Monday, March 24, 2025
Home / Ludzie  / Gwiazdy solidarne z osobami LGBT+. Co my możemy zrobić, aby pomóc?

Gwiazdy solidarne z osobami LGBT+. Co my możemy zrobić, aby pomóc?

Wstrząsające zdjęcia, które wówczas zrobiono, obiegły światowe media

protest lgbt w Warszawie

Solidarność przciwko homofobii/ Warszawa/ fot. Grzegorz Żukowski/Flickr

W piątek, 7 sierpnia 2020 r., pod siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii w Warszawie odbył się protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie Margot, aktywistki queerowego kolektywu Stop Bzdurom w związku z zarzutami o napaść na kierowcę i zniszczenie furgonetki z homofobicznymi hasłami, m.in.: ze stwierdzeniem, że osoby LGBT to pedofile. Sprawa brutalnego aresztowania Margot odbiła się szerokim echem w mediach polskich i zagranicznych

 

Protest LGBT w Warszawie w sprawie zatrzymania Margot

Jak podaje Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciwko Homofobii: Margot dobrowolnie chciała się oddać w ręce policji, ale funkcjonariusze początkowo stwierdzili, że nie ma powodów do zatrzymania.

Tłum ruszył na Krakowskie Przedmieście. Pod pomnikiem Chrystusa Króla Margot pożegnała się ze wszystkimi. Wtedy nastąpił atak: natychmiast złapali ją policjanci i wsadzili do nieoznakowanego radiowozu, który otoczyli inni funkcjonariusze. Zaczęła się blokada – ludzie usiedli naokoło, skandowali solidarnościowe hasła, wokół pojawiało się coraz więcej tęczowych flag, które potem brutalnie nam wyrwano. Policja agresywnie usuwała protestujących z drogi, powalała ludzi na ziemię i dociskała butami. Odcięto nam drogę z dwóch stron, zaczęła się łapanka przypadkowych osób z tłumu. Zostaliśmy tam i dbaliśmy o to, żaden i żadna z nas nie została sama.

Zostało zatrzymanych 48 osób bez braku informacji o miejscu przetrzymywania. Fala tęczowych protestów przeszła przez inne miasta w Polsce, a wstrząsające zdjęcia z Warszawy obiegły światowe media. Również artyści i celebryci dali znak solidarności z osobami LGBTI+ w swoich mediach społecznościowych. Alexi Lubomirski, Anja Rubik, Michał Piróg, Matylda Damięcka, Natalia Przybysz, Ralph Kaminski, Małgorzata Rozenek-Majdan, Patrycja Markowska, a także artyści, którzy wystąpili podczas Męskiego Grania 2020 głośno mówią o swoim sprzeciwie wobec braku tolerancji i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. A co my możemy zrobić?

Solidarni z mniejszościami

 

 

 

 

Natalia Sarata, działaczka społeczna i współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej opublikowała post na Facebooku, w którym wyjaśnia, co mogą zrobić dla mniejszości ich sojusznicy. 

Piszę do Ciebie, bo wiem, że możesz czuć się bezradna i nie wiesz, co robić. Nawet jeśli czujesz się bezsilny i myślisz, że nic nie możesz, bo że nie Ciebie w ogóle tutaj chodzi, to nie Twoje symbole, to nie Ciebie aresztowano, w ogóle Ciebie tam nie było, poniżej kilka przykładów, co dziś możesz zrobić, żeby odpowiedzialnie użyć swojego hetero-cis-przywileju**, czyli nas wesprzeć. Zważ, że to tylko przykłady, możliwości – tak jak pisałam poprzednio – jest więcej.

Aktywistka zachęca do solidarności z osobami LGBT w mediach społecznościowych, reagowanie na homofobiczne komentarze znajomych, wywieszanie tęczowych flag, pójście w towarzystwie na manifestację sprzeciwu wobec homofobicznej, transfobicznej przemocy, wsparcie finansowe organizacji walczącej z agresją wobec osób LGBT.

To jest też czas wyjścia z samozadowolenia swoją akceptacją osób LGBT jako narzędziem walki o nasze prawa. Czas mówienia sobie i innym „ja szanuję osoby niehetero, moja przyjaciółka jest homo, ja jestem akceptująca, moją suknię ślubną pomógł mi wybierać mój „ślubny gej” (WTF?) właśnie przebrzmiewa. To nie wystarczy. Nie wystarczy także czytanie w prasie i na fejsie o sytuacji osób LGBT, nie wystarczą kółka samokształceniowe i grupy czytelnicze LGBT-friendly. Wiedzieć warto, akceptować warto, potrzebne jest działanie, także poza strefą czytelniczego komfortu. 

❤️????? Droga heteroseksualna sojuszniczko, drogi cis-sojuszniku*,piszę do Ciebie ponownie, 7 tygodni po moim…

Publiée par Natalia Sarata sur Samedi 8 août 2020

Natalia Sarata dodaje, że najważniejsza w obecnej sytuacji jest empatia:

Nade wszystko: uznaj tę sprawę za swoją. To nie jest sprawa garstki ludzi, którzy są obrzucani swoją tożsamością jako obelgą, a za machanie tęczową flagą konstruowani są / jesteśmy wrogami publicznymi. Ta sprawa to jest fundament, baza i konstytucja: niewykluczającej, odpowiedzialnej, troskliwej wspólnoty, w której mieszczą się rozmaici ludzie z różnych matryc, wspólnoty, o której – jestem przekonana – także marzysz dla siebie i swoich bliskich. Róbmy ją wspólnie.

 

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ