Tuesday, January 14, 2025
Home / Kultura  / Wydarzenia  / „Hipersprawność i kaleka moda”: relacja z pokazu Tomasza Karcza

„Hipersprawność i kaleka moda”: relacja z pokazu Tomasza Karcza

Jednoręki fryzjer łamie tabu

Tomasz Karcz

Modele wyróżniali się nietypowymi kreacjami / fot. Natalia Więcek

Podczas urodzinowego eventu z okazji 4x 20-tych urodzin Krystyny Mazurówny odbył się performatywny pokaz kolekcji mody Tomasza Karcza „Hipersprawni i kaleka moda”
 
ŚMIAŁOŚĆ, NIEKONWENCJONALNOŚĆ, CIAŁO. Tematem przewodnim pokazu były różne wymiary fizycznej sprawności. Widzieliśmy więc taniec i ruch w wykonaniu perfekcyjnych tancerzy z grupy Tomasza Bazana, wybitnego tancerza, choreografa i twórcy autorskich spektakli. Z drugiej strony, zamiast nastoletnich modelek, na wybiegu pojawiały się charyzmatyczne osoby z niepełnosprawnością ruchową. Do udziału w projekcie zaproszone zostały m.in. Angelika Chrapkiewicz-Gądek, znana polska Alpinistka, Danka Bujok, słynna polska sportsmenka, której we wczesnym dzieciństwie amputowano nogę.
pokaz mody

Otwarcie pokazu / fot. Natalia Więcek

 
Wydarzenie odbyło się 26 maja na Barce obok Kładki Bernatka w Krakowie. Widowisko łączyło w sobie modę, performance, muzykę i taniec, ale również bardzo istotny przekaz społeczny. Wyjątkowy pokaz, w którym moda była doskonałym pretekstem do tego, aby poruszyć ważne zarówno dla autora kolekcji, jak i dla nowoczesnego społeczeństwa tematy: sprawności, zdrowia, kanonów piękna, postrzegania ciała sprawnego i tego z niepełnosprawnością.
Tomasz Karcz

Niepełnosprawność to nie wyrok / fot. Natalia Więcek

 
Wizja projektanta to pokazanie osób z niepełnosprawnościami jako herosów z niezwykłymi umiejętnościami, sam Tomasz zademonstrował swój doskonały warsztat fryzjerski na scenie z… zamkniętymi oczami.
 
 
Normalizowanie, obcowanie z odmiennością, aby otworzyć i poszerzyć przestrzeń dla niezwykłych ludzi jakimi są zarówno autor jak i bohaterowie pokazu. Szerokie spektrum ludzkich postaci, które zaprasza i włącza. Odpowiada inkluzywnością i tworzeniem przestrzeni na dialog na ekskluzywność mody.
fryzjer

Backstage / fot. Natalia Więcek

 
Niepełnosprawność nie była tutaj ukryta – wręcz przeciwnie – wyeksponowana, potraktowana otwarcie i naturalnie. Osoby z niepełnosprawnościami w czasie pokazu Tomasza Karcza to bohaterki i bohaterowie, a nie schowane w cieniu postaci. Piękno według Tomasza Karcza nie ma jednej twarzy, formy ani kształtu. Nie kryje się tylko w idealnie wymierzonych proporcjach.

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • ignou report 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Info on that Topic: miastokobiet.pl/hipersprawnosc-i-kaleka-moda-relacja-z-pokazu-tomasza-karcza/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ