Friday, July 12, 2024
Home / PARTNER MK  / Ile zarabia tłumacz wykonujący tłumaczenia na angielski? Sprawdzamy

Ile zarabia tłumacz wykonujący tłumaczenia na angielski? Sprawdzamy

Jak zarobić na znajomości języków?

tłumaczenia

fot. Ignasi Ruiz, Dreamstime

Być może zaskoczymy Cię pisząc, że tłumaczenia literackie są najlepiej płatną usługą tłumaczeniową. Z różnych statystyk wynika, że można tu zarobić średnio 51 tys. dolarów rocznie. Ma to na pewno związek z tym. że literatura jest trudna do przełożenia. Wysokie zarobki osiągają także osoby wyspecjalizowane w treściach medycznych i sądowych oraz lokalizacji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tłumaczka z Indii i tłumacz z USA lub Polski za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie na zupełnie innym poziomie

 

Tłumaczenia angielskiego – źle, średnio czy dobrze płatne?

Mediana rynkowa zarobków tłumacza w Polsce w styczniu br. wyniosła 5 740 zł brutto. To dużo czy mało? Przypomnijmy: 2800 zł to płaca minimalna w 2021 roku. Na przykład przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu tego roku było na poziomie 5 841 zł. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najmniejsze średnie zarobki mają osoby pracujące w administracji i działalności wspierającej – 4 511 zł.

 

Według danych podawanych przez Salary Explorer średnie zarobki tłumaczy w Niemczech wynoszą 3280 euro. Portal Check-a-Salary podaje, że w Anglii przeciętnie osoba wykonująca ten zawód otrzymuje od 22 do 24 tys. funtów. Z kolei dane Indeed pokazują, że mediana wynagrodzeń w USA wynosi 45,495 dolarów rocznie.

Pod tłumaczeniami angielskiego rozumiemy wiele różnych rzeczy. Przede wszystkim możemy mówić tu o tłumaczach zwykłych i przysięgłych. Są osoby wykonujące przekłady pisemne i ustne. Warto zwrócić uwagę na to, że specjalizacja to zwykle wyższe zarobki, a wykwalifikowany tłumacz symultaniczny w kilka godzin jest w stanie zarobić 1/5-miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia tłumacza pisemnego

 

– wylicza tłumacz z biura tłumaczeń, które specjalizuje się w tłumaczeniach z angielskiego.

Wykształcenie wypływa na to, ile zarabia tłumacz angielskiego

Jak mawiał Zig Ziglar „jesteś urodzona /urodzony, by zwyciężać, jednakże, aby być zwycięzcą, musisz zaplanować zwycięstwo, przygotować się do zwycięstwa i oczekiwać zwycięstwa”. Nie odkryjemy tutaj niczego nowego, jeżeli powiemy Ci, że inwestycja w rozwój osobisty jest jedną z najlepszych decyzji, jakie można podjąć. Obok stażu pracy, wielkości firmy i miejsca zamieszkania, to właśnie wykształcenie ma największy wpływ na to, ile zarobią tłumacze tekstów z angielskiego na polski i odwrotnie.

Klient płaci za konkretne umiejętności i chce oddać zlecenie w ręce wykwalifikowanego człowieka. Bardzo ważny jest rozwój kompetencji zawodowych, aby być pracownikiem nie tylko atrakcyjnym, ale i konkurencyjnym 

 

– podkreśla ekspert z biura tłumaczeń SuperTłumacz (https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-angielski/), które od 2008 roku wykonuje tłumaczenia angielskiego na 42 języki świata.

Tłumaczenie tekstów z angielskiego na polski to nie wszystko. Najlepiej płatne języki w tłumaczeniach z angielskiego

Jessica Guo, pełniąca funkcję strategic account managera w Wordpath, w artykule „Top 10 higest paying translation languages in the world” wyliczyła języki, które najlepiej przekładają się na finanse tłumaczek i tłumaczy. A są to: niemiecki, francuski, arabski, holenderski, chiński, hiszpański, włoski, rosyjski, portugalski i japoński.

Nie każdy musi się zgodzić z tym rankingiem lub z kolejnością języków. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że na przykład hiszpański ma nie tylko bardzo dużą grupę native speakerów, ale i osób, dla których to drugi lub trzeci język. Niemiecki ceniony jest w handlu, a chiński daje profity niemal w każdej dziedzinie.

 

Bardzo ważne jest to, z jakimi językami pracuje konkretny ekspert. Angielski jest współczesnym lingua franca, daje zasięgi na całym świecie. Do tego to numer 1. w sieci, a także lider wśród języków, w których tworzone są materiały wideo czy aplikacje. W połączeniu z innym dobrze płatnym językiem oraz branżą czy tematyką finalnie może nam przynieść atrakcyjne zarobki.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ