Tuesday, January 14, 2025
Home / Zdrowie  / Ile kosztuje bycie „fit”?

Ile kosztuje bycie „fit”?

Sportowe ciuchy, karnety, zdrowa żywność. Nie lada wydatek!

Do drogiego treningu dodaj drogie ciuchu - wyjdzie niezła sumka / fot. Fotolia

Każdy z nas dba o swój wygląd, tak jak potrafi najlepiej. Zdrowa dieta, treningi, sportowa odzież, suplementy diety, karnety na siłownię, porady dietetyka. To wszystko kosztuje naprawdę sporo, a nie każdego stać na takie wydatki. Podpowiadamy 5 sposobów, jak prowadzić zdrowy tryb życia, a przy okazji nie zbankrutować

1. Co z tą siłownią?

Karnet na siłownię to doskonały sposób na wprowadzenie w swoje życie odrobiny ruchu. Warto od tego zacząć. Ofert jest naprawdę wiele. Miesięczny karnet kosztuje niestety około 150 zł. W perspektywie całorocznego wydatku to nie mało. A więc gdzie się ruszać, jeśli nie możemy sobie pozwolić na siłownię? Internet jest tutaj błogosławieństwem. Na Youtubie znajdziemy kompleksowe plany treningowe opracowane przez profesjonalistów, całkowicie za darmo. Zasadniczo, nie potrzebujesz do nich nawet sprzętu specjalistycznego (np. hantle możesz zastąpić dwoma półlitrowymi butelkami wody).

Możesz też zacząć uprawiać sporty, które nie wymagają od Ciebie wykupionego karnetu. Najprostszy trening tego typu to popularny jogging. Nie inwestuj od razu w profesjonalne buty do biegania, na początku wystarczą Ci zwykłe adidasy. Zabierz ze sobą ulubioną muzykę i w drogę! To właściwie wszystko czego potrzebujesz, żeby zacząć. W internecie znajdziesz mnóstwo porad, jak zaplanować swoje treningi.

Do drogiego treningu dodaj drogie ciuchu - wyjdzie niezła sumka / fot. Fotolia

Do drogiego treningu dodaj drogie ciuchy – wyjdzie niezła sumka / fot. Fotolia

Skąd wziąć pieniądze na siłownię?

2. Nawyki

Oprócz regularnych ćwiczeń musisz również wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki, które poprawią Twoją kondycję. Wysiadaj zawsze na jednym przystanku wcześniej, niż Twój cel i „rób kroki”. Jeśli dorosły człowiek chce zrzucić na wadzę, dziennie powinien wykonywać około 16 000 kroków dziennie. Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia i nie dobija nawet do 10 000… Zrezygnuj z windy, chodząc po schodach wzmocnisz nogi. Do całej zabawy z ruchem możesz też wciągnąć swoich znajomych. Zamiast iść na piwo, umów się z nimi na regularne mecze koszykówki. To naprawdę doskonałe kardio, a przy tym świetna zabawa.

Niezawodne sposoby na szybką gotówkę!

3. Dieta

Najwięcej pieniędzy wydajemy na… jedzenie. Produkty fit, niskotłuszczowy nabiał, a nawet egzotyczne owoce i warzywa, które często są bazą dla dietetycznych posiłków to bardzo duży wydatek. Tym bardziej, jeśli gotujemy tylko dla siebie, a do naszej porcji potrzebujemy na przykład garści orzechów (ale kupić musimy opakowanie 300 g), lub połowę grapefruita (a co zrobić z drugą połówką?). No właśnie… W dietetycznym jadłospisie bardzo często występują połówki, lub nawet mniejsze części danego produktu. Dlatego tak ważne jest, by posiłki przyrządzać dla kilku osób. Dietetyczny obiad dla wszystkich członków rodziny jeszcze nikomu nie zaszkodził. Zaproponuj swoim najbliższym wspólne dietetyczne posiłki.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie na dietetycznych produktach jest również mrożenie jedzenia. Zrób więcej, danie podziel na porcje i wsadź do zamrażranika. Zaoszczędzisz dzięki temu nie tylko pieniądze, ale również czas.

Pamiętaj też, żeby swoją dietę uzależniać od aktualnych promocji i sezonu. Nie kupuj truskawek w grudniu, nie gotuj karczochów w listopadzie. Za te same produkty w innym sezonie zapłacisz nawet trzykrotnie mniej. Sugeruj się również gazetkami z promocjami. Warto je przeglądać w wolnej chwili (jadąc tramwajem, lub w autobusie) i zakreślać te produkty, które zwróciły Twoją uwagę.

Zdrowe jedzenie to niemały wydatek / fot. Fotolia

Zdrowe jedzenie to niemały wydatek / fot. Fotolia

Jak zdobyć pieniądze na duże zakupy?

4. Przede wszystkim planowanie

Zakreślanie produktów z promocyjnych gazetek to już pierwszy krok do planowania. Z tygodnia na tydzień twórz jadłospisy i konkretne listy zakupów. To znacznie pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze zostawione w super markecie. Bądź skrupulatna nie tylko podczas zakupów spożywczych. Zapisuj ile miesięcznie wydajesz na co, bądź świadoma swoich wydatków. Zobacz, co najwięcej Cię kosztuje i czy da się z tego zrezygnować, lub znaleźć substytut.

5. Odzież sportowa

Nie musisz być wystrojona od stóp do głów w najnowsze legginsy popularnych firm sportowych, aby zadbać o swoją formę. Skąd więc wziąć sportową odzież? W tym przypadku pożyczanie się nie sprawdzi. Warto zainwestować w swoje ubrania. Możesz skorzystać z promocyjnych tygodni w popularnych dyskontach. Za naprawdę niską cenę możesz tam znaleźć wysokiej jakości, specjalistyczną odzież sportową. Jeśli w Twojej okolicy nie ma takich okazji – niezawodną opcją są second-handy – oryginalne dresy, bluzy, getry, które na pewno nie skurczą się po pierwszym praniu, nie wyblakną i nie zmechacą się zbyt prędko. Do wyboru, do koloru.

Jak zaoszczędzić i dobrze się zaprezentować? / fot. Fotolia

Jak zaoszczędzić i dobrze się zaprezentować? / fot. Fotolia

Potrzebujesz pieniędzy?

Powyższy poradnik Mikrokasy w łatwy sposób pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze. Niektórych rzeczy nie da się jednak zastąpić. Spotkanie z wykwalifikowanym dietetykiem, a także niektóre przyrządy sportowe wymagają inwestycji. Na szczęście, istnieje kilka firm pożyczkowych, których elastyczne oferty wyjdą naprzeciw Twoim finansowym oczekiwaniom. Pieniądze dostarczone w krótkim czasie, rozsądne rozłożenie spłat i profesjonalna obsługa, która pomoże Ci dobrać idealną ofertę do Twoich potrzeb. Sprawdź ofertę Mikrokasy już dziś i przestań zmagać się z finansami!

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ