Friday, July 19, 2024
Home / Uroda  / Co fundujemy naszym zębom i dziąsłom?

Co fundujemy naszym zębom i dziąsłom?

Przeprowadzane co roku liczne ankiety i badania wśród Polaków, pokazują nieodmiennie, że stan naszej higieny jamy ustnej jest wręcz zatrważający. Winne są temu oczywiście złe nawyki, zarówno jeśli chodzi o żywienie jaki i profilaktykę, i

Co fundujemy naszym zębom i dziąsłom?

Co fundujemy naszym zębom i dziąsłom?

Przeprowadzane co roku liczne ankiety i badania wśród Polaków, pokazują nieodmiennie, że stan naszej higieny jamy ustnej jest wręcz zatrważający. Aż 40% z nas w wieku od 65 do 74 lat nie posiada już żadnych swoich zębów. Pozostałe liczby również wskazują na to jak źle jest ze zdrowiem naszych zębów i dziąseł, ponieważ jedynie 24% osób w średnim wieku nie ma żadnych chorób przyzębia, a tylko połowa osiemnastolatków ma wszystkie własne zęby, zaś przeciętny czterdziestolatek ma średnio aż 19 zębów zarażonych próchnicą. Winne są temu oczywiście złe nawyki, zarówno jeśli chodzi o żywienie jaki i profilaktykę, i to już od najmłodszych lat.

Co robimy źle?

Co fundujemy naszym zębom i dziąsłom?

Co fundujemy naszym zębom i dziąsłom?

Wypadałoby stwierdzić, że absolutnie wszystko co się da. Problemy zaczynają się już w przedszkolu, a nawet jeszcze wcześniej. Nie limitujemy dzieciom ilości spożywanych słodyczy lub dajemy im na dobranoc słodkie mleko lub kaszkę, co stwarza wprost idealne warunki dla rozwoju bakterii. Nie uczymy ich także mycia zębów po każdym posiłku i nic w tym dziwnego, skoro co czwarty dorosły Polak sam przyznaje się do używania szczoteczki do zębów raz dziennie lub jeszcze rzadziej. Zagadnienie dbania o zdrowie jamy ustnej wśród niemowlaków i małych dzieci praktycznie nie istnieje dla większości rodziców, a tymczasem dentyści informują od lat, że o zęby trzeba dbać od chwili, w której się pojawią. Nić dentystyczna czy płyn do płukania jamy ustnej to wciąż bardzo rzadki zakup w polskich drogeriach i aptekach, szczególnie w porównaniu z innymi krajami zachodniej Europy. Równie źle jest także z kontrolnymi wizytami u stomatologa. Z wielu źródeł wynika, że idziemy do lekarza nawet nie wtedy gdy zauważymy zmiany chorobowe w zębach lub tkankach przyzębia, ale w większości przypadków dopiero wtedy, gdy już nie możemy wytrzymać z bólu.

Najczęstsze choroby jamy ustnej wśród Polaków

Zdecydowanie najwięcej z nas cierpi na próchnicę zębów, która jest najpowszechniejszą przyczyną bólu i utraty uzębienia w każdym wieku. Zaraz po niej znajdują się zapalenie dziąseł i tkanek przyzębia, z którego może rozwinąć się nie tylko parodontoza, ale także wiele innych groźnych schorzeń, które z czasem mogą się przenieść także na inne tkanki. Kolejne w tym niechlubnym rankingu są nadwrażliwość zębów, przez którą każdy posiłek może być prawdziwą torturą, oraz nieestetyczny kamień nazębny.

Wszystkie te schorzenia nie miałyby szansy się rozwinąć, gdybyśmy na bieżąco kontrolowali stan swojego uzębienia i stosowali odpowiednią profilaktykę. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla urody uśmiechu, ale dla wyglądu i zdrowia całego naszego organizmu. Nieleczone na przykład choroby przyzębia, takie jak leukoplakia (wczesna zmiana przednowotworowa) mogą powodować raka, a bakterię przenikające z jamy ustnej do naszego krwiobiegu potrafią być przyczyna miażdżycy oraz nadciśnienia. Ubytki zębowe nie są tylko pustym miejscem w szczęce. Z czasem powodują zanik dziąseł sąsiednich zębów, deformacje żuchwy oraz zapadanie się policzków.

Jak skutecznie zapobiegać?

Jak skutecznie zapobiegać?

Jak skutecznie zapobiegać?

Bardzo łatwo możemy ustrzec się wielu bolesnych i groźnych chorób poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy zaopatrywać się w naprawdę skuteczne narzędzia i preparaty, które są skutecznym orężem w walce z próchnicą, parodontozą czy nieświeżym oddechem. Dzięki świetnie zaopatrzonym sklepom internetowym nie trzeba nawet opuszczać domu, by kupić wszystko co niezbędne dla zdrowego i pięknego uśmiechu.

Nasza codzienna higiena jamy ustnej powinna się składać z trzech etapów. Pierwszy to usuwanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych z powierzchni zębów. Konieczna jest do tego odpowiednio dobrana i często wymieniana szczoteczka, najlepiej renomowanego producenta takiego jak na przykład Oral B. Osoby posiadające wrażliwe lub krwawiące dziąsła powinny używać szczoteczek o bardzo miękkim włosiu. Kolejny etap pielęgnacji to usuwanie nalotu z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, w czym bardzo pomocna jest nić dentystyczna oraz stosowane między posiłkami gumy do żucia zawierające na przykład ksylitol (będący także składnikiem żeli i past do zębów). Taka guma nie tylko pomoże nam pozbyć się resztek pokarmu, ale także zadziała odświeżająco i przeciwpróchniczo. Uzupełnieniem codziennej higieny powinien być płyn do płukania jamy ustnej. Umożliwi on skuteczne zwalczenie nieprzyjemnego zapach dzięki odświeżającym i leczniczym aktywnym składnikom roślinnym, takim jak mięta czy wyciąg z porostów, wchodzący w skład bardzo skutecznych płynów na przykład firmy Blanx.

Stosując się do tych prostych wskazówek zapewnimy sobie zdrowe zęby i dziąsła do późnej starości, a kolejne wizyty kontrolne u stomatologa staną się prawdziwą przyjemnością. Więcej informacji na temat oferty produktów do higieny jamy ustnej można znaleźć w sklepie internetowym www.shop-dent.pl.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ