Monday, January 13, 2025
Home / POLECAMY  / Hipnoza i hipnoterapia – niestandardowy sposób na przywracanie zdrowia

Hipnoza i hipnoterapia – niestandardowy sposób na przywracanie zdrowia

Pozwolisz się zahipnotyzować?

Wahadełko, które wykorzystuje hipnoza

Czy tobie też hipnoza kojarzy się z wahadełkiem i mantrą? / fot. Unsplash

Wahadełko usypiające ludzi i magiczne sztuczki wykonywane z ich udziałem to dla wielu z nas pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy po usłyszeniu hasła „hipnoza”. Te czasy to już przeszłość. Obecnie hipnoterapia wykorzystywana jest do wspomagania leczenia chorób. Z kolei wprowadzenie zmian w podświadomości poprzez konkretne sugestie, może być pomocne w walce z uzależnieniami oraz innymi problemami natury psychologicznej. Jakie jeszcze korzyści oferuje nam współczesna hipnoza i hipnoterapia?

 

Czym jest i na czym polega hipnoza?

Hipnoza jest stanem umysłu świadomego, kiedy znajdujemy się w pewnym zawieszeniu między jawą a nieświadomością, czyli częściowym „wyłączeniu” umysłu. O to, czym jest i jak działa hipnoza, zapytałyśmy naszą ekspertkę:

– Nasz mózg w stanie hipnozy wchodzi w określone specyficzne drgania, fale alfa, lub przy głębszej hipnozie, fale theta. Na jawie są to fale beta, we śnie fale delta. Podczas większej części dnia nasz umysł świadomy jest w stanie jawy, czyli całkowitej obecności. Gdy śpimy, wchodzi w stan snu, czyli nieświadomości. Pomiędzy snem a jawą istnieją inne stany, gdy umysł świadomy jest częściowo obecny – mniej lub bardziej się wyłącza. I to jest stan hipnozy

– mówi Anna Bajorek-Dołba, hinoterapeutka i coachka holistyczna, założycielka Centrum Terapii Naturalnych Altiore, Kobieta Krakowa.

Jako przykład doświadczania hipnozy ekspertka podaje proces zasypiania. W tym stanie jesteśmy świadome, ale czujemy już, że powoli „odpływamy”. Potrafimy odpowiadać na pytania i słyszymy, co dzieje się wokół nas, ale jeśli odpuścimy kontrolę – zaśniemy. Z drugiej strony, możemy w każdej chwili wrócić do pełnej świadomości. Balansujemy między snem a jawą, jesteśmy więc w hipnozie.

 

Sprawdź również: Medytacja – jak zacząć? Zalety i techniki medytacji dla początkujących

 

Co to hipnoterapia?

Anna Bajorek-Dołba podkreśla, że chociaż terminy te bywają używane zamiennie, hipnoza i hipnoterapia to nie to samo. Definicja hipnoterapii jest bardziej złożona:

– Hipnoterapia to terapia, w której wykorzystujemy stan hipnozy. Klasyczne terapie są prowadzone jako rozmowa, mobilizowanie umysłu świadomego do szukania nowych rozwiązań, do refleksji i wyciągania wniosków, itp. Hipnoterapia to praca z inną częścią naszego umysłu – z podświadomością. Aby można było do niej dotrzeć, potrzebujemy ograniczyć funkcję kontrolną i blokującą umysłu świadomego. I do tego potrzebny jest stan hipnozy

– tłumaczy specjalistka.

 

Hipnoza i hipnoterapia – czy pomagają? Jak wygląda uzdrawianie hipnozą?

Hipnoterapia – czy to naprawdę pomaga?

Pierwsze spotkanie na hipnoterapii pozwala spojrzeć na problem szczegółowo i ustalić plan, który małymi krokami pozwoli nam odzyskać spokój, równowagę i przywrócić zdrowie. Razem z hipnoterapeutą ustalamy, do jakich efektów dążymy. Na kolejnych etapach terapii sugestie są przekazywane przez specjalistę do naszej podświadomości.

Czy hipnoza pomaga od razu? Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że na samym początku hipnoterapii kluczowe jest to, aby zrozumieć na czym polega hipnoza i nauczyć się w nią wchodzić. Według hipnoterapeutki potrzeba 3-4 sesji, aby osiągnąć całkiem głęboki stan i umieć w nim współpracować z terapeutką. W zależności od metody hipnoterapii korzystamy z płytszych lub głębszych stanów hipnozy.

Sesja terapeutyczna, w której może zostać wykorzystana hipnoza

W hipnoterapii można zająć się każdym problemem, dokładnie tak, jak w psychoterapii czy coachingu / fot. Adobe Stock

Hipnoza na odchudzanie

Odchudzanie z hipnozą – czy to działa?

Hipnoza nie jest szczególnie popularnym sposobem na odchudzanie, jednak okazuje się, że może być całkiem skuteczna. Wszystko za sprawą naszej podświadomości, która na co dzień nie jest dla nas dostępna, a jednocześnie odpowiada za wiele naszych wyborów. Hipnoterapeuta w czasie sesji ma szansę do tej podświadomości dotrzeć oraz zakorzenić w niej pewne przekonania i sądy. Jeśli więc w naszej podświadomości pojawi się informacja, że podjadanie między posiłkami jest zbędne lub jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, istnieje spora szansa, że po wyjściu z hipnozy będziemy funkcjonować według tych zaleceń. Bardzo szybko nasza dieta zostanie dostosowana do nowych wewnętrznych przekonań, zakotwiczonych w podświadomości.

Kiedy pojawiają się efekty odchudzania z hipnozą?

Rezultaty takiej hipnozy odczujemy po 5-7 sesjach. Nasza podatność na hipnozę jest różna, dlatego w niektórych przypadkach efekty mogą pojawić się szybciej – już po 3-4 spotkaniach. Opinie na forach internetowych wskazują, że dzięki hipnozie możemy zrzucić od 3 do 5 kg i to w ciągu pierwszego miesiąca. Oczywiście znajdziemy też komentarze krytykujące ten sposób odchudzania, jednak ich autorami są często osoby, które nigdy świadomie nie poddały się hipnozie.

– Korzystałam z usług hipnoterapeuty, aby wyjść z nałogu. Byłam bardzo uzależniona od słodyczy, głównie czekolady. Miałam poważne problemy z nadwagą. Postanowiłam z tym walczyć i udałam się na hipnoterapię. Dla mnie to bardzo skuteczna metoda, po kilku sesjach udało mi się ograniczyć słodycze tylko do jakichś większych okazji. To ogromny sukces, w którym trwam już od 2 lat

– pisze użytkowniczka na forum internetowym.

 

Hipnoza w psychoterapii

Hipnoza a psychoterapia – kiedy można ją zastosować? O hipnozie w psychoterapii mówi nasza ekspertka:

– Hipnoza terapeutyczna może być zastosowana zawsze, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Istnieją określone schorzenia, tj. schizofrenia albo epilepsja, w których stan hipnozy może wywołać np. pogłębienie objawów. Poza takimi wyłączeniami, można stosować hipnozę u każdego, bo jest to wspaniały sposób na podarowanie odpoczynku umysłowi świadomemu, dotarcia do źródła problemu i przepracowania go w podświadomości

– twierdzi Anna Bajorek-Dołba, właścicielka strony www.altiore.eu.

 

Hipnoza a zwalczanie uzależnień

Uzależnienie od alkoholu, pracy czy zakupów da się wyleczyć hipnoterapią. Hipnoza jest też jednym ze sposobów na rzucanie palenia.

– W hipnoterapii można zająć się każdym problemem, dokładnie tak, jak w psychoterapii czy coachingu. Uzależnienia to temat jak każdy inny. Ja zawsze szukam przyczyn emocjonalnych. Najczęściej praca z uzależnieniem skupia się na zaopiekowaniu i uwolnieniu trudnych emocji, które leżą u podłoża każdego nałogu

– stwierdza hipnoterapeutka.

Zwalczanie stresu hipnozą

Czy stres również można zniwelować wchodzeniem w trans? W sieci bez problemu znajdziemy materiały audio i video, w których prowadzona jest hipnoza na stres. Anna Bajorek-Dołba zaznacza jednak, że pojęcie stresu jest bardzo szerokie i nie pokazuje szczegółów naszego problemu. A to właśnie znalezienie przyczyny trudności, z jaką się zmagamy, jest kluczem do rozwoju i uzdrowienia.

 

Zobacz też: Pracoholizm – co to jest i jak sobie z nim radzić?

Mężczyzna na sesji terapeutycznej

Leczenie uzależnień to trudny i długotrwały proces / fot. Nik Shuliahin / Unsplash

Hipnoza seksualna

Seksualna hipnoza nie jest powszechnie znaną praktyką w Polsce, natomiast istnieją specjaliści, którzy zajmują się tym tematem. Należy do nich m.in. hipnoterapeutka Sandra Jakubowska.

– Jeśli problemy w tej sferze nie wynikają bezpośrednio z kwestii zdrowotnych, wtedy warto sobie przypomnieć, że dobry seks zaczyna się w głowie, a dokładnie – w podświadomym umyśle

– pisze hipnoterapeutka na blogu sandrajakubowska.pl.

Hipnoza może rozwiązać poważne problemy seksualne, takie jak traumy i negatywne wspomnienia. Pomaga przezwyciężyć zahamowania, wstyd i brak pewności siebie. Ten rodzaj hipnoterapii praktykuje się również w przypadku braku orgazmów i niskiego libido.

Co więcej, hipnoza seksualna skupia się także na wzmacnianiu wrażeń seksualnych. W tym przypadku terapia pozwala otworzyć się na nowe doświadczenia, pogłębić doznania oraz lepiej zgrać się z partnerem/partnerką i zrozumieć swoje wzajemne potrzeby. Dzięki temu relacja staje się głębsza i bardziej satysfakcjonująca. Ale to nie wszystko. Hipnoza erotyczna nie tylko zwiększa doznania, lecz może nawet nauczyć, jak szybko wejść w nastrój i mieć większą ochotę na seks.

 

Może cię zainteresować: Jak uprawiać seks, by czerpać z niego przyjemność – poznaj nowe trendy erotyczne

 

Czy stan hipnozy niesie za sobą jakieś zagrożenia?

Hipnoterapia to bezpieczna metoda, która nie ma skutków ubocznych. Chociaż możemy być bardziej lub mniej podatne na hipnozę, praktyki tej można się nauczyć. O jej bezpieczeństwie świadczy fakt, że w stan hipnozy wchodzimy nie tylko w trakcie sesji, ale np. przy zasypianiu lub wsłuchiwaniu się w szum morza.

Laura Nowakowska

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ