Thursday, March 20, 2025
Home / Inne  / Fotogaleria  / I Małopolski Kongres Kobiet czyli kobieca twarz regionu (relacja)

I Małopolski Kongres Kobiet czyli kobieca twarz regionu (relacja)

Ponad tysiąc kobiet z całego województwa przyjechało 1 marca do Krakowa aby w salach Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczyć w licznych spotkaniach, panelach i dyskusjach I Małopolskiego Kongresu Kobiety.

pod naszym patronatem 

Ponad tysiąc kobiet z całego województwa przyjechało 1 marca do Krakowa aby w salach Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczyć w licznych spotkaniach, panelach i dyskusjach I Małopolskiego Kongresu Kobiety. W takcie obrad okrągłego stołu uczestniczki prezentowały „Małopolanek portret własny” zastanawiając się, czy Małopolska ma twarz kobiety.

„W Małopolsce jest nas ponad 1,7 miliona. Połowa z nas mieszka w miastach, połowa na wsi – odmiennie niż w skali całego kraju. Stanowimy 51.5% ogółu mieszkańców regionu. Jest nas ok. 100 tys więcej niż mężczyzn. Kobiety stanowią ok. 22% radnych gmin i powiatów, na 182 wójtów i burmistrzów gmin w województwie jest 14 kobiet, w trzech miastach prezydenckich na stanowisku nie ma żadnej kobiety, podobnie w zarządzie województwa- nie ma i nigdy nie było kobiety. Średni wiek kobiet to 38 lat, ponad 200 tyś to panie w wieku 60+”. To tylko nieliczne dane prezentowane podczas panelu głównego prowadzonego przez dziennikarkę Violettę Bratuń z udziałem znamienitych gości: prof. Agnieszki Zalewskiej, Doroty Segdy, Małgorzaty Jantos, Małgorzaty Chechlińska, Zofii Oszackiej oraz Karoliny Witek, poprzedzony wykładem wprowadzającym prof. Marii Flis.

Zebrałyśmy się tutaj aby zająć się sprawami, które są dla nas, kobiet, ważne. Dlatego, zgodnie z hasłem przewodnim kongresu – poznajmy się, zintegrujmy, poczujmy naszą siłę. Dziękuję wszystkim za przybycie– powiedziała Małgorzata Jantos otwierając I Małopolski Kongres Kobiet. Swoje przesłanie wyraziła też w nagraniu filmowym Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, zapewniając iż „każdy głos w sprawach żywotnych interesów kobiet i ich miejsca w życiu społecznym i zawodowym jest ważny”. Z kolei Dorota Warakomska, prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet, za pomocą skype’a przekazała wszystkim uczestnikom słowa wsparcia oraz podkreśliła rolę feminizmu w historii Polski, takie jak prawa wyborcze kobiet czy prawo do wykształcenia na równi z mężczyznami.

Wydarzenie przyciągnęło ogromną rzeszę pań, które reprezentowały swoje regiony w strojach ludowych. Nie zabrakło też przedstawicielek służb mundurowych, góralek, sportsmenek oraz osób niepełnosprawnych. Pierwsza tego typu inicjatywa w województwie zintegrowała grupy kobiece z powiatów, gmin i miast Małopolski. Uczestniczki imprezy reprezentowały lokalne środowiska nauki, biznesu, polityki i sztuki, pojawiło się też mnóstwo osób prywatnych zainteresowanych bogatym programem tematycznym kongresu.

Wszystkie nasze panele cieszyły się ogromną popularnością. To tylko dowodzi, jak bardzo tematy związane z polityką, work-life balance, niepełnosprawnością, uzależnieniem alkoholowym, reprezentacją kobiet w sporcie czy w Kościele są istotne dla Małopolanek -mówi Marta Stanek, prezeska Stowarzyszenie Most Kobiet, organizatora I Małopolskiego Kongresu Kobiet.

Poza częścią główną organizatorzy zaproponowali warsztaty z edukacji finansowej oraz liczne atrakcje prezentowane przez sponsorów, wystawców i stowarzyszenia zebrane w budynku Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sensacją wydarzenia był też eksponowany w auli głównej portret Olgi Boznańskiej „Portret Julii z Kwileckich Pugetowej z synem Jackem” z 1907 r. Obraz był zapowiedzią planowanej na październik 2014 wystawy Muzem Narodowego w Krakowie, która zaprezentuje najważniejsze dzieła artystki. Na zakończenie kongresu zagrał zespół Airis Quartet, z gościem specjalnym prof. Dorotą Imiełowską.

I Małopolski Kongres Kobiet objęła Patronatem Honorowym Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska. Matronat nad wydarzeniem sprawuje Kongres Kobiet, a partnerami są: Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Powiat Wielicki, Małopolska Izba Rolnicza, MISTiA, Województwo Małopolskie. Sponsorzy to: Grupa Trip, M-Cars dealer BMW, Mokate, Farmona, AXA, Krakowski Park Technologiczny, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska z Swiss Contribution, Synevo, Open Medical, Czas Kobiety. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Kraków, Radio Kraków, Miasto Kobiet, Tygodnik Podhalański, LoveKrakow.pl, Gazeta Gdowianin, wkrakowie.pl

***

Stowarzyszenie Most Kobiet: Stowarzyszenie jest wyłącznym organizatorem I Małopolskiego Kongresu Kobiet. Zarejestrowane zostało latem 2013 r., choć prace nad kongresem trwały już wcześniej. Nazwa „Most Kobiet” zawiera w swojej symbolice potrzebę łączenia różnych środowisk w celu poznawania, budowania porozumienia, współdziałania i współpracy. Most to też przechodzenie na drugi brzeg – zrozumienie drugiej strony i zamiana utartych schematów myślenia.

Zapraszamy na naszą stronę www.malopolskikongreskobiet.pl oraz

FB facebook.com/malopolskikongreskobiet

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ