Halloween ma zarówno wielu zwolenników, jak i spore grono wrogów. Przeciwnicy twierdzą, że kłóci się ono z polskimi tradycjami, a w niektórych przypadkach w grę wchodzą nawet oskarżenia o praktyki okultystyczne. To nie odstrasza entuzjastów, którzy twierdzą, że jest to tylko świetna zabawa i nie ma w tym nic złego. Po której stronie jesteście Wy?
Historia Halloween
Jedna z teorii mówi, że Halloween miało swój początek na terenach dzisiejszej Irlandii, gdzie było znane jako Samhain, czyli koniec lata. Był to czas, w którym ludzie cieszyli się zbiorami i powrotem bliskich do domów, a jednocześnie rodziła się w nich obawa przed nadchodzącą zimą. To właśnie o tej porze roku na terenach wczesnej Europy umierało najwięcej ludzi. Strach zatem był uzasadniony. Podczas świętowania Samhain ludzie za pomocą ognisk odstraszali złe duchy, a przyciągali dobre. To tutaj narodził się też zwyczaj przebierania się w różne stroje i zakładania masek.
Po 835 roku zwyczaje te zostały wyparte przez Chrześcijaństwo. Uroczystość Wszystkich Świętych ustanowiono na 1 listopada, a Dzień Zaduszny na dzień później. Święta – które możemy określić jako sezonowe – przetrwały jedynie w Irlandii. W latach 40-tych XIX wieku tamtejsi mieszkańcy sprowadzili te tradycje do Ameryki Północnej . Tam Halloween zyskało bardzo dużą popularność. W 1920 roku w mieście Anoka został zorganizowany pierwszy, wielki halloweenowy pochód.
Dylemat Halloween
Jak już wspomnieliśmy na początku tekstu, Halloween budzi pewne kontrowersje. Dzieci zazwyczaj chętnie przebierają się w różne przebrania – jest to dla nich idealna okazja do zabawy. Stroje dla dzieci w tym okresie sprzedają się jak świeże bułeczki. Jednak z drugiej strony, budzące grozę kostiumy mogą być problemem dla niektórych rodziców. Ponadto Halloween nie należy przecież do polskiej tradycji i niejako kłóci się z zasadami religii chrześcijańskiej, a ta zdecydowanie dominuje w naszym kraju.
Odstraszmy Halloween!
A gdyby tak usunąć wszystkie kontrowersyjne kwestie, które przeszkadzają krytykom i zostawić jedynie dobrą zabawę i dziecięcą radość? Jest na to sposób! Wystarczy, że zamienisz przerażające stroje oraz maski potworów, demonów i duchów na takie, które będą budzić jedynie dobre emocje. Co byście powiedzieli na Halloween w bajkowym wydaniu? Wyobraźcie sobie, że podczas takiego bajkowego przyjęcia widzicie księżniczkę Elsę, Śpiąca Królewnę, Spidermana czy Żółwie Ninja. Zamiast się wzajemnie straszyć, dzieci mogłyby się po prostu świetnie bawić.
Takie stroje dla chłopców i stroje dla dziewczynek są też zdecydowanie bardziej uniwersalne i można je wykorzystać podczas szkolnego balu karnawałowego, czy nawet w czasie codziennych czynności i zabaw. Dziecko na pewno chętnie przebierze się za ulubionego, bajkowego bohatera, gdy tylko będzie miało do tego okazje.
Pamiętaj, że Halloween nie musi kłócić się z Twoimi przekonaniami i wartościami. Możesz potraktować to jako okazję, aby dostarczyć dzieciom nieco rozrywki oraz zapewnić im ciekawe przeżycia i świetną zabawę. Zawsze jest miejsce i czas na radość, nawet jeśli kolejnego dna trzeba oddać się chwili zadumy.