nadmierna higiena może zaszkodzić, zaburzając naturalną florę bakteryjną.

Odpowiednie kosmetyki – do podmywania i codziennych kąpieli używajmy odpowiednich kosmetyków. Najlepsze będą bezwonne, bezbarwne i te z odpowiednim pH. Takie kosmetyki powinny być hipoalergiczne, dostosowane do wrażliwej skóry i łagodzące podrażnienia. Sprawią, że zapobieganie infekcjom intymnym będzie dużo łatwiejsze.

Odpowiednia bielizna – jeżeli cierpisz na nawracające infekcje intymne, staraj się nosić bieliznę z wysokiej jakości, przewiewnej bawełny.

Dieta – wszyscy wiemy, że dobrze zbilansowana dieta jest zbawienna dla naszego organizmu. Infekcjom intymnym nie sprzyjają produkty bogate w cukry proste i słodycze. Staraj się jeść zdrowo, w codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych i dań bogatych w warzywa. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu.

Higiena w trakcie miesiączki – jeżeli masz skłonność do infekcji intymnych, używaj podpasek bezzapachowych i najlepiej tych naturalnych. Pamiętaj o regularnej wymianie podpasek i myciu miejsc intymnych.

Unikanie noszenia ciasnej odzieży – zbyt obcisłe spodnie mogą przyczynić się do rozwoju infekcji intymnej. Blokują one przepływ powietrza, tworząc wilgotne i ciepłe środowisko, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

• Probiotyki – zażywaj probiotyki jak https://www.lakcid.pl/ zawsze w trakcie i po antybiotykoterapii, aby przywrócić odpowiednią florę bakteryjną organizmu. Aby powstrzymać namnażanie się złych bakterii i grzybów oraz utrzymać prawidłową florę bakteryjną, można przyjmować specjalnie przeznaczone do tego celu probiotyki dopochwowe, którą pozwolą zapobiegać infekcjom intymnym.

 

 
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ