Wednesday, May 29, 2024
Home / Felietony  / Aga Szuścik  / In-Ty-Mnie: Gdzie jest granica między byciem zdrową i chorą?

In-Ty-Mnie: Gdzie jest granica między byciem zdrową i chorą?

Czy to, że myślimy o sobie, że jesteśmy albo w stu procentach zdrowe i wtedy wszystko jest super, albo chore i wtedy automatycznie jest źle, nie jest trochę… dziwne?

aga szuścik-żeba układa dłonie w kształt serca na brzuchu

Gdzie jest granica między byciem zdrową i chorą? / fot. Aga Szuścik

Gdzie jest granica między byciem zdrową i chorą? Na to pytanie, w ramach cyklu „In-Ty-Mnie”, odpowiada Aga Szuścik – edukatorka, artystka wizualna, autorka projektu i kampanii „To się nie zdarza”. Aga jest syrenką – osobą, która przeszła operację usunięcia części lub całości żeńskich narządów rodnych

 

Dokumentacja medyczna a to, co o sobie myślimy

Po takim tytule możesz spodziewać się uporządkowanych w serię tabelek informacji diagnostycznych. W medycznych procedurach oczywiście takie istnieją – bez nich nie byłoby wiadomo, co wpisać w dokumentację, na jakie leczenie skierować, ile dać L4, jakie są rokowania. Wobec tego, medycyna dysponuje szeregiem systemów oznaczeń, pozwalających łatwo opisać takie kwestie jak rodzaj infekcji, stadium nowotworu, konkretna choroba psychiczna, stopień dysplazji komórek itd. To otwiera drzwi całej liście odpowiedzi, jednak wcale nie wyznacza jasno i klarownie, czy dana osoba powinna czuć się chora i za taką się uważać, czy nie. Chciałabym więc pochylić się nad kwestią granicy między zdrowiem i chorobą. Nie zamierzam nawet w jednym procencie kwestionować procedur medycznych. Zawsze warto ufać dobrym specjalistom i specjalistkom, a także pamiętać o tym, że drogi leczenia zostały skrzętnie ustalone na setkach lub nawet tysiącach przypadków. Chodzi mi wyłącznie o to, jak się w tym wszystkim czujemy i co o sobie myślimy.

Choroba jako utrata poczucia normalności

Kiedy zdiagnozowano u mnie raka, nagle poczułam, jakbym przestała być normalna. Cały świat, pełen ważnych, codziennych spraw, marzeń, celów, umówionych godzin, prasowania kołnierzyków, nalewania zupy, odwożenia dzieci na angielski, suszenia włosów po basenie oraz pytania, czy z mlekiem i ile łyżeczek cukru, zdawał się biec dalej, a mnie wyrzucono między przystankami, na zimny, odludny margines. Miałam wrażenie, że z kimś w stanie jak mój są już teraz same kłopoty, a wszyscy wokół na pewno woleliby, bym była zdrowa lub by nie było mnie wcale. Zdawałam sobie sprawę, że nie wiadomo, jak się przy mnie zachować. Może zaraz przewrócę się z wycieńczenia? Albo poproszę o zmianę pieluchy? Lub zaleję się krwią i stracę przytomność? Moje ciało, dotychczas niezbyt przeze mnie poważane, stało się jeszcze bardziej obce, złośliwe, wredne, zupełnie do mnie niepasujące, generujące problemy. Czułam się naprawdę chora – chora na raka, choć tydzień wcześniej mój rak był identyczny, a ja po prostu o nim nie wiedziałam.

„Podziemie chorych”

Reakcje ludzi, z którymi rozmawiałam, były jednak kompletnie inne niż to, o co ich podejrzewałam – pełne współczucia, zrozumienia, troski, gotowości. Dla otuchy, znajomi zaczęli też opowiadać mi o swoich chorobach, często przewlekłych. Codziennie ktoś, kogo znam z pracy, uczelni czy miejsca zamieszkania – koleżanka z podstawówki, stały klient, były wykładowca, młodsza o dekadę sąsiadka – zwierzał mi się z tego, że żyje z cukrzycą, endometriozą, nadciśnieniem, łuszczycą, nowotworem, zaburzeniem hormonalnym, depresją, dwubiegunówką czy jakąś niesłychanie rzadką chorobą. Czułam się, jakbym… odkrywała jakieś podziemie chorych! Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, okazało się, że tak naprawdę prawie każdemu „coś jest”!

Czy jesteśmy jak dzikie zwierzęta?

Dlaczego jednak dowiedziałam się o tym dopiero, gdy przerwałam milczenie, mówiąc „słuchajcie, mam raka”? Czemu tak często zdarza się, że wiemy, dlaczego dana osoba ma kiepskie relacje z rodzicami, jakie są jej poglądy polityczne na naprawdę delikatne sprawy, jaka była jej ulubiona potrawa z dzieciństwa i jak mają na imię jej dzieci, a nie mamy pojęcia, że codziennie robi sobie zastrzyk, wciera żel z hormonem lub sprawdza, czy są już oznaki zapowiadanego przez lekarzy paraliżu? To w pewien sposób przedziwne, że tak na zewnątrz skupiamy się właściwie wyłącznie na funkcjonowaniu bez szwanku. Narzekamy na zmęczenie i spuchnięte nogi, ale zaraz za tymi objawami jest granica – dalej nic nie ma, proszę się odsunąć. Wciąż wiele w nas atawistycznego skrywania czegoś, co potencjalnie osłabia fizycznie – jak dzikie zwierzę, starające się ukryć zranioną łapę, by przeciwnik nie wykorzystał sytuacji.

Każde ciało jest normalne

A może oprócz atawizmów, w orkiestrze, próbującej zagłuszyć mówienie o chorobach, gra również tak powszechny problem z dobrą relacją z własnym ciałem? Często, przywiązane do zdrowej, książkowej wręcz wizji ciała, mamy ogromny problem z zaakceptowaniem jego niedoskonałej wersji. To takie częste: „nie mogę patrzeć na swoje blizny”, „czuję się wybrakowana”, „widzę w sobie głównie swoją niepełnosprawność”, „tęsknię za normalnym, zdrowym ciałem”. Tymczasem przecież każde ciało jest normalne. Każde ciało ma swoje możliwości i ograniczenia. Każde ciało współpracuje najlepiej, jak umie i robi wszystko, co potrafi, by trwać, działać. Ciało nie robi na złość. Niezależnie od wszystkiego, nigdy zasługuje na krytykę, wyśmianie, przykre komentarze, ocenianie bez pytania. Każdemu ciału należy się szacunek. Warto pracować nad poprawą relacji ze swoim ciałem. To z pewnością zmienia perspektywę, przedstawiając sobie własne ciało jako zdrowsze.

Interpłciowość i rude włosy

Czy wiesz, kim jest osoba interpłciowa? To ktoś, kto urodził się ze zróżnicowanymi cechami płciowymi – czyli na przykład ma pochwę, nieprowadzącą do macicy (której po prostu nie ma), a w miejscu jajników znajdują się jądra. Jeżeli nie orientujesz się w temacie osób interpłciowych, nie masz wiedzy, by ktoś, kogo znasz, był taką osobą i sama nią nie jesteś, możesz odnieść wrażenie, że taka budowa ciała to wyjątek. Teraz pomyśl o osobach, które mają naturalnie rude włosy. Podejrzewam, że znasz lub chociaż kojarzysz kogoś takiego. Czy określiłbyś go jako wyjątek? Pewnie niezupełnie. To teraz uważaj: osób interpłciowych i osób rudowłosych rodzi się mniej-więcej tyle samo – stanowią one około 2% społeczeństwa. Niewiedza na ten temat wynika pewnie nie tylko z tego, że włosy nosimy w bardziej widocznym miejscu niż genitalia (które zresztą u osób interpłciowych wcale nie muszą na zewnątrz wyglądać inaczej niż typowo żeńskie lub typowo męskie) – chodzi też o tabu i inne kulturowe zawirowania.

 

Może też cię zainteresuje:
Transpłciowość – co to jest i czym się charakteryzuje?

Wyjątek a norma

Czy osoby interpłciowe i rude są wyjątkami, bo stanowią ledwie 2%? Cóż, 2% w skali na przykład całego Krakowa to wcale nie mało. Przede wszystkim jednak: co z endometriozą, na którą choruje co dziesiąta osoba z macicą? Czy 10% to jeszcze wyjątek, czy już norma? A mięśniaki? Statystyki mówią, że co druga czterdziestopięcioletnia osoba z macicą je ma. Czy zatem normą jest posiadanie mięśniaków? Ponieważ mamy statystyki, orzekamy o typowości – większość ludzi ma dwie ręce i dwie nogi, średnią wagę ciała oraz brak blizn na brzuchu. Typowość pomaga chociażby w ustalaniu ogólników procedur medycznych. Wyjątki nie są jednak mniej ważne niż nie-wyjątki. Poza tym, zaskakująco często rzekomy wyjątek jest tak częsty, że blisko mu do normy. Cokolwiek to znaczy!

Spektrum zdrowa–chora

Jeżeli Twój stan ciała lub zdrowia sprawia, że czujesz się wyjątkowo, nie zamierzam Ci tego psuć. Chcę jednak powiedzieć, że nie sposób ot tak ustalić granicę między normą a wyjątkowością. Możesz mieć do tego faktu swoje nastawienie, możesz też w konkretnych sytuacjach być w przeważającej większości lub w drobnej mniejszości, ale to wciąż nie wytycza granicy między normą a wyjątkiem. Z tego też powodu lubię określać bycie chorą i zdrową jako dwa bieguny pewnego kontinuum, a określenie, gdzie na tym spektrum przebywamy w danym momencie, uważam za złożoną sprawę, zahaczającą i o dokumentację medyczną, i o samopoczucie, i o humor danego dnia, i o własny, subiektywny pogląd na związane ze zdrowiem sprawy.

Stan zdrowia, sytuacja, nastawienie

Jak na to, czy czujesz się zdrowa, czy chora, wpływa Twoje nastawienie? Przypomnij sobie dwie zupełnie różne sytuacje ze swojego życia – założę się, że masz takie doświadczenia. Po pierwsze, moment, w którym byłaś naprawdę przeziębiona, ale tak Ci się poukładało, że musiałaś działać. Mimo kiepskiego samopoczucia, udało Ci się wszystko zrobić, na pytanie, jak się czujesz, szczerze odpowiadałaś, że nie jest tak źle, a momentami nawet może zapominałaś o chorobie, bo tak skupiałaś się na pilnej pracy biurowej lub opiece nad równie chorym dzieckiem, prawda? Druga sytuacja to ten wolny dzień, w którym coś Cię brało, więc postanowiłaś zostać pod kocem. Skupianie się na pobolewającym gardle i lekkim katarze potrafi pogorszyć sprawę, prawda? Absolutnie nie próbuję Ci powiedzieć, że chorobę lepiej przechodzić – uważam dokładnie odwrotnie. Chcę tylko pokazać, że to, czy uznasz się za chorą, czy zdrową, jest determinowane przez masę czynników, często subiektywnych, sytuacyjnych, trudnych do opisania.

Iga, Elwira i Ty

Do tego dochodzi coś, co określiłabym jako ogólne nastawienie do swojego ciała z nakierowaniem na kwestie zdrowotne. Wyobraź sobie, że jednego dnia, niezależnie od siebie, Iga i Elwira opowiadają Ci o swoich drobnych problemach zdrowotnych. Obie są przeziębione, łamie je w kościach i łapią smarki w chusteczkę. Igę uwielbiasz, za Elwirą nie przepadasz. Jak zareagujesz? Co zrobisz? Założę się, że od Elwiry odsuniesz się bez zastanowienia, żeby się nie zarazić, natomiast do Igi pobiegniesz z rosołem i workiem imbiru! Swoje własne ciało też można lubić lub nie – i od tego będzie zależało, jak potraktujesz je, na przykład gdy będzie chore.

Lista wymagań czy dialog?

Wiem coś o tym – nim zdiagnozowano u mnie raka, traktowałam swoje ciało jak niesfornego, niezdarnego wspólnika, za którego muszę się wstydzić, bo znowu nawydziwiał. Tuszowałam wszystkie jego idiotyczne pomysły: pryszcze przykrywałam tuzinem warstw podkładu, przesuszone włosy traktowałam coraz to nowszymi kolorami, a na upławy stosowałam zapasowe majtki i złość. W ten sposób przeoczyłam potencjalne objawy raka szyjki macicy. Dziś w swoim ciele widzę równoważnego partnera, z którym sobie razem żyjemy, pracujemy, odpoczywamy i świetnie się bawimy. Słuchamy się wzajemnie – czasem ja mam jakieś prośby do niego, czasem ono do mnie. Moje ciało to Iga, a nie Elwira. Dzięki trosce, wiedzy i empatii wobec własnego ciała unormowały się wszelkie problematyczne sprawy. Zamiast wymagania, jest dialog. Bo nie można z czułością, w skupieniu zajmować się czymś, za czym się nie przepada. To, jak czujesz się w głowie i co myślisz o swoim ciele, wpływa na Twoje zdrowie i postrzeganie siebie jako zdrowej lub chorej o wiele bardziej niż może się wydawać.

Chora, zdrowa, normalna

Jako społeczeństwo, powolutku dojrzewamy do mówienia głośno o swoich chorobach, niepełnosprawnościach czy dolegliwościach związanych z miesiączką. Scalamy w naszym myśleniu umysł i ciało, bacząc na zdrowie nierozerwalnej całości, jaki stanowią. Zaczynamy wreszcie rozumieć, że nie jesteśmy dzikimi zwierzętami w krzakach, tylko pracownicami biur, użytkownikami internetu czy bywalczyniami imprez techno. Oczywiście, statystycznie nie aż tak wiele osób ma raka czy cukrzycę (choć przełożenie statystyk na liczbę mieszkańców Twojego miasta, osób w firmie lub na roku na uczelni może zaskoczyć), jednak chorób jest tyle, że to życie z jakąś chorobą, a nie bycie zdrowym jak ryba zdaje się być… normą. Życie z chorobą, niepełnosprawnością lub atypowością jest normalne. Osoba z chorobą, niepełnosprawnością lub atypowością jest normalna. Ty jesteś normalna.

Przeczytaj koniecznie:
In-Ty-Mnie: Jaka jest recepta na długowieczność?

O autorce

aga szuścik

Aga Szuścik / fot. materiały prasowe

Dr Agnieszka Szuścik-Zięba

Edukatorka ginekologiczna, onkologiczna, life-balance’owa. Autorka bloga „Życie po raku” i filozofii o tej samej nazwie. Prowadzi podkast „Przygody ginekologiczne” oraz działalność edukacyjną na swojej stronie i Instagramie. Pisze cykl „In-Ty-Mnie” dla Miasta Kobiet. Specjalistka patient experience i medical art. Jedna z „50 Śmiałych 2019” „Wysokich Obcasów”, prelegentka TEDx. Doktora sztuk filmowych, wykładowczyni ASP w Krakowie. Współzałożycielka Akademii Siebie i agencji AIMedica. Na przestrzeni ostatnich lat pomogła setkom osób: pamiętać o badaniach, uwierzyć w siebie i docenić swoje potrzeby. Obecnie pisze książkę o tym, czego uczy rak. Aga jest syrenką.

 

www.agaszuscik.com
www.instagram.com/agaszuscik

Cykl Agi Szuścik „In-Ty-Mnie”

In to wewnątrz, w środku. Właśnie tam, w głąb intymności umysłu i ciała sięga ten cykl mini-artykułów.
Ty znajdź w tych słowach siebie, zaakceptuj się, zrozum i pokochaj – jesteś tu najważniejsza.
Mnie, Agę Szuścik, wykorzystaj jako lustro, w którym możesz przejrzeć się ubrana w swoje decyzje, lub trampolinę, by odbić się prosto do inspiracji i wiedzy.
Widzisz myślniki pomiędzy tymi słowami? Myśl jest podstawą zmiany, działania oraz bycia ze sobą, tak po prostu, tak in-ty-mnie.

W każdy, pierwszy poniedziałek miesiąca, publikujemy tekst Agi Szuścik o życiu i o tym, czego uczy rak. Wszystkie jej felietony znajdziesz TUTAJ.

     

TAGI
top

Edukatorka, blogerka, podkasterka, wykładowczyni. Zajmuje się ginekologicznym i onkologicznym doświadczeniem pacjenckim, bada przestrzeń między medycyną a sztuką. Prowadzi agencję interaktywną dla medycyny oraz instagramowe konto@agaszuscik.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ