Friday, July 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Ile zapłacę za wizytę u dietetyka klinicznego?

Ile zapłacę za wizytę u dietetyka klinicznego?

Koszt, który warto ponieść

dietetyk kliniczny

fot. Pixabay

Niezaprzeczalnie ceny usług oferowanych przez dietetyków na przełomie ostatnich lat wzrastają. Myślę, że nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Zawód dietetyka klinicznego zmienia się. Niewystarczająca jest obecnie wiedza żywieniowa dotycząca zasad żywienia w różnorodnych jednostkach chorobowych, ale potrzebna jest również wiedza z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, umiejętności czytania i dostosowywania swoich działań do aktualnych doniesień naukowych, psychodietetyki oraz szeroko pojętego zdrowego stylu życia

 

Dietetycy kliniczni, zajmujący się opieką nad dziećmi, posiadać powinni dodatkowo wiedzę z zakresu technik i metod pracy z maluchami. My w Dziecięcej Akademii Dietetycznej działamy w oparciu o założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz metodzie Kid’s Skills. Jesteśmy ich praktykami, a ponadto, fundamentalnie, specjalistami psychodietetyki i dietetyki klinicznej.

Jak wyglądają ceny usług dietetycznych w praktyce?

Współpraca dietetyczna najczęściej podzielona jest na mniejsze elementy. Wśród nich jest:

 

• konsultacja wstępna
• konsultacja kontrolna lub/ i pomiary ciała
• jadłospis (i tutaj warto zwrócić uwagę na ilość dni, jaką dietetyk oferuje. Jadłospis obejmuje najczęściej 7 lub 14 dni) lub/i zalecenia żywieniowe

 

                                                        min       max       średnia
konsultacja wstępna                70zł      250zł        150zł
konsultacja kontrolna              30zł      200zł         80zł
jadłospis 7-dniowy                    80zł      250zł        150zł
jadłospis 14dniowy                 100zł      700zł        250zł

 

Od czego zależy cena konsultacji? Każda z cen ustalana jest indywidualnie przez konkretnego dietetyka klinicznego. Jeżeli zdecydujesz się na wizytę w sieci gabinetów dietetycznych (franczyzach) możesz być pewien, że w każdym gabinecie w Polsce cena usług będzie taka sama, kiedy jednak decydujesz się na współpracę z dietetykiem (https://dzieciecaakademiadietetyczna.pl/dietetyk-dzieciecy/), który prowadzi własną działalność on sam ustala ceny za usługi. I tutaj jest większa szansa na uzyskanie rabatu lub niższej ceny np. przy współpracy długoterminowej. Konsultacja wstępna, kontrola oraz jadłospis/ zalecenia żywieniowe to elementy, z którymi spotkasz się przy niemalże każdej ofercie współpracy dietetycznej. W jej zakres jednak wchodzi większa ilość elementów.

Za co płacę, wykupując współpracę z dietetykiem klinicznym?

• wywiad żywieniowy dotyczący aktualnych nawyków i stylu życia, na podstawie którego dietetyk ułoży zindywidualizowane zalecenia żywieniowe i przeprowadzi edukację żywieniową
• analizę składu ciała, w skład której wchodzą: masa ciała, zawartość tkanki tłuszczowej, zawartość wody, ilość masy mięśniowej, masa kości, stopień otłuszczenia narządów, wiek metaboliczny, wskaźnik podstawowej przemiany materii BMR oraz wskaźnik masy ciała BMI) oraz analizę badań laboratoryjnych, dzięki którym dietetyk ułoży zindywidualizowany jadłospis

Czym jest konsultacja dietetyka klinicznego?

Na konsultacji dietetyk kliniczny skupia się głównie na tym, żeby przeprowadzić szczegółowy wywiad, który będzie uwzględniał m.in:

 

• wszystkie Twoje jednostki chorobowe z którymi się borykasz;
• leki oraz suplementy diety, które przyjmujesz na stałe;
• dolegliwości, które towarzyszą Ci na co dzień;
• używki;
• tryb życia;
• podatność na stres.

 

Wizyta zazwyczaj zaczyna się od omówienia z Tobą aktualnych wyników badań, które przed wizytą powinieneś wykonać. Dobrze, jeśli wcześniej skonsultujesz je również ze swoim lekarzem.

A posiłki? Odżywianie?

To jedna z głównych kwestii poruszanych na konsultacji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że odżywianie ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Istnieją takie produkty, które nie są zalecane w wielu jednostkach chorobowych. Zadaniem dietetyka jest nie tylko zebranie wywiadu na podstawie którego ułoży Twój plan żywieniowy ale również edukacja. Obecnie w Internecie krąży wiele mitów dotyczących odżywiania w poszczególnych chorobach. Wiele osób szukając informacji na blogach, forach i grupach na Facebooku zaczyna się gubić. Niestety, często prowadzi to do restrykcji i strachu przed spożywaniem danych pokarmów. Właśnie dlatego warto umówić się na konsultację do dietetyka klinicznego, który dopasuje zalecenia do konkretnego pacjenta.

Kto może umówić się na konsultację u dietetyka klinicznego?

Tak naprawdę każdy. Osoby, którym zależy na redukcji często zgłaszają, że towarzyszy im insulinooporność, haschimoto, SIBO, IBS, cukrzyca itp. To, co jest niezwykle ważne, to fakt, że wielu pacjentów nie boryka się tylko z jedną jednostką chorobową, ale najczęściej z wieloma różnymi. W takiej sytuacji podpowiedź ze strony dietetyka jest niezwykle ważna. Dlaczego? Gotowe zalecenia i porady z Internetu często się wykluczają, a ograniczanie wielu produktów na własną rękę może skończyć się poważnymi niedoborami składników mineralnych i witamin.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Nasze poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia czy dany dietetyk specjalizuje się w żywieniu w chorobach z którymi się borykamy. Aktualnie wielu dietetyków specjalizuje się w jednym, konkretnym obszarze, dlatego warto sprawdzić czy udając się do wybranego dietetyka na poradę uzyskamy pomoc, na której nam zależy. W drugiej kolejności polecam poczytać opinie. Często pacjenci, którzy są zadowoleni chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na różnych portalach i grupach społecznościowych.

Jak się przygotować do konsultacji u dietetyka?

Kiedy już dokonaliśmy wyboru specjalisty, umówiliśmy termin to warto byłoby się przygotować do wizyty. Tak naprawdę przygotowanie jest bardzo indywidualne i zależy od dietetyka. Ja przed każdą konsultacją proszę o wypełnienie ankiety online, wysyłam instrukcję jak się przygotować do analizy składu ciała oraz proszę o przyniesienie aktualnych wyników badań. Czasem zdarza się, że proszę o dzienniczek żywieniowy (szczególnie dzieci).

Jak długo trwa współpraca z dietetykiem klinicznym?

Czas współpracy powinien być ustalony indywidualnie i zależy od celu oraz stanu zdrowia pacjenta.

Czy dostanę jadłospis dostosowany do siebie?

To zależy. Na szczęście rynek dietetyków i ich usług rozkwita, a dzięki czemu zmienia się również podejście i jakość tychże usług. Niestety jeszcze kilka lat temu można było usłyszeć o tym, że dietetyk w jednej miejscowości wszystkim dawał takie same szablonowe jadłospisy, które nie uwzględniały ani chorób, ani trybu życia pacjenta. Aktualnie wiele się zmieniło i warto szukać takiego specjalisty, który ułoży nasz plan odżywiania konkretnie pod nasze jednostki chorobowe, styl życia i preferencje smakowe.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?

I tutaj również odpowiedź brzmi: to zależy. W niektórych gabinetach dietetycy zalecają spotkania co tydzień, a w innych raz na miesiąc. Warto dopytać o to podczas pierwszej wizyty i zaproponować taką częstotliwość, która wydaje nam się dla nas odpowiednia.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ