Monday, February 26, 2024
Home / Kultura  / Historia polskiego Indiany Jonesa

Historia polskiego Indiany Jonesa

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, w sobotę 16 maja, w całej Polsce, odbędzie się premierowy pokaz 6 filmu przygotowanego w ramach projektu „Muzeum Utracone”.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, w sobotę 16 maja, w całej Polsce, odbędzie się premierowy pokaz 6-tego filmu przygotowanego w ramach projektu „Muzeum Utracone”. W Warszawie zobaczymy go na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Pokaz Muzeum Utracone 2014 Warszawa 2 low

fot. materiał prasowy

Film zostanie wyświetlony na dwóch ekranach ustawionych po bokach pomnika księcia Józefa Poniatowskiego. Dodatkową atrakcją będą ilustracje Marty Ignerskiej wyświetlone na ścianach bocznych Pałacu Prezydenckiego. Wszyscy przechodzący Krakowskim Przedmieściem będą mogli obejrzeć najnowszy film Muzeum Utracone. Uroczyste otwarcie
o godzinie 21:30 odbędzie się w towarzystwie wyjątkowych gości: Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzaty Omilianowskiej, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Macieja Klimczaka oraz Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pokaz w Warszawie otworzy również Wojciech Szpil, Prezes Totalizatora Sportowego, który kolejny rok został Partnerem Strategicznym projektu.

Sekrety austriackich zamków

Tegoroczny film będzie opowiadał o miejscach, do których niemiecki okupant podczas
II wojny światowej zwoził i składował polskie dzieła sztuki. Przedstawiona zostanie historia Zamku w Fischhorn (Austria), gdzie po upadku Powstania Warszawskiego przewieziono liczne obiekty ze składnicy dzieł sztuki zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz, który zajął się odzyskiwaniem skradzionego dobytku. Animacja powstała głównie na podstawie osobistych zapisków Urbanowicza. W filmie będzie można zobaczyć m.in. takie skarby jak: „Portret Franciszki de Savoie-Nemours, M-lled’Aumale, późniejszej królowej portugalskiej” czy „Portret księżniczki Ludwiki Lotaryńskiej” autorstwa Françoisa Cloueta.

„Gra o zabytki”

Historia zaginionych dzieł przedstawiona jest w sposób nawiązujący do kultowych gier komputerowych, w których razem z głównym bohaterem „zdobywamy” kolejne nagrody, inwentaryzujemy i zabezpieczamy zbiory, by nie uległy dalszemu niszczeniu. Za koncepcję filmu odpowiada agencja IDFX. Ilustratorka Marta Ignerska przygotowała koncepcję wizualną, Cezary Chojnowski zajmował się animacją, zaś Envee jest autorem muzyki. Na potrzeby filmu, swojego głosu użyczył aktor Robert Więckiewicz.

„Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania”

Projekt „Muzeum Utracone” służy wywołaniu dyskusji, wymianie poglądów oraz edukacji
i promocji wiedzy o dziełach utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej,
co stanowi ok. 70% materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Szacowana zaraz po wojnie liczba 516 tyś. przedmiotów również nie była precyzyjna, gdyż uwzględniała jedynie najbardziej wartościowe kolekcje z kilku zaledwie województw. Wśród zaginionych dzieł znajdują się prace tak wielkich mistrzów jak: Rafael, Brueghel, van Dyck, Matejko, Malczewski, Kossak czy Wyspiański.

Pokaz Muzeum Utracone 2014 Warszawa 3

Setki pokazów w całej Polsce i w Internecie

Oprócz Warszawy tegoroczny film zostanie wyświetlony w licznych miejscach na terenie całego kraju. Przede wszystkim będą to Kraków (dziedziniec Zamku na Wawelu), Poznań (Brama Poznania) i Gdańsk (Zielona Brama). W pierwszej kolejności film zostanie wyświetlony w Krakowie, ponieważ Noc Muzeów w tym mieście odbywa się dzień wcześniej, tj. 15 maja. Główne pokazy filmu „Muzeum Utracone” rozpoczną się o 21:30 i potrwają do 2:00 w nocy. Film będzie też wyświetlany w wielu placówkach muzealnych na ternie całego kraju, gdyż płyty z filmem zostały wysłane do 600 muzeów w całym kraju. W Warszawie pokazy filmu organizują m.in. Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Muzeum Narodowe.

Pokaz będzie można obejrzeć także na stronie www.muzeumutracone.pl, gdzie zainteresowani mają możliwość zapoznania się również z pokazami z ubiegłych lat.

Patroni medialni: Radio ZET, Radio Zet Chilli, TVP, ThinkTank, AMS, CityINFO, Mówią Wieki, culture.pl, The Warsaw Voice, Newsweek Historia, Krakow.pl, Do Rzeczy, Do Rzeczy Historia
i F5.

Projekt organizowany i finansowany jest ze środków SKM SAR, Fundacji Ad Artis, MKiDN, NIMOZ, Miasta Poznań.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ