Wednesday, May 29, 2024
Home / Uroda  / Odchudzanie? Łatwo nie jest…

Odchudzanie? Łatwo nie jest…

Czy wiesz dlaczego skuteczne odchudzanie jest takie trudne ? Wyjaśnia dietetyk, psychodietetyk i psycholog zdrowia Lidia Szeworska.

Dlaczego zwykłe odchudzanie nie wystarcza

Dlaczego zwykłe odchudzanie nie wystarcza / fot. shutterstock

Dlaczego skuteczne odchudzanie jest takie trudne ? Wyjaśnia dietetyk, psychodietetyk i psycholog zdrowia Lidia Szeworska udzielająca konsultacji w Metamorphosis Holistycznej Oazie Estetyki i Zdrowia w Warszawie.

Dlaczego zwykłe odchudzanie nie wystarcza

Dlaczego zwykłe odchudzanie nie wystarcza / fot. shutterstock

Potocznie odchudzanie kojarzymy z radykalnymi dietami i ekstremalnym wysiłkiem fizycznym w wersji lżejszej ograniczaniem dostarczanych kalorii a ostatnio z odpowiednią dietą a później wychodzeniem z diety. Czy to wystarcza by trwale schudnąć?

Lidia Szeworska: Zacznę przekornie – w odchudzaniu nie chodzi o diety i wysiłek, w odchudzaniu chodzi o odchudzenie organizmu, a więc o trwałe doprowadzenie go do – optymalnej dla wieku i wzrostu – wagi i objętości ciała (mierzonych np. wskaźnikiem BMI). A więc w odchudzaniu nie chodzi o to żeby „odchudzać” się przez całe życie, ale o to żeby dokonać trwałej zmiany osiągając, utracone z różnych powodów, optymalną wagę i objętość organizmu. Tak rozumiane skuteczne odchudzanie jest trudnym i złożonym procesem, który nie tylko dotyczy naszego ciała ale też sfery psychologicznej. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że główny problem nieskuteczności podejmowanych prób odchudzania nie leży w zbyt małej aktywności fizycznej, czy w niewłaściwym zmniejszaniu spożywanych kalorii, ale w stosunku odchudzających do samych siebie. Najtrudniejsza w odchudzaniu jest bowiem wspomniana wyżej trwała zmiana nawyków żywieniowych, wymagająca wytrwałości i motywacji w pozbywaniu się różnego rodzaju uprzedzeń, stereotypów i przyzwyczajeń związanych z odżywianiem i stylem życia. Skuteczne odchudzanie jest więc bardzo złożonym procesem i dlatego dla jego powodzenia potrzebne jest całościowe podejście do osoby odchudzanej. Takie całościowe ujęcie dostarcza podejście holistyczne i holistyczna koncepcja zdrowia, których jestem zwolenniczką i propagatorką. Skuteczne odchudzanie to nie jest łatwa droga, dlatego aby ją przejść trzeba robić to rozumnie, stopniowo bez nadwyrężania organizmu i z zachowaniem komfortu psychicznego osoby odchudzanej.

Z myślą o tym stworzyłam autorski program Odchudzanie 4D uwzględniający cztery konieczne dla jego powodzenia obszary (wymiary) : psychologiczny – cel połączony z motywacją, dietetyczny – dostarczanie pożywienia do właściwego odżywiania komórek organizmu, energetyczny – odpowiednia aktywność fizyczna oraz zabiegi pobudzające oraz estetyczny – dbanie o estetykę ciała w trakcie procesu odchudzania. Działania we wszystkich czterech wymiarach Odchudzania 4D muszą być dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania, wydolności oraz możliwości organizmu osoby odchudzanej.

Z punktu widzenia skuteczności (osiągnięcia trwałej zmiany) dieta polegająca na ograniczeniach czy zakazach, oraz ćwiczenia fizyczne związane z przesadnym wysiłkiem są bez sensu – a z punktu widzenia stanu zdrowia są po prostu niebezpieczne.

Od czego zacząć odchudzanie by nie stracić motywacji?

Lidia Szeworska: Wydawać by się mogło, że podjęcie jakiejkolwiek formy odchudzania jest sukcesem, a więc zmiana diety, rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych…. jednak o powodzeniu odchudzania decyduje to, co się dzieje w naszej głowie. Dlatego bez dobrej motywacji takie próby skazane są na niepowodzenie – powrót do stanu wyjściowego (tzw. efekt jojo).

A więc podjęcie się jakiejkolwiek formy odchudzania jest pierwszym i dobrym krokiem we właściwym kierunku. Moje doświadczenie pokazuje jednak , że jest naprawdę bardzo niewiele osób którym wystarcza motywacji by ten podjęty proces samemu doprowadzić do końca. To od czego zaczniemy odchudzanie nie ma wpływu na jego skuteczność – tajemnica skuteczności leży w głowie osoby odchudzanej. Dlatego jednym z najistotniejszych wymiarów Odchudzania 4D jest wsparcie psychologiczne i coaching – przez cały proces odchudzania udzielane są konsultacje, które polegają nie tylko na wyzwalaniu i podtrzymywaniu motywacji, ale także na wyjaśnianiu zmian zachodzących w ciele i w psychice w trakcie odchudzania. Z taką wiedzą i okazywanym zrozumieniem proces odchudzania przebiega łatwiej i bardziej komfortowo dla osoby odchudzającej się.

A co ze zmianą nawyków żywieniowych?

Lidia Szeworska: W realizacji programu Odchudzanie 4D zaczynamy od wspólnego z klientem ustalenia racjonalnego i zrównoważonego sposobu odżywiania, czyli diety dobranej odpowiednio do zapotrzebowania organizmu i sposobu jego funkcjonowania. Sposób odżywiania dobierany jest do każdego etapu przemiany z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań jak np. styl życia czy osobowość. Bardzo ważne jest by w procesie odchudzania organizm nie był głodzony ale był dobrze odżywiony. Pozornie jest to sprzeczne z potocznym rozumieniem celu odchudzania, dlatego osoby, które rozpoczynają proces Odchudzania 4D, często dziwią się, że mogą jeść coś czego np. ich koleżanka nie je, bo … jest na diecie. Niezwykle ważne w Odchudzaniu 4D jest uświadamianie osobom odchudzanym, że o ich diecie decyduje ich organizm i stan zdrowia w tym indywidualne deficyty składników odżywczych a nie koleżanki, porady i wiedza potoczna.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • MarzenaMajek 29 kwietnia, 2015

    Odchudzanie to ciężka sprawa i często mamy chęć, aby się poddać itd. Jak dla mnie ważna była motywacja. Mąż mnie zostawił po urodzeniu dziecka i 3 lata nic z sobą nie robiłam aż do chwili kiedy nie poznałam świetnego chłopaka. Zaczęłam się odchudzać,ćwiczyłam i kupiłam też tabletki Raspberry Bio 5, które sprawiły, że poczuła, że żyję. 20 kg mniej w 3 miesiące to niezły wyczyn 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ