Hemoroidy – przyczyny wstydliwej choroby
Hemoroidy dotyczą coraz większej części populacji, jednak nieliczni korzystają z leczenia hemoroidów u proktologa. Powodem najczęściej jest wstyd.
![](https://www.miastokobiet.pl/wp-content/uploads/2015/05/hemoroidy-przyczyny-e1432803805161.jpg)
Gdzieś głęboko w psychice tkwi zakorzeniony wstyd przed niektórymi chorobami. Temat tabu, o nich zwyczajnie się nie mówi, wstyd pójść do lekarza i powiedzieć mam żylaki odbytu. Hemoroidy dotyczą coraz większej części populacji, szacuje się, że na tę nieprzyjemną dolegliwość cierpi co drugi mieszkaniec naszego kraju. Nieliczni jednak korzystają z leczenia hemoroidów u proktologa. Powodem najczęściej jest wstyd.
Przyczyn żylaków jest wiele
Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn hemoroidów jest siedzący tryb życia. Dlatego w grupie ryzyka są osoby wykonujące pracę na siedząco, np. kierowcy, pracujący przy komputerze. Osoby wykonujące tego typu pracę, powinny wprowadzić w swoją codzienność aktywność fizyczną. Zamiast samochodem do pracy, spacer bądź na rowerze. Na żylaki odbytu w większym stopniu narażone są kobiety w ciąży. Sprzyjają im zmiany hormonalne, a w trakcie porodu, w wyniku silnego parcia, guzki mogą się powiększyć. Zazwyczaj leczenie hemoroidów nie jest konieczne, bo wracają do swoich rozmiarów. Przyczyną hemoroidów są również zaparcia, które wymuszają na jelitach cięższą pracę, wówczas należy włączyć w dietę większą ilość błonnika.
Objawy żylaków odbytu
Jednym z głównych objawów hemoroidów jest pieczenie i swędzenie okolic odbytu. Podczas wypróżniania może dochodzić do niewielkiego krwawienia, wysięku, śluzu w odbycie. Ponadto człowiek ma wrażenie, iż nie wypróżnił się do końca.
Rozpoznanie i leczenie
Lekarz wykonuje badanie per rectum, badanie palcem oraz przeprowadza wywiad. W większości przypadków to wystarczy, by zdiagnozować chorobę i przepisać odpowiednie leki na hemoroidy. Badanie jest bezbolesne. Samo leczenie hemoroidów, zależne jest od tego w jakim choroba znajduje się stadium. Każdy musi jednak pomyśleć o prowadzeniu zdrowej, zbilansowanej diety, piciu każdego dnia odpowiedniej ilości płynów i unikaniu produktów, które sprzyjają zaparciom. Metody leczenia hemoroidów to między innymi: metoda Barrona (leczniczy ucisk), laseroterapia, skleroterapia, metoda Morinagi, zabieg operacyjny. Ze względu na to, że wiele osób wstydzi się iść do lekarza, często pada pytanie: jak leczyć hemoroidy samodzielnie? W aptekach dostępne są maści, czopki, tabletki, żele, które przynoszą ulgę, działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Więcej na temat dostępnych leków na hemoroidy przeczytasz tutaj:http://proctoglyvenol.pl.
Leczenie hemoroidów jest zazwyczaj bezbolesne i przynosi dużą ulgę, poprawiając komfort życia. Jeśli cierpimy na tę dolegliwość warto iść do lekarza, bo szkoda życia, by męczyć się z hemoroidami!