Saturday, July 20, 2024
Home / POLECAMY  / Gypsy Rose Blanchard – historia i najważniejsze informacje

Gypsy Rose Blanchard – historia i najważniejsze informacje

Wstrząsająca zbrodnia. O dziecku, którego matka chciała, aby było zawsze chore

Gypsy Rosę Blanchard i Dee Dee Blanchard, fragment plakatu filmu „Kochana mamusia nie żyje”

Ofiara swojej matki, czy przestępczyni? A może jedno nie wyklucza drugiego? I czy to, co się wydarzyło, było zabójstwem czy obroną własną maltretowanej przez całe lata młodej kobiety, która pragnęła odzyskać swoje życie?

Kim jest Gypsy Rose Blanchard?

Gdyby nie zbrodnia z 2015 roku, nikt by nie usłyszał o Gypsy Rose Blanchard. Kim jest dziewczyna, która przez całe lata uznawana była za niepełnosprawną fizycznie i umysłowo (także przez lekarzy), a w rzeczywistości do tego stanu doprowadziła ją matka, cierpiąca na zastępczy zespół Munchhausena?
Gypsy urodziła się 27 lipca 1991 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej życie było naznaczone było cierpieniem i przemocą ze strony matki. A zakończyło, dla matki, śmiercią, dla Gypsy więzieniem. Kilka dni temu Gypsy Rose Blanchard obwieściła światu, że jest w ciąży.

Gypsy Rose – film

Życie Gypsy Rose Blanchard było tak niezwykłe i nieprawdopodobne, że zostało zekranizowane w kilku produkcjach filmowych i dokumentalnych. Jest to temat, który zainteresował wielu twórców, pragnących zgłębić skomplikowaną historię jej życia. Jedna z produkcji o Gypsy Rose to „The Act” – serial dostępny na platformie Hulu, który szczegółowo przedstawia jej historię oraz relację z matką.

Powstał także film o Gypsy Rose Blanchard, czyli „Mommy Dead and Dearest” („Kochana mamusia nie żyje”). To dokument HBO, który bada tło sprawy, w tym zbrodnię, jakiej się dopuściła. Film dostępny jest aktualnie na YT.

Przedstawia także jej życie po aresztowaniu i procesie sądowym oraz pokazuje, jak skomplikowane były jej relacje rodzinne i jak manipulowana była przez swoją matkę, którą później postanowiła zabić.

Może cię zainteresuje:
Chorzy czy źli? Jak działa psychopata i jak się przed nim uchronić

Gypsy Rose – historia

Historia Gypsy Rose zaczyna się od jej dzieciństwa, które było naznaczone chorobami i niepełnosprawnością. Wszystko za sprawą jej matki, Dee Dee Blanchard, która ciepriała prawdopodobnie na zastępczy syndrom Munchausena i celowo wywoływała objawy chorobowe u swojej córki, aby zyskać współczucie i wsparcie od innych.

Dee Dee przekonywała wszystkich, że Gypsy Rose cierpi na liczne schorzenia, w tym dystrofię mięśniową, epilepsję i opóźnienie umysłowe. W rzeczywistości wiele z tych diagnoz było fałszywych lub wyolbrzymionych. Gypsy Rose była zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim, mimo że mogła chodzić, i była poddawana wielu niepotrzebnym zabiegom medycznym. Matka goliła córce włosy, aby przypominała osobę po chemioterapii.

Dee Dee kontrolowała każdy aspekt jej życia, izolując ją od świata zewnętrznego i trzymając w stanie permanentnego dzieciństwa, fałszując dokumenty i utrzymując, że jest kika lat młodsza, niż była w rzeczywistości. Posłuszeństwo utrzymywała przemocą. Zmieniała miejsce zamieszkania, gdy tylko sąsiedzi interesowali się dziwnym zachowaniem matki lub lekarze nabierali podejrzeń, co do wcześniejszych diagnoz.

W miarę dorastania, Gypsy Rose zaczęła zdawać sobie sprawę z prawdy o swoim stanie zdrowia i manipulacjach matki. Dokonywała różnych prób ucieczki, ale bezskutecznie.

Po jednej z takich prób matka przez dwa tygodnie trzymała Gypsy na smyczy i przypinała kajdankami do łóżka. Policja została poinformowana, że Gypsy jest niepełnosprawna umysłowo, dziewczyna wiedziała więc, że gdyby zwróciła się tam o pomoc, nikt by jej nie uwierzył.

Historia Gypsy Rose jest o tyle tragiczna, że aby uwolnić się z więzienia, w jakim zamknęła ją matka, postanowiła ją zabić. W 2012 roku dziewczyna nawiązała kontakt z Nicholasem Godejohnem, mężczyzną, którego poznała przez internet. Ich relacja szybko przerodziła się w romantyczną, a Gypsy Rose zaczęła snuć plany uwolnienia się spod kontroli matki. Po kilku latach potajemnych rozmów i spotkań, para zdecydowała się na drastyczny krok. Godejohn miał za sobą kryminalną przeszłość, był aresztowany za obnażanie się w miejscu publicznym. Cierpiał też na zaburzenie dysocjacyjne tożsamości.

Polecamy:

„Miałam siedem lat, gdy zabiłam siostrę” Mroczne tajemnice dzieciństwa

Gypsy Rose – zbrodnia i proces

W czerwcu 2015 roku Gypsy Rose i Nicholas Godejohn postanowili zrealizować swój plan morderstwa matki dziewczyny. Nicholas przyjechał do domu Gypsy Rose i Dee Dee Blanchard w Springfield, Missouri. Tej nocy, gdy Dee Dee spała, Nicholas wszedł do domu, a Gypsy Rose podała mu rękawiczki i nóż. Dziewczyna ukryła się w łazience, a Nicholas zaatakował i zabił Dee Dee, zadając jej wiele ciosów nożem.

Po zabójstwie para uciekła do domu rodziców Nicholasa w Wisconsin. Gypsy Rose, mając nadzieję na rozpoczęcie nowego życia, zostawiła na Facebooku wpis, który zwrócił uwagę znajomych i sąsiadów: „Ta suka nie żyje!”

To wywołało alarm i skłoniło znajomych do zawiadomienia policji. Funkcjonariusze znaleźli ciało Dee Dee Blanchard w jej domu i szybko rozpoczęli śledztwo, po którym aresztowali zarówno Nicholasa jak i Gypsy Rose. Wkrótce po aresztowaniu zaczęły wychodzić na jaw szczegóły z życia dziewczyny, a także manipulacje jakim była poddawana przez matkę.

Proces sądowy przyciągnął ogromną uwagę mediów.

Był to jeden z bardziej złożonych i kontrowersyjnych przypadków, gdyż Gypsy Rose była przez liczne media uznawana jako ofiara, działająca poniekąd w obronie własnej. Gypsy Rose przyznała się do współudziału w morderstwie matki, tłumacząc swoje działania latami nadużyć i manipulacji ze strony Dee Dee.

Została skazana na 10 lat więzienia, co wielu uważało za łagodny wyrok, jednak pod uwagę wzięte były okoliczności jej dotychczasowego życia. Nicholas Godejohn, który bezpośrednio dokonał zabójstwa, został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Jego obrona argumentowała, że działał pod wpływem manipulacji Gypsy Rose, jednak sąd uznał go winnym i skazał na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Gypsy Rose spodziewa się dziecka

Gypsy Rose Blanchard została warunkowo zwolniona z więzienia w grudniu 2023, po odbyciu 85% swojego wyroku. Opuściła celę jako mężatka, jednak małżeństwo z Ryanem Scottem Andersonem skończyło się zaledwie 3 miesiące po wyjściu Gypsy z więzienie. Wkrótce potem ogłosiła, że ma nowego partnera – Kena Urkera, z którym spodziewa się dziecka. Informacją podzieliła się na swoim Instagramie, gdzie w ciągu ostatnich miesięcy jej profil obrósł w dużą popularność. Gypsy Rosę Blanchard ma obecnie ponad 300 tysięcy obserwujących, z którymi dzieli się swoją codziennością po wyjściu z więzienia.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Gypsy-Rose Blanchard (@gypsy.rose.blanchard.insta)

 

Gypsy Rose – wygląd

Jak teraz wygląda Gypsy Rose? Przed aresztowaniem, gdy dziewczyna była jeszcze pod wpływem swojej matki, jej wygląd był bardzo charakterystyczny. Częścią manipulacji było ubieranie jej w dziecięce ubrania, była też zmuszona do noszenia ściętych na krótko włosów i charakterystycznych, wielkich okularów. Po odbyciu kary więzienia jej wygląd znacząco się zmienił – mogła zacząć ubierać się jak dorosła kobieta, którą już od dawna jest. Gypsy Rose urodziła się w 1991 roku, co oznacza, że ma obecnie 32 lata.

Dobro i zło

Historia Gypsy Rosę Blanchard wstrząsnęła światem i dalej jest o niej głośno, szczególnie, że dziewczyna jest teraz na wolności i może zacząć budować swoje życie od nowa. Jej opowieść zmusza do refleksji nad pojęciem dobra i zła, a także sprawiedliwości. Ekspert od zastępczego zespołu Münchhausena, Marc Feldman, stwierdził, że to pierwszy przypadek w jego dwudziestopięcioletniej karierze, w której maltretowane dziecko zabija rodzica. Kim jest Gypsy Rose? Ofiarą, przestępczynią, czy może symbolem skomplikowania, jakie może pojawić się w relacjach rodzinnych?

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ