Wednesday, September 11, 2024
Home / POLECAMY  / Hobby Horsing – czym jest?

Hobby Horsing – czym jest?

Czy zabawa w jazdę na koniu może być sportem?

hobby horse

Co to Hobby Horsing? Ta oryginalna zabawa jest oficjalnie uznawana za sport/ zdj. Canva

Jazda na kukle konia brzmi jak dziecięca zabawa, jednak aktywność ta jest oficjalną i międzynarodową dyscypliną sportową, a pierwsze mistrzostwa odbyły się już w 2012 roku. Symulacja zawodów jeździeckich przy pomocy konia hobbystycznego wywodzi się z Finlandii, a rozsławiona została dzięki filmowi „Hobbyhorse Revolution”. Co to jest Hobby Horsing i na czym polega jego fenomen?

Hobby Horsing – co to i na czym polega?

„Co to jest Hobby Horsing?” – to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, ciekawych tego zyskujacego popularność zajęcia. Hobby Horsing to oryginalny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale też aktywność fizyczna, która wymaga dobrej kondycji. To pasja, która łączy w sobie elementy sportu, sztuki oraz kreatywności. Polega na udawaniu jazdy konnej za pomocą hobbystycznych koni na patyku, nazywanych „Hobby Horses”. Pasjonaci tej aktywności symulują jazdę konną, trzymając swojego wierzchowca między nogami, tak jakby jechali na koniu. Naśladują koński kłus czy galop, a nawet omijają przeszkody, jak na tradycyjnych zawodach jeździeckich.

Hobby Horses, czyli kukiełkowe konie

Te nietypowe „konie” to nie tylko dziecięca zabawka czy rekwizyt – to przede wszystkim sztuka. Hobby Horses są zazwyczaj wykonane ręcznie z wykorzystaniem różnych materiałów, a w swym wyglądzie są tak szczegółowe, że mogą przypominać prawdziwe zwierzę. Podstawą konia hobbystycznego jest kijek zakończony na czubku pluszowym końskim łbem. Głowa konia może mieć różną kolorystykę i formę. W sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów do Hobby Horsingu znajdziesz różne wariacje kolorystyczne i wizualne. Zarówno te o stonowanych, naturalnych barwach, jak i żywo kolorowe lub wzorzyste, a także konie z długimi lub krótkimi grzywami, czy nawet jednorożce. Hobby Horses prawdziwych pasjonatów, często zawierają dodatki wykorzystywane w tradycyjnym jeździectwie, takie jak ogłowie, wodze i kantary.

 

Właściciele Hobby Horses nadają im imiona, ale ciekawostką jest, że kukły konia mają swoje rodowody i mogą pochodzić z konkretnych hodowli.

 

Może cię zainteresuje:

Joga śmiechu – cudowny lek na smutek i nie tylko

Czy Hobby Horsing to sport?

dziewczynka z hobby horsem. hobby horsing to nie tylko zabawa

Hobby Horsing – czy to sport, czy dziecięca zabawa?/ zdj. Canva

 

Zaklasyfikowanie Hobby Horsingu do sportu budzi spore kontrowersje, zwłaszcza wśród osób, które nigdy nie miały z nim styczności. Dlaczego ktoś miałby nazwać sportem Hobby Horsing? Sport wiąże się z rywalizacją, wysiłkiem fizycznym i określonymi zasadami. Na pierwszy rzut oka skakanie na sztucznym koniu może wyglądać zabawnie, jednak trzeba przyznać, że konkurencje WKKW wykonywane o sile własnych nóg wymagają od uczestnika dobrej kondycji.

 

Konkretne zasady i konkurencje w Hobby Horsingu

To oryginalne hobby wygląda dość niewinnie i niewiele osób wie, jak  dużej sprawności fizycznej, precyzji i zręczności wymaga. Od 2012 roku na świecie i od 2020 roku w Polsce organizuje się zawody z Hobby Horsingu, do których uczestnicy przygotowują się na treningach. Podobnie jak w innych sportach, istnieją ustalone reguły i kategorie wiekowe dla osób uprawiających Hobby Horsing. Są różne klasy wysokości, trudności i rodzaje konkursów. Zasady rywalizacji są inspirowane regulaminami zawodów jeździeckich. W rozgrywkach ocenia się dokładność, szybkość lub potęgę skoku, dlatego bardzo ważne są odpowiednie umiejętności i technika. Podstawową zasadą w Hobby Horsingu jest utrzymanie konika między udami podczas konkurencji poprzez trzymanie go co najmniej w jednej ręce. Kiedy zawodnik puści kijek lub wypadnie on spomiędzy nóg, uczestnik zostaje wyeliminowany.

 

Podczas zawodów, uczestnicy prezentują swoje umiejętności w wykonywaniu różnorodnych figur, skoków i sekwencji, podobnie jak w tradycyjnym jeździectwie. Wypadnięcie z rąk pluszaka porównywane jest z upadkiem z konia, a za ominięcie przeszkody lub jej strącenie dolicza się karne 2 sekundy.

 

Najpopularniejszą konkurencją w Hobby Horsingu jest skok przez przeszkody, ale praktykuje się również cross i ujeżdżanie. W 2023 roku w Polsce pojawiła się również dyscyplina WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. WKKW to taki „jeździecki” triatlon, na który składają się trzy konkurencje: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i cross, czyli bieg terenowy z przeszkodami.

Hobby Horsing – oficjalna dyscyplina sportowa

Czy Hobby Horsing to sport? Pomimo różnych opinii zyskuje coraz większe uznanie, zarówno wśród pasjonatów, jak i organizacji sportowych na całym świecie. Choć Hobby Horsing może wydawać się zabawą dla dzieci, w rzeczywistości jest to dyscyplina wymagająca od zawodników sprytu i umiejętności. Pomimo że, na razie nie  figuruje na igrzyskach olimpijskich, to jednak, by trenować Hobby Horsing potrzeba wysiłku fizycznego, determinacji i zaangażowania, podobnie jak  w wielu innych sportach.

 

hobby horsing to sport

Od kiedy Hobby Horsing to sport? Dyscyplina Hobby Horsingu została uznana oficjalnie za sport w Finlandii w 2012 roku. /zdj. Keppihevosharrastaja*

Czy Hobby Horsing to sport w Polsce?

W Polsce popularność Hobby Horsingu wciąż rośnie. Mamy już profesjonalną Ligę Hobby Horse, a od 2023 roku istnieje słynny Hobby Horse Cup. Coraz częściej urządza się zawody, warsztaty oraz spotkania miłośników tej aktywności. Zawody w tej dyscyplinie często organizuje się na pokazach koni i przy szkółkach jeździeckich. Do tej pory odbyły się już m.in. w ośrodku jeździeckim Lipowy Dwór w Szczecinku, w Rożniątowie pod Strzelcami Opolskimi, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice, na torze Służewiec, czy podczas Cavaliada Tour. W 2023 roku podczas zawodów LOTTO Strzegom Horse Trials odbył się również pierwszy turniej Hobby Horsingu w dyscyplinie WKKW. To pierwsze w Polsce zawody, na których pomiary były tak profesjonalne. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali sędziowie i komisarze, a wyniki publikowano na żywo na stronie livejumping.com, znanej fanom zawodów jeździeckich.

 

Filip Lewicki – właściciel Hobby Horse Cup nazywa konkurencje Hobby Horsingu KOŃkursami i informuje o planach powstania nowych konkurencji i rozwoju całego przedsięwzięcia.

 

„Styczniowa edycja Hobby Horse Cup przyciągnęła ponad 120 uczestników, którzy łącznie przejechali parkur 180 razy. Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania, ale przyznam, że sami byliśmy zdziwieni ilością chętnych oraz odległościami, jakie pokonali, aby stać się częścią Hobby Horse Cup. Cały czas wprowadzamy nowe KOŃkursy i tak też ostatnio pojawiło się ujeżdżenie. Wprowadziliśmy też KOŃkurs Derby, który tak, jak jeździeckie Derby, łączy ze sobą przeszkody crossowe i parkurowe. Nasze długoterminowe plany jako Hobby Horse Cup, są takie, aby zostać najbardziej popularną i prestiżową imprezą w Polsce. Chcemy być „ligą longines” w świecie Hobby Horsingu”

 

– mówił w wywiadzie dla equishop. **

Kto wymyślił Hobby Horsing – skąd się wziął?

hobby horse co to

Kto wymyślił Hobby Horsing?/zdj. Canva

 

Skąd wziął się Hobby Horsing? Zabawa w jazdę na koniu sięga czasów średniowiecza. Kukiełka konia i jeźdźcy dosiadający koniki na patyku widoczni są na niemieckich i hiszpańskich obrazach i rycinach z XVI wieku. Wzmianki o  sztucznych koniach można też znaleźć w XVIII wiecznej literaturze anglo-irlandzkiej.*** Przykładem jest portret księcia Diega Feliksa Habsburga, namalowany przez Alonzo Sáncheza Coello. Na obrazie młody książę trzyma kukiełkowego konia. O zabawkowym koniu mozna tez przeczytać w powieści Laurence’a Sterne’a „Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy”. ****

 

Obecność kukieł koni w różnych kulturach jest widoczna w ich rodzimych obrzędach ludowych. W Polsce mamy pochód Lajkonika, w Wielkiej Brytanii sztuczne konie można spotkać podczas obchodów święta May Day, a w Austrii na procesjach w miasteczku Sankt Lorenzen. Kukły konia obecne są też na wielu uroczystościach organizowanych w Irlandii, Hiszpanii czy Niemczech.****

 

Sprawdź koniecznie:

Hortiterapia – magiczna moc roślin. Jak rośliny pozytywnie wpływają na zdrowie?

Współczesny Hobby Horsing – historia

Chociaż geneza Hobby Horsingu ma kilkusetletnią historię, dopiero w ostatniej dekadzie zainteresowanie nim znacznie wzrosło i sport ten zyskał światową popularność. Pochodzenie tej dyscypliny wywodzi się z krajów skandynawskich, a jej początek miał miejsce w Finlandii. Trend ten rośnie tam już od lat 90. XX wieku, kiedy grupa młodych entuzjastów postanowiła przekształcić tradycyjną zabawę w bardziej realistyczną formę. Idea jeździectwa na sztucznych koniach początkowo była formą zabawy dla dzieci, ale szybko zyskała popularność również wśród młodzieży i dorosłych. Inspiracją do stworzenia Hobby Horsingu była miłość do koni oraz chęć naśladowania prawdziwej jazdy konnej.

 

W 2004 roku powstało Fińskie Stowarzyszenie Hobbyhorse zrzeszające pasjonatów tej praktyki, a w 2012 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa koni hobbystycznych. Od tamtej pory w mieście Seinäjoki odbywają się one co roku. Zawody organizowane są przez Fińską Federację Jeździecką i przyciągają setki zawodników i tysiące widzów. Hobby horsing jest w Finlandii niezwykle popularny. Jazdą na wymyślonym koniu zajmuje się podobno ponad 10 tys. osób.

 

Organizacja zawodów i spotkań sprawiła, że Hobby Horsing rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie. W 2017 roku wyszedł film dokumentalny fińskiej reżyserki Selmy Vilhunen, który rozsławił Hobby Horsing na cały świat. „Hobbyhorse Revolution” opowiada historię nastolatek, których życiową pasją jest Hobby Horsing. Autorka przedstawiła codzienność dziewczyn oraz to, z czym muszą się mierzyć, mając tak oryginalne zainteresowanie. Film wzbudził wiele emocji, pokazał pełne zaangażowanie, udział w zawodach i dążenie do tego, by robić to, co się kocha pomimo przeciwności i różnych reakcji otoczenia.

 

Hobby Horsing w Internecie

Duży wpływ na wzrost zainteresowania Hobby Horsingiem miały social media. Dzięki nim jego miłośnicy mają możliwość poznania innych entuzjastów tego sportu. Istnieją różne profile i grupy, gdzie pasjonaci Hobby Horsingu poszukują inspiracji i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Uczestnicy konkursów często publikują na swoich prywatnych profilach  relacje z zawodów czy eventów związanych z Hobby Horsingiem. To jeszcze bardziej przyczynia się do wzrostu popularności tej dyscypliny. Na łamach grup dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami, opowiadają o osiągnięciach i pomysłach. Jedną z najpopularniejszych w Polsce grup na Facebooku związanych z tym tematem jest Hobby Horse team Polska. Obecnie liczy ona ponad 21 tys. członków. Na Instagramie dużym uznaniem (ponad 15 tys. obserwujących) cieszy się fiński profil hobbyhorseinternational.

 

 

Źródła:
By Keppihevosharrastaja – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116665702 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ *
https://www.equishop.com/pl/blog/rozmowa-z-filipem-lewickim-wlascicielem-hobby-horse-cup-n380 **
https://amigo-konie.pl/blog/hobby-horse ***
https://equista.pl/editorial/6192/fenomen-hobby-horse ****
https://szczecinek.com/artykul/hobby-horsing-pierwsze/1425699
https://strzelceopolskie.naszemiasto.pl/hobby-horsing-w-rozniatowie-przyciagnal-wiele-dzieci-ta/ar/c8-9448089
https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/hobby-horse-wroclawska-liga-hobby-horse-koniki-na-patyku-partynice-zdjecia

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ