Sunday, June 16, 2024
Home / Kultura  / „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra

„Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra

To było prawdziwe aktorskie święto – za nami premiera słuchowiska Ich czworo w reżyserii Jerzego Stuhra Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Figura, Tomasz Kot w rolach głównych, a także Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Ewa Worytkiewicz, Andrzej Franczyk

"ich czworo" słuchowisko w reżyserii Jerzego Stuhra

"ich czworo" w radiu Kraków/ na zdjęciu Sonia Bohosiewicz, Marta Mazurek i Jerzy Stuhra/ fot. Piotr Szewczyk

To było prawdziwe aktorskie święto – za nami premiera słuchowiska Ich czworo w reżyserii Jerzego Stuhra Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Figura, Tomasz Kot w rolach głównych, a także Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Ewa Worytkiewicz, Andrzej Franczyk i Marta Mazurek. Taka obsada gwarantowała wspaniałe widowisko. Dziś wieczorem w Studiu im. Romany Bobrowskiej i na antenie Radia Kraków miała miejsce premiera kolejnego wyjątkowego radiowego spektaklu – słuchowiska „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra.

"Ich czworo" słuchowisko w reżyserii Jerzego Stuhra

„Ich czworo” w radiu Kraków/ Na zdjęciu Sonia Bohosiewicz, Marta Mazurek i Jerzy Stuhra/ fot. Piotr Szewczyk

Widzę, jak ludzie znowu na tę Zapolską reagowali. Jakie to jest ciągle aktualne – mówił tuż po premierze Jerzy Stuhr – Śmiali się, ale też milczeli w momentach, w których chcieliśmy, żeby było poważnie. Jak przyznał reżyser, stworzenie teatru w radiu było dużym wyzwaniem dla wszystkich pracujących przy realizacji spektaklu. To jest widowisko na żywo, to jest praca w zespole. Na dzisiejszy efekt pracowało wielu ludzi. I wszyscy znakomicie się spisali. Również dla aktorów, którzy mają na swoim koncie wiele realizacji filmowych i teatralnych, udział w realizowanym na żywo słuchowisku był nowym doświadczeniem. Wszystko kładziemy w głos – mówił Tomasz Kot, odtwórca roli Kochanka – tutaj wszystko pokazać trzeba właśnie głosem. Jak dodaje Sonia Bohosiewicz, która w słuchowisku brawurowo zagrała rolę Żony – bez względu na to, czy widać nasze twarze czy nie, to albo jest prawda albo jej nie ma. Tak samo jest trudne dogrzebanie się do tej prawdy czy jest kamera czy jest tylko dźwięk. Magię teatru wyobraźni tworzyły też efekty dźwiękowe realizowane na żywo przez znanego artystę kabaretowego Adama Grzankę. Ogień w kominku zrobiony przy pomocy celofanu i klimat wigilijnej wieczerzy wyczarowany dzięki gramofonowi, srebrnym sztućcom i plastikowym miskom – to była niepowtarzalna okazja, aby poczuć i zobaczyć magię radia.

"ich czworo" słuchowisko w reżyserii Jerzego Stuhra

„Ich czworo” w Radiu Kraków/ Na zdjęciu Tomasz Kot i Katarzyna Figura/ for. Piotr Szewczyk

Ich czworo to już trzecia w tym roku premiera w teatrze Radia Kraków, które powrotem do realizacji słuchowisk postanowiło uczcić jubileusz 85-lecia. W lutym w Studiu im. Romany Bobrowskiej obejrzeć można było słuchowisko Wesele w reżyserii Andrzeja Seweryna, a 11 listopada na antenie Radia Kraków miała miejsce premiera eksperymentalnego słuchowiska Jana Klaty na podstawie powieści Dumanowski Wita Szostaka. Premiera Ich czworo to puenta do tego, co zmieniło się w Radiu Kraków w ciągu ostatniego roku – mówi Marcin Pulit, Redaktor Naczelny Radia Kraków. – Cały nasz program, tak jak zaproponowane przez nas premiery radiowego teatru, musi być atrakcyjny i na najwyższym poziomie. Naszym słuchaczom chcemy proponować to, czego nie znajdą w komercyjnych rozgłośniach. Mimo, że nasz jubileusz powoli się kończy, również w przyszłym roku planujemy kolejne ważne realizacje w teatrze radiowym. Właśnie w ten sposób chcemy pokazywać, że warto płacić abonament.

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ