Monday, September 16, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Grypa żołądkowa – przyczyny, leczenie i objawy

Grypa żołądkowa – przyczyny, leczenie i objawy

Jak sobie z nią radzić

męskie dłonie trzymają brzuch człowieka zmagajacego się z grypą żołądkową

Jak poradzić sobie z grypą żołądkową?/ fot. Canva

Grypa żołądkowa z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Potrafi przyjść znienacka i przez jakiś czas wcale nas nie opuszczać, przynosząc szereg przykrych dolegliwości. Jednak co tak naprawdę jest przyczyną grypy żołądkowej i przede wszystkim jak ją leczyć?

 

Na początku warto zaznaczyć, czym jest grypa żołądkowa, a tak właściwie, że wcale grypą nie jest. Jeżeli mamy gorączkę, biegunkę, dopadają nas wymioty i ból brzucha zwykle dzwonimy do przyjaciół, rodziny czy pracodawcy, mówiąc, że dopadła nas grypa żołądkowa. Lekarze jednak fachowo używają terminu „zapalenie żołądka i jelit”. Wszystko dlatego, że tzw. grypy żołądkowej wcale nie powoduje wirus grypy. To sprawka innych wirusów np. norowirusów czy rotawirusów, bakterii takich jak Salmonella czy Campylobacter lub rzadziej pasożytów.

Kiedy jesteśmy na wakacjach w krajach tropikalnych, czasami możemy zachorować na tzw. Zemstę Faraona, czyli inaczej mówiąc biegunkę podróżnych. Jej objawy podobne są do grypy żołądkowej, ale w tym przypadku biegunkę infekcyjną lub wymioty wywołuje kontakt z obcą mikrobiotą jelitową, a nie z konkretnym patogenem. Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku, najważniejsze jest jedno – nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jak to zrobić?

Grypa żołądkowa co wtedy jeść i pić?

Kiedy dopada nas grypa żołądkowa. Co jeść w tym czasie jest dla nas często ostatnim, o czym pomyślimy. Z pewnością nie jest to czas kiedy smakowanie nowych potraw jest dla nas przyjemnością, a niekiedy sam wygląd posiłków może nas odpychać. Jednak coś jeść trzeba.

To niezwykle trudny czas kiedy dopada nas grypa żołądkowa. Co jeść i pić, aby nie zapewnić sobie przykrych wrażeń, tylko wzmocnić i zregenerować nasz organizm?

Podczas grypy żołądkowej należy unikać ciężkich, tłustych czy ostrych posiłków. Na szczęście wtedy nawet nie mamy na nie ochoty. W tym czasie należy spożywać produkty lekkostrawne takie jak jogurty, delikatne musy, kisiel czy chudy rosół. Dobrze sprawdzi się także pieczywo pszenne, chude mięso (kurczak indyk), biszkopty, kleik, ryż i gotowane warzywa. Podczas grypy żołądkowej bardzo ważne jest to, żeby zadbać o odpowiednią ilość płynów przyjmowanych do organizmu. Zawsze warto zapytać lekarza lub lekarki, którzy powiedzą nam dokładnie co jeść.

Grypa żołądkowa to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie, dlatego nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów. Pytamy gastroenterologa dr n. med. i n. o zdr. Rolanda Kadaj-Lipka z centrum medycznego enel-med, co najlepiej pić podczas grypy żołądkowej, aby zapobiec odwodnieniu.

Wszystko zależy od tego jak wyglądają nasze objawy. W przypadku wymiotów najlepiej jest przyjmować płyny małymi porcjami oraz nie pić napojów gorących, które tylko nasilają torsję. Podczas grypy żołądkowej najlepiej jest sięgnąć po specjalne elektrolity, a w przypadku gdy nie mamy dostępu do apteki, dobrze sprawdzą się także różnego rodzaju napoje izotoniczne.

Wiemy już co jeść z grypą żołądkową oraz jak się nawadniać. Jednak ile tak naprawdę trwa grypa żołądkowa oraz jakie dokładnie są jej objawy?

 

Przeczytaj również:

Migrena – jak leczyć? Przyczyny i objawy

 

Grypa żołądkowa ile trwa — objawy

Hasłem, które często możemy wpisywać w wyszukiwarkę internetową, jest grypa żołądkowa – objawy, ile trwa.

Ile trwa grypa żołądkowa?

Dr Roland Kadaj-Lipka: Ostre objawy grypy żołądkowej z reguły samoograniczają się po dwóch, trzech dniach. Jeżeli nie ustępują lub nasilają się, wtedy należy skontaktować się z lekarzem lub pojechać na szpitalny oddział ratunkowy.

Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia jest grypa żołądkowa u dzieci. Ile trwa oraz jakie ma objawy? Grypa jelitowa u dzieci może przechodzić łagodnie, ale może mieć także ostry przebieg, który będzie wymagał hospitalizacji. Jego objawami są:

  • biegunka trwająca dłużej niż 24–48 godzin
  • intensywne wymioty
  • objawy odwodnienia np. nieoddawanie moczu, wyschnięte usta, płacz bez łez
  • gorączka powyżej 39°C
  • krwawe stolce
  • nadmierna senność, apatia, nienaturalna drażliwość, zapadłe policzki, oczy, brzuch, u niemowląt ciemiączko

 

Jeżeli chodzi o to, ile trwa grypa żołądkowa u dorosłych, jest to zazwyczaj kilka dni. Pierwsze objawy to wymioty oraz silna wodnista biegunka, którym towarzyszy brak apetytu oraz nudności. Pojawia się również gorączka, niekiedy nawet ponad 39°C, dreszcze oraz ból brzucha. W zależności od osoby grypa żołądkowa – ile trwa oraz w jakim stopniu natężone są jej objawy może się różnić. Ważne jest także to, aby po ustaniu najbardziej uciążliwych objawów wciąż pozostawać w domu i dbać o higienę, aby nie rozprzestrzeniać wirusa i nie zarażać.

 

Mężczyzna siedzący na kanapie trzymający się za bolący brzuch

Ile trwa grypa żołądkowa?/ fot. Canva

 

Dowiedzieliśmy się już, skąd bierze się grypa żołądkowa. Objawy, ile trwa, co jeść i pić podczas jej przebiegu – to wszystko już wiemy. Jednak jak długo zaraża grypa żołądkowa i co zrobić, aby uchronić osoby w naszym otoczeniu?

Czy grypa żołądkowa jest zaraźliwa i jak długo zaraża?

Czy grypa żołądkowa jest zaraźliwa? Odpowiedź to – oczywiście, że tak. Grypa żołądkowa to choroba, która charakteryzuje się wysokim stopniem zakażalności. Do zarażenia się dochodzi drogą pokarmową oraz kropelkową. Często możemy zarazić się drogą fekalno-oralną, czyli poprzez przeniesienie wirusa do ust na nieumytych dłoniach.

Najczęściej, gdy choruje jeden z domowników, pozostali zarażają się od niego chorobą, jaką jest grypa żołądkowa. Czy jest zaraźliwa jednak tylko wtedy gdy chory ma objawy? Czy grypa żołądkowa jest zaraźliwa do czasu aż u chorego ustaną objawy? Jednak co wtedy kiedy myślimy, że już dawna mamy za sobą chorobę, jaką jest grypa żołądkowa. Jak długo chory zaraża i co zrobić, żeby jak najlepiej uchronić inne osoby przed wirusami?

 

Grypa żołądkowa – jak długo chory zaraża?

 

Dr Roland Kadaj-Lipka: Biegunka czy też wymioty są reakcją obronną organizmu, który próbuje wyrzucić z siebie dany patogen. W związku z tym uznajemy, że dopóki trwają ostre objawy pacjent zaraża. Niektóre bakterie wytwarzają formy przetrwalnikowe, w związku z czym utrzymują się bardzo długo i czekają na dobry moment. Jeżeli pacjent ma biegunkę i zanieczyści jakieś przedmioty np. w łazience, może dojść do zakażenia. W związku z tym ważne jest dbanie o higienę oraz odpowiednia dezynfekcja.

 

Zobacz także: 

Tarczyca, a wypadanie włosów – jak je zahamować i poradzić sobie z problemem?

Grypa żołądkowa — domowe sposoby

Gdy dopada nas grypa żołądkowa. Domowe sposoby na złagodzenie choroby są często pierwszym, na co się decydujemy. Najlepszym domowym sposobem na grypę żołądkową jest przede wszystkim odpoczynek i regeneracja. Nasz organizm przez gorączkę, wymioty oraz biegunkę jest wycieńczony, więc nie możemy go dodatkowo obciążać. Podczas grypy żołądkowej należy pozostać w domu. A co w tym domu robić, aby jak najszybciej opuściła nas grypa żołądkowa? Leczenie (domowe sposoby) są lepsze niż nic, ale aby zapobiec odwodnieniu, najlepiej udać się do apteki po specjalne elektrolity.

Szukając informacji na temat złagodzenia objawów grypy żołądkowej, możemy natknąć się na różnego rodzaju domowe sposoby takie jak np. stosowanie naparów z rumianku, rozmarynu, kopru włoskiego, mięty czy szałwii. Co prawda tego rodzaju zioła dobrze działają na układ trawienny, ale jak już wcześniej wspominaliśmy nie należy ich podawać w formie gorącej jeżeli chory wymiotuje. Tak samo w przypadku wszelkiego rodzaju napojów, do których dodajemy sól. Zwiększa ona ilość jonów wodzie, ale w nadmiarze nasila torsję.

Objawy grypy żołądkowej zazwyczaj szybko same się ograniczają, więc nie należy popadać w panikę. Jeżeli po dwóch trzech, dniach same nie ustępują wtedy należy udać się do lekarza. Jednak na początku naszym podstawowym zadaniem jest nie dopuścić do odwodnienia. W tym procesie najlepiej sprawdzi się niekoniecznie sama woda, ale przede wszystkim elektrolity lub napoje izotoniczne.

– wyjaśnia dr Roland Kadaj-Lipka

Na objawy grypy żołądkowej szczególnie narażone są kobiety w ciąży, które mają obniżoną odporność. Sama grypa żołądkowa, nie jest groźna dla dziecka. Groźne są jej objawy takie jak odwodnienie czy utrzymująca się wysoka gorączka. Podczas choroby grypa żołądkowa w ciąży. Domowe sposoby, jakie możemy stosować to przede wszystkim odpoczynek, nawadnianie oraz leki rozkurczowe i przeciwbólowe, które są dozwolone dla kobiet w ciąży. Najważniejsze jednak jest przede wszystkim niedopuszczenie do odwodnienia organizmu.

Kiedy znienacka dopada nas grypa żołądkowa, ciężko nam jest wyjść z domu choćby na chwilę. W takim przypadku, zanim poprosimy kogoś o pójście do apteki po elektrolity, aby poczuć się lepiej dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju domowe sposoby. Grypa żołądkowa jednak jest chorobą, która gdy silne objawy utrzymują się przez dłuższy czas, wymaga konsultacji z lekarzem lub lekarką. Jednak czy na grypę żołądkową w ogóle są jakieś leki?

 

Kobieta trzymająca się za brzuch

Jakie leki na grypę żołądkową?/ fot. Canva

 

Przeczytaj koniecznie: 

„Nagle stałam się osobą, która nie potrafi sama wciągnąć skarpetki.” Zbuntowane ciało – Choroby autoimmunologiczne i jak z nimi żyć

 

Grypa żołądkowa jakie leki?

Gdy dopada nas grypa żołądkowa. Leki bez recepty to coś, co najłatwiej nam dostać. Pytaniem jest, czy zapalenie żołądka i jelit można wyleczyć konkretnymi lekami? Gdy zaatakuje nas grypa żołądkowa. Leki takie jak elektrolity to konieczność. Jednak co jeszcze można stosować, aby złagodzić objawy grypy żołądkowej?

Dr Roland Kadaj-Lipka: Większość ostrych biegunek ustępuje sama i nie wymaga dodatkowego postępowania. Jednak, żeby zatrzymać biegunkę infekcyjną absolutnie nie stosujemy leków zapierających. Biegunka jest objawem obronnym dla organizmu i polega na usunięciu nadmiaru patogenu z jelita. Jeżeli weźmiemy leki zapierające, przedłużymy jego działanie. Tego rodzaju leki możemy zastosować w dwóch przypadkach – kiedy chcemy dojechać do lekarza lub dolecieć samolotem do kraju.

Czy są leki, które zmniejszają intensywność objawów?

Dr Roland Kadaj-Lipka: W aptekach dostępne są leki bez recepty, które zmniejszają częstotliwość objawów i zawsze można po nie sięgnąć. Jedynym wyjątkiem jest węgiel, którego działanie jest na poziomie placebo. Jeżeli nasze objawy się przedłużają dostępne są leki na receptę, które należy przyjmować po konsultacji z lekarzem. W przypadku grypy żołądkowej ważna jest także probiotykoterapia. Warto zapytać lekarza, lub farmaceutę, jaki probiotyk jest najlepszy w konkretnej sytuacji. Nie każdy probiotyk jest na wszystko. Ważne, aby był przebadany klinicznie i o potwierdzonej skuteczności.

Grypa żołądkowa u dzieci — ile trwa?

Grypa żołądkowa u dzieci – Ile trwa oraz jak bardzo jest niebezpieczna? Dzieci częściej zapadają na grypę żołądkową, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze tak dobrze wykształcony. Co w sytuacji kiedy w naszym domu nastanie grypa żołądkowa u dzieci, co podawać i jak zachowywać się w tym czasie? Ile trwa grypa żołądkowa u dzieci? Czy tyle samo co u dorosłych?

Jak bardzo w tym przypadku niebezpieczna jest grypa żołądkowa? Objawy u dzieci są zaostrzone, ponieważ jak wyjaśnia dr Roland Kadaj-Lipka

Pierwszym czynnikiem, który chroni nas przed wystąpieniem biegunki, jest nasz własny mikrobiom jelitowy, który u dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W związku z tym kontakt z innymi patogenami nie jest dla nich łatwy i są bardziej wrażliwe na zmiany.

Dzieci czy też osoby starsze mają mniejszą rezerwę nawodnienia. Osoby dorosłe podczas biegunki dłużej będą czuć się dobrze, a ich organizm tak szybko nie ulegnie odwodnieniu. Zdarza się, że podczas grypy żołądkowej dzieci kompletnie nie chcą pić tego, co chcemy im podać. W takim przypadku, aby uniknąć odwodnienia moża podać dziecku to, czego po prostu chce się napić. Grypa żołądkowa u dzieci trwa zazwyczaj przez 2-3 dni, ale łagodniejsze objawy mogą utrzymywać się dłużej. Co podawać dzieciom podczas grypy żołądkowej? Tak jak w przypadku osób dorosłych najważniejsze jest nawadnianie, uzupełnianie elektrolitów oraz stosowanie probiotyków.

Grypa żołądkowa jest chorobą, której objawów nie da się lekceważyć. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę oraz odpowiednią dietę. Dbajmy o siebie podczas grypy żołądkowej na tyle ile możemy lub poprośmy o pomoc kogoś bliskiego. Czasami grypa żołądkowa potrafi zepsuć nam długo wyczekiwany weekend czy wakacje, Zazwyczaj szybko mija, ale jeżeli jej objawy się przedłużają lub stają się bardziej intensywne pamiętajmy, że należy skonsultować się z lekarzem lub lekarką.

 

Może też cię zainteresuje: 

Endo belly – o czym może świadczyć brzuch jak balon?

 

Anna Kimla 

___

Źródła:

Wolańska-Buzalska D. Dieta w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-przebiegu-grypy-zoladkowo-jelitowej/ [dostęp 23.07.2024r.]
dr Tomasz Ochałek,Czy grypa żołądkowa to grypa?, Diagnostyka+
https://diag.pl/pacjent/artykuly/grypa-zoladkowa-grypa/ [dostęp 04.08.2024]
L. Bąk-Romaniszyn, „Postępowanie diagnostyczne i lecznicze w ostrych biegunkach”, „Pediatria po Dyplomie”, nr 01 2016

Dziennikarka z dużą wyobraźnią, pasją do ludzi i świata. Interesuje się psychologią, modą i literaturą.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ