Impotencja partnera – jak sobie z nią poradzić?
Bądźmy uczciwe ‒ pod tym względem mężczyźni mają trudniej

Jednym ze skutków tempa życia może być impotencja / fot. Unsplash
Upływ lat, wychowywanie dzieci, a także nadmiar zajęć zawodowych i domowych powodują, że coraz częściej zapominamy o tym, jak istotną sferą naszego życia jest seksualność. Niejednokrotnie wynika to z braku czasu, a innym razem z problemów zdrowotnych, utrudniających regularne i satysfakcjonujące współżycie. Warto pochylić się nad tym tematem, by przywrócić pożyciu dawny, młodzieńczy żar
Skąd się bierze impotencja?
Jednym z najczęstszych problemów, które mają negatywny wpływ na pożycie, jest impotencja. W dużej mierze dotyczy ona mężczyzn w średnim wieku – podczas przeżywania andropauzy znacznie obniża się bowiem produkcja testosteronu, co może powodować właśnie zaburzenia erekcji. Jeśli zdarzają się one sporadycznie, to nie jest to poważny problem, jednak na dłuższą metę trudno sobie z tym poradzić. Dodatkowo impotencja bywa też skorelowana z wieloma chorobami przewlekłymi, które powyżej pięćdziesiątego roku życia występują coraz częściej. Takie choroby to chociażby otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie.
Choć mogłoby się wydawać, że zaburzenia erekcji dotyczą wyłącznie mężczyzn w wieku średnim i dojrzałym, to niestety problem ten jest zdecydowanie szerszy. Szybkie życie oraz nadmiar pracy powodują silny stres, który odbija się nie tylko na psychice, ale i na zdrowiu prokreacyjnym. Nawet bardzo młodzi mężczyźni mogą mieć problemy nie tylko z erekcją, ale także z późniejszym osiągnięciem pełnej satysfakcji seksualnej. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na zaburzenia erekcji i na ogólny stan zdrowia jest zła dieta, pełna cukrów i produktów wysoko przetworzonych oraz wszelkiego rodzaju używki – kawa, papierosy, napoje energetyczne, alkohol, a nawet zwykłe napoje słodzone.
Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji?
Do swojego ciała należy podchodzić holistycznie, dlatego jeśli chce się zwalczyć zaburzenia erekcji, warto podjąć walkę z niezdrowym stylem życia. Na początek najlepiej zadbać o pełną diagnostykę i sprawdzenie, czy partner nie cierpi na choroby przewlekłe. Jeśli okaże się, że których z wymienionych wcześniej problemów go dotyczy, należy zadbać o regularne przyjmowanie leków oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich. W miarę możliwości trzeba także ograniczyć używki i zadbać o to by dieta była zdrowa i zróżnicowana.
Choć życie w biegu jest poniekąd cechą charakterystyczną dla naszych czasów, to warto spróbować zwolnić. Ograniczenie czynników stresowych albo przynajmniej ich redukcja za pomocą medytacji lub odprężającego hobby, może pozytywnie wpłynąć na erekcję i ogólną jakość współżycia. Może się też okazać, że po prostu potrzebne jest większe rozluźnienia lub spróbowania czegoś nowego – warto porozmawiać o tym i poeksperymentować albo pokusić się o dłuższą i bardziej pobudzającą grę wstępną.
W niektórych przypadkach opisane sposoby nie zdadzą egzaminu i może okazać się, że trzeba sięgnąć po sporadyczne wspomaganie. Bez obaw – na to również jest rozwiązanie. Raz na jakiś czas warto zażyć np. viagrę. Jest to najstarszy i najczęściej polecany środek na potencję. Zaletę tego produktu stanowi stosunkowo szybki czas osiągnięcia pierwszych efektów, przy jednoczesnym długim czasie działania. Viagra została także świetnie przetestowana, a co za tym idzie – ma mało skutków ubocznych i jest lekiem bezpiecznym.