Thursday, February 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Historia sukcesu polskiej marki kosmetycznej

Historia sukcesu polskiej marki kosmetycznej

Mało kto wie, że wiele marek ogólnoświatowych ma korzenie w Polsce i jest własnością polskich biznesmenów. Jedną z nich znacie na pewno dość dobrze.

Mało kto wie, że wiele marek ogólnoświatowych ma korzenie w Polsce i jest własnością polskich biznesmenów. Między innymi do tego prestiżowego grona zalicza się jedną z najlepszych marek kosmetycznych.

Od małego zakładu po imperium

Irena Szołomicka – Orfinger, znana na świecie jako dr Irena Eris, jest właścicielką znakomitej marki kosmetycznej. Zaczynała jednak jako właścicielka niewielkiej firmy produkującej jeden krem. Odeszła w 1983 roku z państwowego zakładu Polfa i zdecydowała się usamodzielnić, zakładając zakład kosmetyczny. Był to element jej rozwoju zawodowego, ale nie przypuszczała wówczas, że jej marka wkrótce się rozwinie. Już jako studentka przygotowywała pierwsze kosmetyki w uczelnianym laboratorium, a jest absolwentką studiów farmaceutycznych na Akademii Medycznej w Warszawie. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

dr-irena-eris-krem-pod-oczy-15-ml-na-dzien-i-nocW ciągu kolejnych 3 dekad mały zakład przekształcił się w koncern kosmetyczny z prawdziwego zdarzenia, zatrudniający kilkuset pracowników. Jego twórczyni znalazła się na liście najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Polski. Marka ta jest doskonale znana w kraju i za granicą i każdy może nabyć jej produkty, np.: w drogerii Superkoszyk.

Zdobyć zaufanie klientów

Pomimo faktu, że w latach 80-tych półki sklepowe w Polsce świeciły pustkami, trudno było młodej, polskiej firmie prywatnej zdobyć zaufanie klientek. Po około 3 latach od powstania, firma dr Ireny Eris zaczęła przynosić pierwsze zyski, a wraz z nimi poszerzył się jej asortyment o krem półtłusty i nawilżający. Wkrótce pojawiły się i inne kosmetyki – dla kobiet i dzieci. W 1987 roku powstało drugie laboratorium firmowe.

Po 1989 roku firma Eris przeżywała rozkwit, dzięki zmianom ustrojowym. W 1993 roku w Piasecznie otworzyła nowoczesny zakład produkcyjny. Później działalność firmy zaczęła wykraczać poza ramy państwowe.

Obecnie koncern Eris zatrudnia około 800 pracowników, a w 2011 roku jego obroty wyniosły 169 mln zł. W asortymencie ma blisko 500 produktów i sprzedaje 25 mln sztuk kosmetyków rocznie, eksportując je do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Warto podkreślić, że dr Irena Eris jest jedyną w Polsce firmą, która posiada własne Centrum Naukowo-Badawcze, prowadzące od kilku lat unikalne w branży kosmetycznej badania in vitro na komórkach skóry i badania in vivo.

Dr Irena Eris jest najlepszym przykładem tego, że można spełniać swoje marzenia, zaczynając od zera i nie posiadając wsparcia ze strony innych ludzi czy organizacji. Polka dokonała rzeczy wydawałoby się niemożliwej i stała się docenianą bizneswoman, która spełniła swój sen o sukcesie w branży kosmetycznej. Jest ikoną przedsiębiorczej kobiety.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ