Sunday, June 16, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Grypa – jak szybciej wyzdrowieć?

Grypa – jak szybciej wyzdrowieć?

Jeśli ci się przytrafi, lecz się rozsądnie

Grypa

fot. Polina Tankilevich / Pexels

Grypa to choroba, która powoduje naprawdę nieprzyjemne objawy. Ważne, by ich nie lekceważyć i jak najszybciej podjąć leczenie, by niepotrzebnie nie narażać swojego zdrowia. Jak poradzić sobie z dolegliwościami wywoływanymi przez grypę i co warto zastosować?

 

Grypa – co to jest i jak się zaczyna?

Grypą nazywa się ostrą chorobę układu oddechowego. Powoduje ją wirus grypy, który przenoszony jest drogą kropelkową. Zarażenie może nastąpić poprzez bezpośredni kontakt w osobą zakażoną lub poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami. Największą liczbę zachorowań na grypę odnotowuje się w trakcie tzw. sezonowych epidemii. W Polsce jest to okres od października do kwietnia. Pierwsze symptomy choroby najczęściej są odczuwalne po 1-2 dniach od ekspozycji na wirusa.

Objawy grypy

Zdarza się, że pierwsze objawy grypy mylone są z objawami przeziębienia. Grypa jednak ma dużo intensywniejszy przebieg, ale też może powodować niebezpieczne powikłania. Do tego u chorego mogą pojawić się bóle mięśni i głowy, temperatura przekraczająca 38°C, dreszcze, a także uczucie osłabienia i rozbicia. Dolegliwości ze strony układu oddechowego to z kolei katar, ból gardła i suchy kaszel. Grypa może też powodować ból w klatce piersiowej. Leczenie najlepiej jest zacząć tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów, sięgając po przeznaczone do tego leki.

Jak zwalczać pierwsze symptomy?

Leczenie symptomów grypy polega na łagodzeniu jej objawów, w tym przede wszystkim bólu oraz gorączki. Stosuje się do tego leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, obniżające temperaturę i łagodzące kaszel. Chorzy powinni wypoczywać oraz pić dużą ilość płynów, jak również unikać kontaktów z innymi. W zwalczaniu pierwszych dolegliwości może pomóc także lek homeopatyczny na grypę.

Lek homeopatyczny na grypę – jak działa?

Znanym lekiem homeopatycznym stosowanym w przypadku pierwszych objawów przeziębienia lub grypy jest Oscillococcinum®. Wskazaniem do jego zażywania są takie objawy, jak gorączka do 38,5°C, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, uczucie zimna, drapanie w gardle, a także uczucie ogólnego rozbicia. Lek występuje w postaci granulek, a jego zażywanie wymaga rozpuszczenia ich pod językiem. Zaleca się jak najszybsze zażycie preparatu, od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Oscillococcinum® to lek homeopatyczny na grypę, który przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 5 roku życia. Jeżeli zauważymy u siebie pierwsze dolegliwości choroby, należy w jak najkrótszym czasie zażyć pierwszą jego dawkę. Następnie można przyjąć go jeszcze 2-3 razy przy zachowaniu 6-godzinnych odstępów. Jeśli natomiast infekcja jest już rozwinięta, zaleca się przyjmowanie po 1 dawce leku rano i wieczorem przez 3 dni. Oscillococcinum® zaleca się stosować profilaktycznie, przyjmując 1 dawkę jeden raz na tydzień.

fot. Envato Elements

Profilaktyka grypy

Chcąc uniknąć zakażenia wirusem grypy należy przede wszystkim dbać o higienę, jak najczęściej myjąc ręce, szczególnie po wizytach w miejscach publicznych, a kiedy nie mamy takiej możliwości, dezynfekując je przeznaczonymi do tego środkami. Warto również unikać niepotrzebnego dotykania przedmiotów, takich jak barierki schodów, klamki czy poręcze – to częste siedlisko wirusów.

 

OSCILLOCOCCINUM® granulki w pojemniku jednodawkowym. Substancja czynna: Anas barbariae hepatis et cordis extractum 200K. Dawka substancji czynnej: 200K, 0,01 ml. Wskazania: objawy grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych: gorączka (do 38,5°C), uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Oscillococcinum® zaleca się stosować zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów infekcji między innymi, takich jak: uczucie drapania w gardle, uczucie rozbicia, uczucie zimna. W okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia podanie leku Oscillococcinum® 1 raz na tydzień może zmniejszyć ilość zachorowań. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja. 19/Oscillo/08.08.2023

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ