Tuesday, July 23, 2024
Home / Moda  / Moda damska  / Historia bielizny – od pantalonów po współczesne komplety bielizny damskiej

Historia bielizny – od pantalonów po współczesne komplety bielizny damskiej

czyli o ewolucji tego, co dziś nie zawsze pod spodem

Komplet bielizny

fot. materiał Partnera

Bielizna to część garderoby o bardzo długiej historii. Kiedyś była uważana za wstydliwą i traktowana jak temat tabu, dzisiaj jest elementem pokazów mody. Niegdyś była skrzętnie ukrywana pod odzieżą, obecnie jest częścią stylizacji. Jak prezentuje się historia bielizny damskiej i czy była burzliwa? Sprawdź!

 

Pierwsze wzmianki o bieliźnie damskiej

W starożytności, zarówno w kulturze greckiej, jak i rzymskiej, nikt nie mówił jeszcze o bieliźnie. Ludzie nosili luźne tuniki i chusty, pod którymi ukrywali swoje ciała. Co ciekawe, kobiety modelowały swoje sylwetki za pomocą pasm materiałów, które wówczas miały podkreślać to, co w nich najpiękniejsze. Materiałami obwiązywały przeważnie biust.

 

Ale już starożytni Egipcjanie nosili coś na kształt bielizny. Na co dzień zakładali długie, luźne szaty, które miały osłonić ciało. Styl ubioru różnił się w zależności od płci, statusu społecznego, a także funkcji społecznej danej osoby. Pod tymi ubraniami Egipcjanie często nosili zwiewne tuniki, które miały zapewnić dodatkową ochronę przed zabrudzeniami.

Dopiero w późnym średniowieczu – pod koniec XVI wieku – pojawiły się pierwsze kaftany z fiszbinami podtrzymujące biust. Noszono również pończochy sięgające góry uda, które były przywiązane do pasa na biodrach.

XVII wiek czasem reformy – oświecenie również w kwestii mody

Wiek oświecenia to moment, kiedy w dobrym tonie było noszenie pantalonów zasłaniających ciało od pasa aż po kolana. Wtedy pojawiły się także gorsety, które miały modelować sylwetkę i podkreślać talię. Ciężkie i niewygodne komplety bielizny damskiej królowały na salonach przez dość krótki czas. Już pod koniec XVII wieku świat mody skierował uwagę na wyszukane stroje damskie, a bieliznę potraktował jako praktyczny element garderoby, który miał zapewnić wygodę podczas jazdy konnej czy komfort termiczny przy niskich temperaturach.

 

Zdobiona bielizna damska do łask wróciła prawie 200 lat później za sprawą tancerek kankana, które podczas pokazów podnosiły nogi tak wysoko, że prezentowały to, co znajdowało się pod suknią. By urozmaicić pokazy, do pantalonów doszywano koronki i falbanki, a później nawet kolorowe elementy.

Elegancka i praktyczna bielizna wkracza na salony

Kiedy moda zaczęła się zmieniać, a panie zaczęły nosić bardziej odważne stroje, również bielizna przeszła ogromną metamorfozę. W latach 30. XX wieku bielizna zaczęła nabierać barw, a ogromne pantalony zastąpił komplet bielizny damskiej o bardziej wyszukanym kroju. Kobiety coraz częściej zaczęły także uprawiać sport i potrzebowały bielizny, która była nie tylko wygodniejsza, ale i bardziej praktyczna. Wówczas pojawiły się bawełniane majtki z gumką w pasie, a następnie modele bez nogawek – figi. Z biegiem lat kolejne modele bielizny damskiej stawały się coraz odważniejsze, a kobiety zaczęły nosić minimalistyczne hipstery, brazyliany i wreszcie stringi. Te ostatnie największą popularność zyskały w latach 90. XX wieku.

 

Z kolei gorsety zostały zastąpione przez bawełniane biustonosze tuż po zakończeniu I wojny światowej. Natomiast w połowie lat 30. wynaleziono nylon – materiał niezwykle trwały i lekki – który dał początek nowym modelom biustonoszy. W 1948 roku pojawił się pierwszy push-up uwydatniający biust.

Współczesna bielizna damska to szeroki zakres stylów i krojów. Znaczący nacisk kładzie się na komfort, a także na różnorodność rozmiarów. Wybierając komplet bielizny damskiej dla siebie, masz więc tysiące możliwości, by dopasować go do swoich potrzeb.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ