Monday, April 15, 2024
Home / Kuchnia  / Herbata – coś więcej niż dodatek do posiłku

Herbata – coś więcej niż dodatek do posiłku

Lek na całe zło o genialnym smaku. Czy wiedziałaś, że

Masz ochotę? / fot. Unsplash.com

Współcześnie herbata stanowi nieodzowny element naszej europejskiej codzienności. Aż trudno sobie wyobrazić, że jeszcze na początku siedemnastego wieku napój ten nie tylko nie cieszył się popularnością, ale w ogóle nie był dostępny na naszym kontynencie!

Loyd Yerba Mate o smaku granatu / fot. materiały prasowe

Loyd Yerba Mate o smaku granatu / fot. materiały prasowe

Początkowo suszone liście herbaty sprzedawano jako środek medyczny (tak przedstawia „herba thea” chociażby Jan Kazimierz Waza w listach do żony). Nic w tym dziwnego: właściwości lecznicze herbat – o czym stale przypominają nam nowe wyniki badań – są doprawdy niezwykłe.

Herbata a nasze zdrowie

Spektrum działania herbat, zależnie od ich rodzaju, jest ogromne. Wystarczy spojrzeć na oferty dystrybutorów i producentów tego napoju. Herbata Loyd sprzedawana jest w kilkudziesięciu wariantach, spośród których każdy wykazuje inne właściwości. Spróbujmy jednak dotrzeć do najogólniejszych cech tej rośliny.

Dziewięć badań długookresowych, a ponadto liczne przekrojowe, przeprowadzone na ponad ośmiuset tysiącach osób, wskazują na ścisły związek między regularnym piciem herbaty a stanem naszej wątroby. Wyniki są jednoznaczne: ci, którzy regularnie piją herbatę, rzadziej zapadają na chociażby nowotwór wątroby. Wśród badanych odnotowano również o ponad 35 procent niższy wskaźnik depresji.

Wykończ herbatą wolne rodniki! – antyoksydanty w naparze z herbaty

W naszym organizmie stale gromadzą się wolne rodniki: cząsteczki, uszkadzające nasze tkanki, tworzące się na przykład pod wpływem niedotlenienia mięśni (w konsekwencji oddziaływania sił kompresyjnych w stawach). Substancjami, które niszczą wolne rodniki, są zaś antyoksydanty, na przykład witamina A, C czy E. W wypadku długotrwałych niedoborów tych witamin dochodzi w organizmie do tzw. „stresu oksydacyjnego”, czyli zaburzenia równowagi w zwalczaniu wolnych rodników. Jaki ma to wpływ na nas? Stan ten prowadzi do wielu chorób, od cukrzycy i chorób serca poczynając, na nowotworach kończąc… Istnieją także inne antyoksydanty, na przykład flawonoidy, czyli przeciwutleniacze pochodzenia roślinnego. Najwięcej z nich występuje właśnie w herbacie!

Wielość gatunków – wielość zastosowań herbaty

Masz ochotę? / fot. Unsplash.com

Masz ochotę? / fot. Unsplash.com

Choć za herbatą kryje się zawsze ta sama roślina, łac. camellia (nazwa pochodzi od nazwiska botanika, Josepha Kamela), ilość jej odmian jest wprost odurzająca. Każdy podgatunek charakteryzuje się zaś nie tylko innymi walorami smakowymi, lecz także tym, co może nam zaoferować. Nie sposób wymienić wszystkich wariacji i typów herbaty w tak krótkim wpisie, poważni dystrybutorzy tego naparu, tacy jak Loyd, dbają jednakże o szeroki dostęp do informacji o swoich produktach.

Jak widać, warto poszukać idealnej herbaty dla siebie i cieszyć się zarówno jej smakiem, jak i korzystnym oddziaływaniem na nasz organizm.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Tajemnica długowieczności! 16 sierpnia, 2017

  Tajemnica długowieczności!
  Stres oksydacyjny to główna przyczyna przedwczesnego starzenia. To groźny dla zdrowia stan, w którym organizm produkuje nadmiar toksycznych związków – wolnych rodników. Zwiększenie liczby wolnych rodników w ciele jest spowodowane złą dietą, stresem, zanieczyszczeniem środowiska.
  Zatrzymaj czas, zachowaj młodość i pełnię sił.
  Suplement diety Resvitarox zawiera kompleks najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. 100 mg resweratrolu + 4 mg astaksantyny + 5 mg likopenu to optymalna dawka antyoksydantów niwelująca działanie wolnych rodników – toksycznych związków odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek, a w efekcie przyspieszone , przedwczesne starzenie się organizmu.
  Resvitarox skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniąc komórki przed zniszczeniem i tym samym przedłużając młodość!
  Resvitarox działa od środka, neutralizując przyczyny, a nie objawy starzenia się organizmu.
  Regularna suplementacja Resvitaroxu zapewnia trwałą i bezpieczną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – faktyczną przyczyną przedwczesnego starzenia się. Jedna kapsułka wystarczy aby na dłużej zachować młodość.
  Maksymalna dawka antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu.
  Więcej informacji znajdziesz tu mocantyoksydantow.pl

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ