Za rozwój większości chorób dróg oddechowych odpowiedzialne są wirusy, jednak wirusowa infekcja gardła szybko się rozwija i kolejnym jej etapem może być zakażenie bakteryjne. Zapalenie gardła wirusowe i infekcja bakteryjna gardła to dwie choroby, z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza w okresie jesienno-zimowym. Dowiedz się, jakie są etapy infekcji wirusowej i jak odróżnić bakteryjne zapalenie gardła od zapalenia o podłożu wirusowym
Infekcja wirusowa – etapy
Etapy infekcji wirusowej przebiegają dość powoli. Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów mija na ogół od 1 do 6 dni. Tyle czasu potrzebują drobnoustroje, żeby się namnożyć i rozpocząć atak.
Pojawienie się pierwszych objawów choroby wskazuje na dalszy etap infekcji. To wtedy chory zaczyna odczuwać różne nieprzyjemne dolegliwości, w tym gorączkę i ból gardła, które dają mu się we znaki i obniżają samopoczucie. Zdarza się, że wirusowe zapalenie gardła przeradza się w zakażenie bakteryjne.
Infekcja bakteryjna a infekcja wirusowa gardła – różnice
Po czym możemy rozpoznać, że infekcja wirusowa przeobraziła się w bakteryjne zapalenie gardła? Choroby te dają nieco inne objawy, dlatego na ogół nie powinno się mieć większych trudności z ich rozróżnieniem.
Infekcja wirusowa gardła pojawia się stopniowo. Na początku czujemy się zmęczeni i osłabieni, z czasem dochodzą objawy typowe dla infekcji jak ból gardła, kaszel i katar, a także dreszcze czy ból głowy. Objawy te nie są nasilone tak bardzo jak przy infekcji bakteryjnej, która z kolei ma gwałtowny i nagły przebieg. Charakterystycznymi oznakami bakteryjnego zapalenia gardła oprócz typowych objawów, jak gorączka czy ból gardła, są bóle brzucha, nudności, brak apetytu, senność oraz znaczne osłabienie.
Jak leczyć zapalenie gardła?
Nie ma wątpliwości co do tego, że zarówno infekcję wirusową, jak i bakteryjną należy leczyć. Pojawia się tylko pytanie, w jaki sposób, gdyż ze względu na odmienne źródło zakażenia podejście musi być nieco inne.
Leczenie wirusowego zapalenia
Wirusowe zapalenie gardła zasadniczo można leczyć domowymi sposobami, a leczenie wdrożyć można bez konsultacji z lekarzem. Objawy nie są zbyt nasilone, a sama choroba ma łagodny przebieg, więc nawet bez leczenia powinna ustąpić samoistnie w ciągu 7-10 dni, jednak leczenie może nieco przyspieszyć ten proces.
W tym przypadku zaleca się przede wszystkim leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także produkty wspierające odporność. Pomocne mogą okazać się też inhalacje, płukanki na gardło i ziołowe tabletki do ssania na gardło.
Leczenie bakteryjnego zapalenia
Przy bakteryjnym zapaleniu gardła bez antybiotyku się nie obejdzie. Antybiotykoterapia ma za zadanie wyleczyć zakażenie i zapobiec groźnym powikłaniom takim jak zapalenie ucha środkowego czy węzłów chłonnych.
Oprócz tego chory może stosować leki antyseptyczne jak Chlorchinaldin. Produkt wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe, dzięki czemu hamuje rozwój infekcji gardła i jamy ustnej. Dawkowanie Chlorchinaldin powinno być zgodne z ulotką lub zaleceniami lekarza. Zalecana dawka leku to 1 tabletka co 1-2 godziny.
Ile trwa zapalenie gardła?
Wirusowe zapalenie gardła zwykle ustępuje po ok. tygodniu, czasem nieco szybciej, ale też zdarza się, że choroba trwa nieco dłużej. Przyspieszyć powrót do zdrowia może pozostanie w domu i stosowanie domowych metod leczenia, które sprawdzają się przy grypie i przeziębieniu. Jeśli jednak pomimo kuracji objawy zakażenia nie ustąpią, a jedynie będą się nasilać, wskazana jest konsultacja lekarska.
Czy zapalenie gardła jest zaraźliwe?
Zakażenie wirusowe przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z nosa lub gardła chorego. Oznacza to, że zarazić się można, dotykając powierzchni, na których osadziły się chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego przy kontakcie z osobą chorą należy zachować szczególną ostrożność. Nawet wtedy, gdy choruje już kilka dni, gdyż jest ryzyko, że nadal zaraża.