Iga Świątek polską Reese Witherspoon?
Oprócz tenisa Iga Świątek ma jeszcze jedną wielką pasję. Wiesz jaką?
Amerykanie mają Oprah Winfrey, Baracka Obamę i Reese Witherspoon. A my? Igę Świątek! Pierwsza rakieta świata początkiem 2023 roku ruszyła z wyzwaniem, który promuje czytelnictwo. Dwudziestodwuletnia tenisistka, niezwiązana z branżą wydawniczą, podjęła się przeczytania 12 książek i zrecenzowania ich na swoich social mediach. Jesteś ciekawa, jakie lektury ma już za sobą? Możesz być zdziwiona, jak różnorodne książki czyta gwiazda polskiego sportu!
Iga Świątek czytać zaczęła jako nastolatka. Książki, jak mówi, sprawiały, że czuła się mniej samotna. W zeszłym roku przeczytała ich dwadzieścia. Wśród nich te, które weszły do kanonu literatury światowej, m.in. „Przeminęło z wiatrem”. Między meczami lubi podczytywać kryminały Agathy Christie.
Czytanie to jedna z moich największych pasji poza tenisem. Jest to ważny czynnik, dzięki któremu jestem zrelaksowana i skupiona na głównym celu, jakim jest wygrywanie meczów i dobra gra w tenisa (…) Wydaje mi się, że gdy nie mam czasu na czytanie, to czas, żeby trochę odpocząć. Brak czasu na czytanie to znak, że robię za dużo. Czuję, że to naprawdę oczyszcza mój umysł
– mówiła Iga Świątek w wywiadzie dla BBC Sport.
Klucz, według którego dobiera lektury, które omawia w wyzwaniu? Przede wszystkim: dobra zabawa przy czytaniu, historie o ludziach, którzy inspirują albo takie, z których można dowiedzieć się czegoś o świecie. Jak podkreśla w wywiadach tenisistka, stara się pokazać ludziom w jej wieku lub młodszym, że zacząć czytać można w każdym wieku – i robić to do końca życia. Jakie książki w 2023 roku poleca Iga Świątek?
1. „Sycylijskie lwy” Stefanii Auci
Saga rodzinna, przedstawiająca dzieje rodziny Florio, słynnego sycylijskiego rodu handlowców i przemysłowców. Autorka zdecydowała się przypomnieć ich losy i ożywić na kartach swojej powieści, bo to im Sycylia zawdzięcza rozkwit gospodarczy w XIX wieku. Nazywano ich „niekoronowanymi królami Sycylii”. Losy Floriów przedstawione zostały na tle ważnych wydarzeń historycznych. W pierwszym tomie sagi dowiadujemy się, jak i kosztem czego (i kogo) ród Florio budował swoją potęgę.
2. „Zima lwów” Stefanii Auci
„Zima lwów” to kontynuacja „Sycylijskich lwów”, opowiadająca o stopniowym upadku imperium rodu Floriów. Losy bohaterów śledzimy od 1868 roku po lata pięćdziesiąte XX wieku. Podobnie jak tom pierwszy, i ta część stała się bestsellerem. Cała seria zyskała światowy rozgłos – doczekała się serialowej ekranizacji (reż. Paolo Genovese), a śladami bohaterów organizowane są wycieczki po Sycylii. W wywiadach autorka podkreśla, że to historia o emigracji i odrzuceniu.
3. „Lekcje chemii” Bonnie Garmus
Bestseller New York Times’a. Lata 50. XX wieku, Stany Zjednoczone. Elizabeth Zott to ekscentryczka chemiczka. Jako jedyna kobieta w zespole naukowców pracuje w Instytucie Badawczym Hastings. To tam poznaje Calvina Evansa, samotnego geniusza nominowanego do Nagrody Nobla, w którym się zakochuje. Po latach, dość nieoczekiwanie, zostaje gwiazdą kulinarnego programu, który podbija serca amerykańskich kobiet – „Kolacji o szóstej”. Jak na feministkę swoich czasów przystało nie tylko edukuje (słowo klucz) o gotowaniu w sposób nieszablonowy, ale też uczy kobiety, jak walczyć z patriarchatem.
4. „Atlas of the Heart” Brené Brown
„Atlas serca” (niedostępna w języku polskim, jak na razie) wbrew pozorom to nie podręcznik dla przyszłych medyków. A podróż przez osiemdziesiąt siedem emocji (stanów emocjonalnych), które definiują, co to znaczy być człowiekiem. Brené Brown, psycholożka i akademiczka, ponad dwadzieścia lat poświęciła badaniom nad doświadczeniami, które czynią nas tym, kim jesteśmy. Na ich bazie powstała najnowsza książka autorki, która ma na celu pokazać, jak rozumieć emocje – jak stany emocjonalne rozpoznać, jak o nich mówić i je nazywać. To swego rodzaju mapa, encyklopedia tego, co mamy w sercu.
5. „Leonardo da Vinci” Waltera Isaacsona
Biografia powstała na podstawie notatek renesansowego geniusza oraz najnowszych odkryć dotyczących jego życia i dorobku. Walter Isaacson łączy dokonania naukowe Leonarda z jego twórczością artystyczną, podobnie jak da Vinci łączył swoje zamiłowanie do nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych ze sztuką. Życiorys Leonarda jako badacza i artysty został okraszony licznymi ciekawostkami z jego życia prywatnego. Przed biografią Leonarda da Vinci Iga Świątek w tym roku, jak zdradza w wywiadach, zapoznała się też z biografią Matthew Perry’ego.
6. „Dom Gucci” Sary Gay Forden
„Dom Gucci” przybliża historię niezwykłej potęgi dynastii Guccich, jej równie spektakularny upadek i późniejszy renesans jako modowa dynastia. Książka Sary Gay Forden to opowieść o modzie, ogromnym bogactwie, blichtrze, intrygach, skrywanych namiętnościach i wielkiej tragedii. W 1993 roku marka Gucci była o krok od bankructwa – za sprawą Maurizia Gucciego, którego zamordowano dwa lata później. O zaplanowanie zabójstwa oskarżono jego byłą żonę, którą ostatecznie skazano na 29 lat więzienia. Na podstawie książki powstał film Ridleya Scotta, a w głównych rolach wystąpili: Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jeremy Irons, Salma Hayek i Jared Leto.
7. „Zew Kalahari” Mark i Delia Owens
Międzynarodowy bestseller, w 1985 roku nagrodzony Medalem Johna Burroughsa dla najlepszej książki przyrodniczej. W 1974 roku Mark i Delia Owensowie (autorka głośnej „Gdzie śpiewają raki”), młodzi, amerykańscy zoologowie, lecą do RPA, by stamtąd udać się w głąb pustyni Kalahari. Tam zaczynają badać dzikie zwierzęta, które do tej pory nie miały kontaktu z ludźmi. To teren nieodkryty, nieskalany cywilizacją, bez dróg i wody. Książka stanowi relację z ich siedmioletniego pobytu wśród lwów, hien, szakali i innych zwierząt, które z czasem stały się im bliskie.
#CzytamzIGĄ
Jak podkreśla Iga Świątek, wyzwanie czytelnicze nie jest owocem współpracy z żadnym wydawnictwem ani osobami powiązanymi z branżą (około)książkową. Książki, które poleca, wybrała do recenzji samodzielnie. Czytelniczy challenge Igi promowany jest hasztagami: #czytamzIGĄ i #IGAczyta. O jej wrażeniach z lektury posłuchasz w zapisanej relacji na Instagramie (@iga.swiatek).
Chcę motywować samą siebie do tego, żeby czytać jak najwięcej, bo czytanie pozwala mi utrzymywać równowagę między moim życiem a pracą. Chcę też dzielić się z Wami tą pasją i zachęcać do tego, żeby czytać więcej
– napisała tenisistka w poście ogłaszającym wyzwanie.
A Ty? Czytasz już z Igą?