II konferencja psychoonkologii praktycznej w Krakowie
Czym jest psychoonkologia i jakie formy pomocy mogą otrzymać chorzy na nowotwory oraz ich bliscy, będzie można dowiedzieć się 18 kwietnia br. podczas II Konferencji Psychoonkologii Praktycznej „Nie tylko leki leczą” w Krakowie.

II konferencja psychoonkologii praktycznej w Krakowie / fot. materiał prasowy
Czym jest psychoonkologia i jakie formy pomocy mogą otrzymać chorzy na nowotwory oraz ich bliscy, będzie można dowiedzieć się 18 kwietnia br. podczas II Konferencji Psychoonkologii Praktycznej „Nie tylko leki leczą” w Krakowie.
Bezpłatna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych konferencja odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA. Organizatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Onkologii Unicorn. Honorowy patronat nad konferencję objął Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Konferencja rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa do 16:30. W programie organizatorzy przewidzieli wykłady z wielu dziedzin związanych z onkologią i psychoonkologią, podczas których będzie można dowiedzieć się m.in. jakie są praktyczne sposoby wspierania chorych onkologicznie, jak interwencje psychoonkologiczne wpływają na długość życia, jak ustrzec się przed zachorowaniem, jak wspierać leczenie właściwym odżywianiem. Ponadto prezentowane będą różnorodne formy pomocy terapeutycznej m.in. terapia simontonowska, arteterapia, choreo- i muzykoterapia.
Wśród prelegentów znajdują się wybitne postacie związane z psychoonkologią m.in. prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, prof. Thomas Küchler i dr Mariusz Wirga. Wykłady i prezentacje przeprowadzą ponadto m.in. prof. dr hab. Józef Lipiec, prof. dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka.
Psychoonkologia to dziedzina medycyny, która jest coraz bardziej doceniana w leczeniu chorób nowotworowych, a jednocześnie nadal mało znana wśród osób chorych i ich rodzin – mówi psychoonkolog Iwona Nawara, wieloletni Prezes Zarządu Stowarzyszenia UNICORN. – Głównym zadaniem psychoonkologii jest udzielenie pomocy oraz wsparcia pacjentom i rodzinom w trakcie zmagania się z chorobą. Niestety w Polsce chorzy na nowotwory nadal bardzo często wykluczani są z życia społecznego i nie otrzymują odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Nasza konferencja to próba zwrócenia uwagi na ten problem i zmiany świadomości społecznej. Przypominamy: Nie tylko leki leczą – stan emocjonalny i sposób życia ma znaczny wpływ na proces leczenia i rehabilitacji po chorobie – dodaje Nawara.
Konferencja kierowana jest nie tylko do środowiska medycznego i studentów, ale również do chorych na nowotwory, ich bliskich oraz do wszystkich zainteresowanych powyższym tematem. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Lekarze medycyny i stomatologii (bez ograniczeń specjalizacyjnych) otrzymają za udział w konferencji 6 punktów edukacyjnych.
Na 18 kwietnia br. na godz. 18.00 przewidziany został również bezpłatny wykład twórcy RTZ Maxie C. Maultsby’ego pt. Zastosowanie Racjonalnej Terapii Zachowania. Wykład ten odbędzie się w Auli Głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. Gołębiej 24 i poprzedzi trzydniowe seminarium podczas którego prof. Maxie C. Maultsby Jr. i dr Mariusz Wirga wraz z gronem ekspertów praktyków omówią szczególne zagadnienia RTZ.
PROGRAM KONFERENCJI
8.55 – 9.00 Rozpoczęcie konferencji
9.00 – 9.40 Gerontopsychoonkologia – prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko
9.40 – 9.45 Pytania i odpowiedzi
9.45 – 10.25 Medycyna jako filozofia człowieka – prof. dr hab. Józef Lipiec
10.25 – 10.30 Pytania i odpowiedzi
10.30 – 11.10 Interwencje psychoonkologiczne i długość przeżycia – co wiemy? – prof. Thomas Küchler
11.10 – 11.15 Pytania i odpowiedzi
11.15 – 11.45 Praktyczne umiejętności wspierania sił zdrowienia dla onkologicznie chorych i ich bliskich – dr Mariusz Wirga
11.55 – 12.00 Pytania i odpowiedzi
12.00 – 12.30 15 lat terapii simontonowskiej w Polsce. Wyniki badań prowadzonych przez polskich psychologów i lekarzy – dr Ewa Wojtyna, mgr Iwona Nawara
12.30 – 13.00 Pytania i odpowiedzi po pierwszej części konferencji
13.00 – 14.00 Przerwa
14.00 – 14.20 Choreoterapia z chorymi onkologicznie – mgr Maja Strzelecka
14.20 – 14.40 Interwencje psycho(onko)logiczne w schorzeniach nieonkologicznych – dr Maciej Skibiński
14.40 – 15.00 Arteterapia w psychoonkologii – mgr Urszula Lesicka
15.00 – 15.30 Indywidualizacja zaleceń żywieniowych w chorobach nowotworowych – prof. dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka
15.30 – 16.00 Jak zadbać o siebie – profilaktyka przeciwnowotworowa – lek. Med. Małgorzata Gąsiorek
16.00 – 16.20 Muzykoterapia – rola głębokiego doświadczania w procesie zdrowienia u pacjentów
z chorobami onkologicznymi – mgr Agnieszka Łuciuk-Wojczuk
16.20 – 16.30 Zakończenie konferencji
Organizator: Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN
Początek: 18 kwietnia 2013, godz. 9.00
Koniec: 18 kwietnia 2013, godz. 16.30
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Adres: ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków
Wstęp wolny
Źródło: materiał prasowy