Hej kolęda, kolęda!
7 grudnia w Krakowie zagości prawdziwie świąteczny nastrój. Gwiazdy polskiej estrady przedstawią interpretacje najstarszych polskich pieśni bożonarodzeniowych.
17 grudnia w Krakowie zagości prawdziwie świąteczny nastrój. Gwiazdy polskiej estrady, wśród nich m.in. Anna Wyszkoni,Ewa Farna, Sylwia Grzeszczak, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Markowski, Jacek Wójcicki, Stanisław Karpiel-Bułecka oraz zespół Pectus, wystąpią w kolegiacie św. Anny i przedstawią interpretacje najstarszych polskich pieśni bożonarodzeniowych.
Widowisko Krakowskie Kolędowanie z Polsatem – Najstarsze Tradycyjne Kolędy Polskie w reżyserii Haliny Przebindy poprowadzą Paulina Sykut i Maciej Dowbor. Kolędowanie w kolegiacie św. Anny (ul. św. Anny 11) rozpocznie się o godz. 20.00. Koncert będzie rejestrowany i widzowie z całej Polski będą mogli go obejrzeć na antenie telewizji Polsat 24 grudnia o godzinie 16:45, a powtórkę widowiska zobaczymy w pierwszy dzień świąt 25 grudnia o 12:45.
Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, które będą dostępne w dystrybucji w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2). Wejściówki można będzie odbierać 14 grudnia 2014 w godzinach pracy punktu od 9.00 do 17.00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. UWAGA! Ze względu na realizację telewizyjną, liczba wejściówek jest ograniczona.
Kolędy śpiewane są w Polsce powszechnie i przez wszystkie stany. Nie ograniczały się tylko do roli pieśni religijnej, obrzędowej. W pewnych okresach historycznych stały się pieśniami patriotycznymi, symbolizowały polskość. Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a znani kompozytorzy tworzyli muzykę do nich lub opracowywali je muzycznie. Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424 roku, zaczyna się od słów Zdrow bądź, krolu anjelski (była prawdopodobnie tłumaczeniem z oryginału czeskiego). Wzrost popularności gatunku nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku. Powstała wówczas jedna z najważniejszych polskich kolęd W żłobie leży, przypisywana Piotrowi Skardze – do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Inną bardzo popularną kolędę Bóg się rodzi, do melodii w rytmie poloneza, napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także Mikołaj Sęp Szarzyński czy Andrzej Morsztyn, a w XIX w Feliks Nowowiejski i Zygmunt Noskowski. Kolędę Lulajże, Jezuniu Fryderyk Chopin zacytował w środkowej części scherza h-moll op. 20.