Thursday, February 29, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Akcesoria dla sportowców  / Halówki nie tylko na halę

Halówki nie tylko na halę

Nie istnieje martwy sezon na ten rodzaj obuwia

halówki nie tylko na halę

fot. Tomas Andreopoulos, Pexels

Halówki projektuje się z myślą o zapewnieniu komfortu i wsparcia w trakcie gry na hali. Chętnie są jednak wybierane jako buty uniwersalne na co dzień w ciepłe i suche dni, a przez dzieci także jako buty na zmianę do szkoły

 

Wykorzystywane przez amatorów oraz profesjonalnych zawodników futsalu, mają kilka cech charakterystycznych, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu dla siebie.

Halówki ‒ podeszwa najważniejsza

Buty piłkarskie na halę, czyli halówki, mają płaską podeszwę wykonaną z mieszanki gum, które nie pozostawiają śladów na podłożu (potwierdza to napis „non-marking” umieszczony na podeszwie). Zapewnia bardzo dobrą przyczepność, która jest niezbędna podczas dynamicznej gry. W trakcie rozgrywki konieczna jest też dobra amortyzacja, która pochłaniać będzie wstrząsy, towarzyszące kontaktowi z podłożem i chronić stawy przed obciążeniami prowadzącymi do mikro urazów i kontuzji.

Konstrukcja butów piłkarskich na halę

Halówki mają niski profil i specyficzną cholewkę. Obecnie najczęściej jest to syntetyczna skóra z jak najmniejszą liczbą szwów, albo o konstrukcji bezszwowej. Ma to na celu zapewnienie jak najlepszego kontaktu buta z piłką, by każde podanie i uderzenie były maksymalnie precyzyjne. Lekkie, jednowarstwowe cholewki dobrze przylegają do stopy i zachowują się jak druga skarpeta. Poprawiają czucie podczas dryblingu i przyjęć oraz sprawiają, że każdy kontakt jest lepiej odczuwany.

Stabilność podczas gry w piłkę nożną

Pięta w butach halowych jest usztywniona, by stabilnie trzymać stopę podczas szybkich zmian kierunku biegu. Zwiększa to bezpieczeństwo i pomaga unikać nienaturalnych ruchów stawu skokowego. Anatomiczny profil kołnierza gwarantuje, że po zasznurowaniu halówek nie powstają żadne punkty ucisku. Wkładki w halówkach wykonywane są z różnego rodzaju miękkich pianek, które zapewniają miękkość, komfort i wspomagają amortyzację.

Halówki Nike

Jedną z najpopularniejszych marek, oferujących halówki, jest Nike. Linia butów do gry w piłkę nożną Mercurial to kolekcja, której odpowiedniki przeznaczone na naturalne nawierzchnie wybierają najlepsi piłkarze całego świata. Linia ta jest wybierana na przykład przez Roberta Lewandowskiego, Cristiano Ronaldo, czy Kyliana Mbappe.

 

Inną kolekcją halówek od Nike jest Tiempo. To seria butów piłkarskich o klasycznej konstrukcji, z charakterystycznymi perforacjami na powierzchni cholewki. Tiempo obrosły legendą, ich początek sięga piłkarskich Mistrzostw Świata w roku 1994, kiedy w finale pomiędzy Brazylią i Włochami zagrało w nich aż dziesięciu zawodników.

Buty halowe adidas

Jedną z najbardziej kojarzonych z piłką nożną marek jest Adidas. Halówki tej niemieckiej firmy dają przewagę podczas gry sprawiając, by już przed rozpoczęciem meczu być bliżej zwycięstwa. Nemeziz, Copa, X, czy Predator — te i wszystkie inne linie butów piłkarskich adidas są dostępne w wersjach halowych. Nemeziz to linia wybrana przez piłkarza, który aż siedmiokrotnie zdobył Złotą Piłkę — Leo Messiego. Predator zaś to legenda, której początki sięgają lat 90 ubiegłego wieku.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ