Friday, May 24, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Bez kompleksów – polska moda w dobrym stylu

Bez kompleksów – polska moda w dobrym stylu

Jeżeli ktokolwiek odnosił dotąd wrażenie, że w polskiej modzie nie dzieje się nic ciekawego, wystarczy spojrzeć na takich twórców jak Anna Orska, Agnieszka Światły.

Semper / fot. materiał prasowy

Czarne, skórzane płaszcze, oryginalna biżuteria wykonana z drewna pochodzącego z fortyfikacji średniowiecznego grodu, kreacje w czarno-białe pasy rodem z okładek pierwszych płyt Republiki i oryginalne wykorzystanie kroju zmodernizowanego japońskiego kimona – to tylko drobna próbka najlepszych propozycji młodych polskich projektantów.

Biżuteria TKANKA / fot. materiał prasowy

Biżuteria TKANKA / fot. materiał prasowy

Jeżeli ktokolwiek odnosił dotąd wrażenie, że w polskiej modzie nie dzieje się nic ciekawego, po pobieżnym chociaż rzucie okiem na propozycje takich twórców, jak Anna Orska, Agnieszka Światły i Ewa Pawłowska-Tores będzie zmuszony do zrewidowania poglądów. Bo tak ciekawych propozycji, jak w ostatnim czasie, nie oglądaliśmy na polskich wybiegach od dawna.

Najlepszą okazją do zapoznania się z nowinkami ze świata polskiej mody z pewnością będą odwiedziny zimowej edycji Targów Mody Poznań. Właśnie w stolicy Wielkopolski cyklicznie co pół roku odbywają się targi, które pozwalają na skupienie uwagi właśnie na dorobku najmłodszych projektantów – debiutantów i tych twórców, którzy co prawda pierwsze kroki w świecie mody już jakiś czas temu postawili, ale wciąż prezentują świeżość i oryginalność cechującą ludzi zachłystujących się pierwszymi sukcesami. A wszystko dzięki dwóm projektom towarzyszącym ostatnio kolejnym edycjom poznańskich targów mody – programowi „Polska Moda” oraz strefie młodych „Young Fashion For Sale”. Pierwszy z nich ma na celu popularyzację polskich marek wśród dystrybutorów i odbiorców, a drugi – wypromowanie najlepszych młodych twórców na arenie polskiej i międzynarodowej.

Luxy puff / fot. materiał prasowy

Luxy puff / fot. materiał prasowy

A pierwsze sukcesy już za nami. Dzięki Targom Mody Poznań monochromatyczne, minimalistyczne kolekcje marki Semper, oszczędność stylu i głębokie nasycenie kolorów charakteryzujące ubrania marki Ezuri czy dyskretna elegancja butów Nord weszły do kanonu współczesnej polskiej mody. Natomiast takie projektantki, jak Iwona Sosińska (projektująca odważną, ale bardzo elegancką bieliznę IVES) czy Agnieszka Światły (znana przede wszystkim jako twórczyni zachwycających sukni i sukienek) odmieniają całkowicie status młodej mody polskiej. Udowadniają, że nie ustępuje ona pod względem poziomu temu, co proponują młodzi projektanci w całej Europie.

Jakie najciekawsze nowinki zaprezentowano podczas ostatnich odsłon targów mody w Poznaniu? Ubiegłoroczne targi zimowe minęły pod znakiem neoprenowych kreacji Luxy Puff oraz biżuterii marki Tkanka, projektowanej i wykonywanej przy pomocy techniki druku 3D z tak niecodziennych materiałów, jak stal chirurgiczna. Podczas wrześniowej odsłony wydarzenia sukcesy święciła m.in. Ewa Pawłowska-Tores, której kolekcja „Leaf Overs”, nagrodzona Srebrną Pętelką, wykorzystywała zmodyfikowane odwołania do kroju japońskiego kimona. Nie zabrakło też odważnej biżuterii – Anna Orska do jej wykonania wykorzystała tysiącletnie drewno dębowe, pozyskane z poznańskich fortyfikacji zbudowanych w czasach pierwszych Piastów. Trzeba przyznać, że młodym polskim projektantkom nie brakuje ani fantazji, ani odwagi!

Semper / fot. materiał prasowy

Semper / fot. materiał prasowy

Jakie nowe pomysły będą nam zapierały dech w piersiach podczas kolejnych edycji spotkań z młodą polską modą? O tym przekonamy się już niebawem, bo zimowa odsłona Targów Mody Poznań zaplanowana jest na dni 25-27 lutego. Projektowanie oraz budowa stoisk targowych już trwają, kolekcje w większości są już dopięte na ostatni guzik. Z pewnością więc pasjonatów mody czeka emocjonująca zima!

Więcej:

IDEAEXPO.MTP
ul. Głogowska 14
60-734 Poznań
tel.: 61 869 23 33
e-mail: ideaexpo@mtp.pl
Www: www.ideaexpo.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ