Thursday, February 29, 2024
Home / Zdrowie  / Implanty piersi, czyli jak pełniej poczuć się kobietą

Implanty piersi, czyli jak pełniej poczuć się kobietą

Poczuj się piękna. Pozbądź się kompleksów

implanty-piersi-miasto-kobiet

Piękny biust to marzenie każdej kobiety. Implanty pomagają je spełnić / fot. materiały Partnera

Kobiety z piersiami zwiotczałymi po porodach lub ich niedorozwojem zmagają się nie tylko z niską samooceną i skrepowaniem, ale nawet z zahamowaniami seksualnymi i poważnymi problemami psychicznymi. Nie radzi sobie z nimi nawet głęboka psychoterapia. Na szczęście jest chirurgia plastyczna i implanty piersi, które z powodzeniem stawiają im czoła

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu”. Czy jednak o takim „dobrostanie” mogą mówić kobiety, których piersi, jeden z głównych atrybutów płci, utraciły jędrność lub objętość, albo nigdy ich nie było? A kobiety po amputacji sutka?

Chirurgia plastyczna od dziesięcioleci pomaga kobietom, proponując wszczepienie implantów piersi. Coraz powszechniejsza jest świadomość, że to nie fanaberia. Wykonujący zabieg chirurg plastyczny leczy nie tylko ciało kobiety, ale przede wszystkim jej duszę. Dzięki tej stosunkowo prostej operacji już nigdy nie będzie musiała odczuwać wstydu, rozbierając się przed własnym mężem, lub pokazując na plaży w stroju kąpielowym. Nie będzie patrzeć z zazdrością na inne kobiety, z którymi natura obeszła się łagodniej. Kobiety to rozumieją i doceniają ‒ wszczepianie implantów piersi to dziś jeden z trzech najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych w estetycznej chirurgii plastycznej.

operacja wszczepienia implantów piersi

W KCM Clinic zabiegi wszczepiania implantów piersi wykonuje się przy wykorzystaniu najwyższych standardów / fot. materiały Partnera

Implanty piersi, ale jakie?

Na rynku jest kilka firm produkujących implanty piersi, choć z punktu widzenia ich właściwego doboru ważna jest nie marka, ale kształt, sposób wypełnienia, rodzaj powierzchni i masa.

Kształt. Kobiece piersi nie są idealnie okrągłe ‒ mają tzw kształt anatomiczny. Taki kształt mają też niektóre implanty. Jest z nimi jednak problem ‒ po wszczepieniu często się obracają, zniekształcając pierś. Dlatego bezpieczniejsze są implanty okrągłe.
Wypełnienie. Implanty są wypełnione żelem silikonowym, który może być twardy lub miękki. Można też oba rodzaje żelu łączyć ze sobą, uzyskując implant miękki u podstawy i twardy na szczycie. Zastosowanie tylko miękkiego żelu sprawia, że po wszczepieniu implantu pierś układa się bardzo naturalnie. Przy pionowej pozycji tułowia większość żelu ciąży w dół, a w pozycji leżącej rozkłada się równomiernie. Dzięki temu implant, a z nim pierś, odzyskuje okrągły kształt. Z kolei z myślą o pacjentkach, którym zależy na pełnych górnych biegunach piersi, jedna z firm wyprodukowała implanty przepełnione żelem, dzięki czemu pierś jest bardzo jędrna w całej objętości.
Pokrywa implantu może być gładka lub szorstka (poliuretanowa). Ta ostatnia zespala się z tkanką, co zapobiega obracaniu sie implantu.
Masa. Oprócz implantów o standardowej masie są też takie, w których żel silikonowy zmieszany jest z z pęcherzykami powietrza. To pozwala obniżyć masę implantu o ok. 30 proc.

Właściwy dobór implantów piersi jest ważny

Wyboru rodzaju implantów piersi dokonuje chirurg w porozumieniu z pacjentką. Bierze przy tym pod uwagę wymiary jej klatki piersiowej oraz tzw. pokrywę tkankową.

Pokrywa tkankowa to nic innego jak ilość podskórnej tkanki tłuszczowej.  To istotne o tyle, że jeżeli pacjentka jest szczupła, czyli grubość jej pokrywy tkankowej nie przekracza 2 cm, to implant należy umieścić podmięśniowo. Grubsza warstwa tkanki tłuszczowej pozwala ulokować go pod powięzią lub bezpośrednio pod gruczołem piersiowym

‒ wyjaśnia dr Marta Wilczyńska, specjalista chirurgii plastycznej, Kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej KCM Clinic w Jeleniej Górze.
Dopiero znając budowę i preferencje pacjentki można dokonać wyboru optymalnych implantów. Wtedy jest już możliwa wizualizacja nowego wyglądu piersi. Warto jednak pamiętać, że pod wpływem implantów własne piersi pacjentki z czasem zmniejszą się. Z tego powodu lekarz powinien zaproponować rozmiar o 50 ml większy od optymalnego. Powinien też uprzedzić, dlaczego po zabiegu piersi będą się wydawały za duże.

 

 

Zacznijmy od diagnostyki

Jeżeli pacjentka powierzyła swoje zdrowie klinice o najwyższych standardach, jak szpital KCM Clinic w Jeleniej Górze, to nie musi się obawiać o bezpieczeństwo zabiegu. Oddział chirurgii plastycznej tej placówki oddaje do dyspozycji pacjentów nie tylko komfortowe warunki w 1 osobowych z łazienką, Smart-TV i Wifi. Przede wszystkim proponuje wielospecjalistyczną opiekę lekarską na światowym poziomie. Od 2019 roku Centrum Chirurgii Plastycznej KCM szczyci się certyfikatem Global Clinic Rating. Zapewnia mu on pozycję jednej z 15 najwyżej ocenianych międzynarodowych klinik chirurgii plastycznej na świecie. Szpital KCM Clinic jest organizatorem międzynarodowych konferencji i warsztatów naukowych w chirurgii plastycznej.

Pacjentka, która wspólnie z lekarzem wybrała już rodzaj i wielkość implantów piersi, poddawana jest kompleksowym badaniom diagnostycznym. Obejmują one przede wszystkim USG piersi lub rezonans piersi z mammografią (dla wykluczenia zmian nowotworowych), RTG klatki piersiowej oraz EKG (sprawdzające prawidłowość pracy serca). Z kolei badania laboratoryjne pozwolą sprawdzić funkcje nerek, wątroby i obecność wirusów. Obecna sytuacja epidemiologiczna skłania też do badania na obecność koronawirusa. Operacja z zasady obniża odporność organizmu. Gdyby pacjentka, będąca jego nosicielką, była operowana, wówczas choroba mogłaby przejść z postaci bezobjawowej w objawową i rozwinąć się np. w zapalenie płuc. Dopiero gdy wszystkie wyniki badań są w normie, pacjentka jest gotowa do zabiegu.

przed i po

Przed i po wszczepieniu implantów piersi / fot. materiały Partnera

Zabieg z widokiem na Karkonosze

Specjaliści KCM dysponują wieloletnim doświadczeniem w zabiegach operacyjnych z zastosowaniem najnowszych małoinwazyjnych technologii. Doświadczonemu chirurgowi operacja powiększenia piersi implantem zabiera 1-1,5 godziny. Multimedialny blok operacyjny, nowoczesne technologie i stosowane leki gwarantują, że zabieg przebiegnie szybko i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Najłatwiej umieścić implant piersi, nacinając tkankę w fałdzie podsutkowym. Możliwy jest również dostęp np. spod pachy lub podbrodawkowo. Po umieszczeniu implantu, pozostawieniu drenu w loży, zamknięciu rany i pokryciu jej sterylnym opatrunkiem, pacjentce zakłada się biustonosz. Po wybudzeniu wraca do swego pokoju, gdzie do następnego dnia pozostaje pod opieką personelu medycznego, otrzymując głównie leki przeciwbólowe. Następnego dnia, po kontroli pooperacyjnej, wypisywana jest do domu. Do pracy będzie mogła wrócić po około 2 tygodniach. Jeśli jednak ćwiczy na siłowni, wznowi treningi dopiero trzy miesiące po zabiegu.

Czy zakładanie implantów piersi jest bolesne?

Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Po wybudzeniu większego bólu mogą się spodziewać pacjentki, którym implanty umiejscowiono pod mięśniem, a nie bezpośrednio pod gruczołem. Czasem jednak pacjentki uskarżają się nie na ból, ale na ucisk w klatce piersiowej i trudności z nabraniem głębokiego oddechu. Choć zdarza się też, że…

Niektóre pacjentki wcale nie odczuwają bólu. Są tak szczęśliwe, że wreszcie posiadają piersi, o jakich marzyły, że ich mózg tłumi odczucia bólowe

‒ mówi dr Marta Wilczyńska.

wilczynska-miasto-kobiet

fot. materiały Partnera

 

Dr Marta Wilczyńska ‒ specjalista chirurgii plastycznej, Kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej Szpitala KCM Clinic, Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, oraz Międzynarodowego Towarzystwa Plastycznej Chirurgii Estetycznej ISAPS

 

 

 

 

 

Szpital KCM Clinic ‒ centrum edukacyjne i międzynarodowy ośrodek szkoleniowy w chirurgii plastycznej i bariatrycznej. Szpital jest ośrodkiem referencyjnym Johnson&Johnson i Olympus, oraz organizatorem międzynarodowych konferencji i warsztatów szkoleniowych dla chirurgów z całego świata z transmisją LIVE z bloku operacyjnego. Oferuje komfortowe warunki i opiekę okołooperacyjną o najwyższych standardach, doskonały sprzęt światowej klasy oraz świetnie wyszkoloną kadrę chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? 

Zadzwoń lub napisz do koordynator ds. bariatrii i chirurgii plastycznej:  75 645 20 12, koordynator@kcmclinic.pl

https://www.facebook.com/groups/operacjeplastycznekcmclinic

baner

Dziennikarz, redaktor, fotograf, ilustrator. Jedyne męskie spojrzenie na miastokobietowy babiniec.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Nimue 1 czerwca, 2020

    Zdecydowałam się na wstawienie implantów piersi. Nigdy nie sądziłam, ze bede musiała sie na to zdecydować jednak moje piersi po urodzeniu oraz po karmieniu dzieci nie wygladały dobrze oraz był to mój wielki kompleks. Postanowiłam go przełamać i jednak zdecydować się na coś takiego.

    Jestem zadowolona. Operacja nie jest przyjemna, jednak u mnie przebiegła bez komplikacji. A sam biust wyglada bardzo ładnie. Tak jak chciałam i jak się tego spodziewałam.
    Dodam,ze biust powiększałam u pani doktor Raczkowskiej https://www.raczkowska.pl/powiekszanie-piersi/ Daję do niej kontakt.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ