Sunday, May 26, 2024
Home / Seks  / Gry dla par w domu lub online – jak spędzić czas we dwoje (pytamy ekspertów)

Gry dla par w domu lub online – jak spędzić czas we dwoje (pytamy ekspertów)

Gry erotyczne dla par pozwalają na lepsze poznanie się, a także eksperymentowanie w seksie bez skrępowania

Para grająca w grę opartą na kamasutrze

Gry erotyczne oparte na kamasutrze pozwalają na eksperymenty w łóżku / fot. Adobe Stock

Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „gry dla par w domu lub online”, pojawi się cała masa artykułów z poradami, jak kreatywnie spędzić czas we dwoje. Internet serwuje nam wiele propozycji – od śmiesznych pytań na luźny wieczór po erotyczne zabawy, mające podgrzać atmosferę w sypialni. Taki sposób spędzania czasu nie jest zbyt popularny, a szkoda, bo może on przynieść całą masę pozytywnych skutków. Wspólne gry są niekonwencjonalnym pomysłem na randkę, ale dzięki temu pomagają przełamać rutynę, w którą łatwo popaść. Oprócz tego, gry zapewniają sporą dawkę humoru i śmiechu, co pobudza produkcję serotoniny oraz oksytocyny, czyli hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie.

Gry erotyczne dla par – sposób na grę wstępną?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się gry erotyczne dla par, które mogą być świetnym pomysłem na grę wstępną. Ekspertka Nicole Natale twierdzi, iż takie gry zmotywują nas do przełamania przyzwyczajeń i sięgnięcia po nowe zabawki, pozycje czy chociażby nowy sposób komunikacji w łóżku (Prevention, 2022).

„Kiedy jest Ci zbyt wygodnie lub gdy wszystko zaczyna być przewidywalne, bardzo łatwo stracić zainteresowanie. Trochę adrenaliny może potęgować uważność, a także wzmocnić odczucia”. (z ang. „When you’re too comfortable or when things become predictable, you can easily lose interest. A little bit of anxiety can heighten attention and enhance the experience”).

O gry erotyczne zapytaliśmy Ulę i Tomka, którzy prowadzą instagramowy profil parazsasiedztwa_. Jak sami o sobie piszą: „mówią o seksie bez tabu i pokazują, jak bawić się intymnością”. Para nagrywa materiały dla dorosłych, a niedawno założyła także pzs studio, czyli studio amatorskich filmów 18+.

Eksperci wyjaśnili, że gry erotyczne są świetnym pomysłem na urozmaicenie gry wstępnej! Co więcej, czasami mogą ją nawet zastępować.

„Nowe, ekscytujące bodźce seksualne mogą być dla partnera podniecające i pobudzające. Pomagają również otworzyć się na drugą stronę i prowokują rozmowy o potrzebach i fantazjach seksualnych. Często wprowadzają urozmaicenia, na które nie zdecydowalibyśmy się w innych okolicznościach, a które okazują się dobrze wpasowywać w nasze potrzeby”.

Gry erotyczne mogą więc okazać się nie tylko świetną zabawą, ale także sposobem na lepsze poznanie drugiej strony, co często prowadzi do bardziej świadomego i lepszego seksu.

Karty z kamasutrą i inne gry erotyczne 

Obecnie, na rynku dostępna jest cała masa gier seksualnych skierowanych dla par o różnych preferencjach. Bez problemu znajdziemy produkty, których celem będzie udoskonalenie komunikacji intymnej, wypróbowanie nowych pozycji seksualnych, czy takich o bardzo konkretnej tematyce np.: BDSM, przebieranki itp. Warto jednak pamiętać, że bez większego problemu możemy tego typu gry przygotować samemu.

Dobrym pomysłem będzie zapisanie na małych karteczkach naszych fantazji seksualnych, pytań, które chcemy zadać drugiej połówce lub gadżetów, które chcemy wypróbować.

Tak przygotowane kartki składamy i wrzucamy do słoika, a następnie, kiedy tylko mamy na to ochotę, losujemy jedną i wspólnie testujemy. Pamiętajmy, że niezbędna jest tutaj dobra komunikacja i wzajemna świadoma zgoda, by żadna ze stron nie czuła się do czegokolwiek przymuszona. Możemy także sięgnąć po bardzo popularne gry, które kojarzymy jeszcze z licealnych imprez, ale nieco je zmodyfikować… Dobrze sprawdzi się tutaj chociażby prawda czy wyzwanie, w której sami wymyślamy odpowiadające nam zadania, dopasowane do nas i naszych parterów/partnerek.

Jeśli chcielibyśmy jednak kupić coś pięknie wykonanego i przemyślanego, możemy postawić na karty z kamasutrą. W Polsce tworzy je marka nagi.space, więc przy okazji wesprzemy lokalny biznes.

Zestaw zawiera kilkadziesiąt estetycznie zilustrowanych kart z dodatkowym, bardzo szczegółowym, opisem oraz możliwymi modyfikacjami. To, jak będziemy ich używać zależy wyłącznie od nas! Losowanie, testowanie po kolei, naprzemienne wybieranie – te wszystkie opcje niewątpliwie dodadzą trochę pikanterii do naszego życia intymnego!

Co ciekawe, marka nagi.space jest niesamowicie inkluzywna i stworzyła karty zarówno dla par heteroseksualnych, jak i gejów oraz lesbijek. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Ula i Tomek także zaproponowali kilka fajnych pomysłów na ciekawe gry erotyczne. Ich pierwszą propozycją są rozbierane gry karciane.

„Gry partner przegrywa, musi zdjąć z siebie element garderoby. W tej zabawie chodzi przede wszystkim o budowanie podniecającego napięcia”.

Zasugerowali także pewną grę, którą wiele z nas kojarzy z filmów i pop-kultury, jednak niewiele testuje na własnej skórze, czyli… przebieranki. Tutaj pole do popisu jest ogromne, a jedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia.

„Często będąc w przebraniu kogoś innego, możemy odważyć się na rzeczy, których na co dzień moglibyśmy się wstydzić, bo tutaj nie do końca jesteśmy sobą, odgrywamy postać, której temperament seksualny i potrzeby mogą się różnić od naszych codziennych”.

Może Cię zainteresuje:
Jak uprawiać seks tantryczny i czym różni się od zwykłego seksu

Gry planszowe dla par – jakie rodzaje i opcje?

Kolejną opcją, która z pewnością przychodzi nam do głowy to gry planszowe dla par. Jednak na jakie rodzaje i opcje warto tutaj postawić? Zasadniczo, każda planszówka, w którą można grać w 2 osoby okaże się świetną opcją na spędzenie czasu ze swoim partnerem/partnerką. Rynek obfituje w gry o niemalże każdej tematyce, z coraz bardziej oryginalnymi zasadami. Zdecydowana większość gier planszowych dedykowanych parom, opiera się na pytaniach mających zwiększyć bliskości, jednak znajdziemy też trochę innych propozycji. Planszówki stanowią pewnego rodzaju cofnięcie się w czasie – są próbą spędzenia czasu w sposób „tradycyjny” bez używania jakichkolwiek sprzętów elektronicznych.

Badanie przeprowadzone w 2019 roku na Uniwersytecie Baylor w Waco (Texas) wykazało, że pary, które w wolnych chwilach grały razem w gry, cieszyły się większym przywiązaniem i radością. Działo się tak ze względu na pobudzoną produkcję oksytocyny, czyli hormonu miłości (Medical News Today, 2019).

Hormon ten wytwarzany w podwzgórzu odpowiada za poczucie przywiązania, ale także bezpieczeństwa, czyli elementów kluczowych dla stworzenia dobrego związku. Wspólne gry są dobrym rozwiązaniem na poprawienie humory ze względu na wydzielające się endorfiny. Podziękują nam także oczy, jeśli damy im trochę odetchnąć od światła niebieskiego, którym jesteśmy bombardowani niemalże całe dni. Gry planszowe najczęściej kojarzą się nam z dzieciństwem, a więc beztroskim okresem pełnym uśmiechu – być może dlatego u dorosłych wywołują tak przyjemne odczucia.

W celu zgłębienia tematu z perspektywy psychologicznej, postanowiłyśmy skonsultować się z Luizą Beetz – seksuolożką oraz wykładowczynią uczelni Collegium Humanum. Ekspertka poleciła „Grę wstępną”, jako dobre rozwiązanie na spędzenie wieczoru z planszówką. Jest to innowacyjna gra pełna pytań i wyzwań. Zaprojektowana jest tak, by partnerzy lepiej się poznali, a także miło spędzili wolny czas.

„Gra wstępna to planszówka, która pomaga uczestnikom lepiej się poznać i zbudować dobrą, przyjazną więź w atmosferze zabawy”.

Kolejną propozycją są „Gierki małżeńskie”, czyli gra planszowa dla par w retro stylu. Jak twierdzi Luiza Beetz:

„jest ona przeznaczona dla par, do grania we dwoje lub podczas spotkań z przyjaciółmi”.

Sam producent pisze, że możemy spodziewać się angażujących pytań, emocji oraz spojrzenia na drugą połówkę z nieco innej perspektywy. Gra opatrzona jest ilustracjami Polskiego rysownika Andrzeja Mleczki, więc będzie świetną gratką dla fanów jego stylu!

A dlaczego warto poświęcić trochę czasu na wspólne granie? Nasza ekspertka wyjaśnia:

„Wspólne granie może być świetną zabawą, a także dobrą okazją do nawiązania głębszej relacji. Może zmienić wzajemne relacje, dając nowy sposób na spędzenie czasu razem i doświadczenie wspólnych wyzwań. Gry dla par mogą być świetnym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o swojej drugiej połówce, a także dobrą okazją do wyrażenia swojej miłości, poprzez wspólną zabawę”.

Gry słowne dla par (pytania) jako sposób na poznanie się 

Kolejnym świetnym pomysłem są gry słowne (pytania), jako sposób na lepsze poznanie się. Niestety, niezmiernie często zapominamy o codziennych rozmowach, które pozwolą nam zbliżyć się do partnera. Na pierwszym etapie związku jesteśmy drugiej strony bardzo ciekawi, więc zasypujemy ją masą dociekliwych pytań. Z biegiem czasu rozmowy zaczynają się ograniczać do przyziemnych kwestii, jak praca, nauka czy jedzenie. Oczywiście, jest to całkowicie naturalne, aczkolwiek warto pamiętać by regularnie poruszać kwestie głębsze, dotyczące emocji. Nieprawdą jest przecież, że ludzi się nie zmieniają! Tak naprawdę po kilku latach związku jesteśmy już kimś zupełnie innym niż na samym początku. Zmienia się to, co lubimy, jak reagujemy na określone bodźce, a także czego wymagamy od partnerów/partnerek. Gry słowne mogą okazać się więc rewelacyjną opcją na regularne „aktualizacje” tego, jak czujemy się w związku.

Szczęśliwa para

Jak spędzać czas we dwoje? Np. zadając sobie pytania o to, co lubimy / Fot. Adobe Stock

Zapytałyśmy naszą ekspertkę Luizę Beets, czy gry oparte na wzajemnych pytaniach to dobry sposób na poznanie siebie nawzajem.

„Ja zawsze powtarzam, że w związku najważniejsza jest komunikacja. Gry mają pozytywny wpływ na relacje, a szczególnie dla osób, które tak często nie rozmawiają o emocjach. Gra pozwala na lepsze poznanie i rozwój relacji. Idealna dla tych, którzy dopiero zaczynają być ze sobą i chcą się lepiej poznać, zbudować serdeczną i mocną relację. Sprawdzi się także u par ze stażem i doświadczeniem, gdy w związku pojawia się monotonia, schematyczne zachowania, więcej jest konfliktów i częstsze poczucie niezrozumienia i osamotnienia”.

Jeśli chodzi o gry z pytaniami, możemy bez problemu stworzyć je samodzielnie, a z pomocą przychodzi cała masa stron internetowych z gotowymi propozycjami. Wybór jest ogromny – od prozaicznych zagadnień dotyczących preferencji żywieniowych, po trudne pytania o emocjach i przeżyciach. Oczywiście, nie musimy wykorzystywać wszystkiego, co znajdziemy. Postawmy na to, co realnie nas interesuje i pozwoli poznać drugą stronę. Możemy jednak kupić już gotowe zestawy, które często przygotowywane są przez specjalistów z dziedziny psychologi, coachingu oraz seksuologii. Nasza ekspertka proponuje grę „Jupitajnia”, czyli karty komunikacyjne stworzone do budowania lepszych relacji. Jak mówi Luiza Beetz:

„Jest to gra karciana, polegająca na losowaniu i zadawaniu pytań, a następnie uważnego słuchania odpowiedzi drugiej osoby. Otwarte pytania oraz nauka słuchania pozwalają spotkać się w całkiem nowej płaszczyźnie. Ta gra dla par pozwala poruszyć tematy, na które ciężko nam rozmawiać na co dzień”.

Kolejną świetną propozycją może okazać się bardzo popularna gra „We’re not really strangers”, która w dosyć uporządkowany sposób pozwala lepiej się poznać. Niestety, gra ta dostępna jest wyłącznie po angielsku, aczkolwiek każdy posługujący się tym językiem w stopniu komunikatywnym, powinien dać sobie radę. Producenci oprócz podstawowej wersji, która świetnie sprawdzi się zarówno w parze, jak i w gronie przyjaciół, stworzyli także opcję dedykowaną parom, a nawet taką stricte seksualną! Pytania (oraz wyzwania) podzielone są na poziomy, dzięki czemu możemy sami zdecydować, na jaki poziom szczerości chcemy sobie danego dnia pozwolić. Przykładowe pytania z wersji dla par:

„Czy osiągnęliśmy w tej relacji coś, co myślałeś/myślałaś, że nie będzie możliwe?” ( z ang. What do we have in this relationship that you never thought was possible?)

„Jak myślisz, co byłoby dla mnie idealną randką? Opisz ją w szczegółach.” ( z ang. What do you think my perfect date night would be? Describe in detail.”

Z pewnością każdemu z nas przyda się lepsze i głębsze poznanie partnerów/partnerek, ponieważ to pozwoli nam stworzyć relacje oparte na solidnych fundamentach.

Może Cię zainteresuje:
Seks z nowym partnerem – kiedy zacząć i jak pokonać stres?

Gry na telefon dla par – jakie aplikacje?

Warto również znać kilka gier na telefon dla par! My dzisiaj podpowiemy Wam, jakie aplikacje możecie wybrać.
Nie ma co ukrywać, zdecydowana większość z nas nie rozstaje się ze swoimi smartfonami. Być może jest to dobra „wymówka”, by chociaż część tego czasu poświęcić na lepsze poznanie naszych partnerów i świetną zabawę. Czasami rozłożenie planszówki może wydawać się zbyt dużym poświęceniem czasowym, szczególnie kiedy głowę zajmuje nam praca, a po domu biegają dzieci. Luiza Beetz powiedziała nam:

„Często też spotykam się z twierdzeniem, że dzieci potrafią przeszkadzać, a to teściowie za ścianą, a to, że nie ma na to czasu… Dla chcącego nic trudnego. Takie gry możemy zastosować w domu i poza domem”.

Gry wirtualne wydają się być rewelacyjnym rozwiązaniem, by pozbyć się wszelkich wymówek i lepiej poznać naszych partnerów.

Obecnie dostępne są aplikacje dotyczące niemalże każdego tematu – od wspólnych planerów, po takie mające urozmaicić nasze życie seksualne. Ciekawą propozycją wydaje się być aplikacja „Happy Couple”, która opiera się na quizach dotyczących naszej drugiej połówki. Na telefonie zobaczymy różnorakie pytania, na które odpowiadamy, a następnie weryfikujemy poprawność naszych założeń. Gra podzielona jest na poziomy – zaczynamy więc od pytań dosyć prostych, a z biegiem czasu mierzymy się z tymi bardziej skomplikowanymi. Taka koncepcja może być świetnym rozwiązaniem, aby bez konieczności zadawania pytań wprost, dowiedzieć się czegoś nowego o partnerach. Ponadto często pewne pytania nie przychodzą nam nawet do głowy, a taka aplikacja podrzuci nam wiele ciekawych pomysłów. Oczywiście, możemy postawić także na gry w bardziej dosłownym tego słowa znaczeniu. Być może nie przyczynią się one do lepszego poznania, ale z pewnością zapewnią rozrywkę i miłe spędzenie czasu. Najczęściej polecaną aplikacją tego typu jest „Badland”. Ta gra o charakterze fantasy zwiększy naszą kreatywność, a także nauczy nas współpracy z drugą połówką. Musimy bowiem razem pokonywać tajemnicze, bajkowe lasy, w których czeka zagrożenie. Co ciekawe, „Badland” pozwala nam także tworzyć własne poziomy, co pozwoli wyżyć się artystycznie.

Inne polecane przez internautów aplikacje dla par: Avocado, Desire, Between, Intimately Us.

Przeczytaj koniecznie:
Sexting – co to jest? Na czym polega seksting w internecie?

Gry dla par – jakie możliwości na PS4, PS?

Mówiąc o grach dla par, warto także wspomnieć o tym, jakie mamy możliwości na PS4 i PS. Dla wielu z nas siedzenie z konsolami w dłoniach może wydawać się głupią i nierozwojową aktywnością, jednak nic bardziej mylnego! Gry na PS4 potrafią być świetną formą spędzania czasu, która rozwinie takie umiejętności, jak współpracę, spostrzegawczość, czy kreatywność. Pamiętajmy o tym, że zaangażowanie naszych parterów i partnerek do wspólnej gry może także zwiększyć wspólną więź oraz, przede wszystkim, skuteczną komunikację. Co więcej, podczas grania w gry na PS może pojawić się element rywalizacji, który w niewielkich ilościach jest dobry, a czasem nawet potrzebny. Jak mówi Luiza Beetz:

„Gry dla par mogą być świetnym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o swojej drugiej połówce, a także dobrą okazją do wyrażenia swojej miłości, poprzez wspólną zabawę”.

Raz na jakiś czas zdecydowanie warto postawić na zabawę!

Jeśli chodzi o gry na PS4 oraz PS wybór jest nieograniczony. Dobrze sprawdzą się bowiem każde opcje, które dedykowane są dla więcej niż jednego gracza. Wszystko zależy od naszych preferencji – możemy bowiem postawić na gry akcji, strzelanki lub te bardziej lifestylowe. Dobrze sprawi się popularna gra „It takes two”. Już sama nazwa sugeruje, iż propozycja ta stworzona jest dla dwóch graczy. Wcielamy się tutaj bowiem w małżeństwo z problemami w ciekawej grafice przypominającej lalki. Konflikt naszej wyimaginowanej pary możemy zakończyć wspólnie rozwiązując kolejne zagadki. Ciekawy koncept gry może okazać się przydatny w przenoszeniu wirtualnych rozwiązań do realnego życia! Zainspirowani próbą dogadania się na ekranie, zainspirujemy się, by to samo zrobić po odłożeniu padów. Interesującą propozycją może okazać się także gra „Overcooked”, w której naszym celem jest udoskonalenie wyimaginowanych zdolności kulinarnych. Portal Gry Online pisze o niej tak:

„Mówi się, że pierwszym prawdziwym testem każdego związku jest wspólne zamieszkanie. Tymczasem istnieje znacznie prostszy sposób na sprawdzenie trwałości i perspektyw naszej relacji z drugą osobą. Jeśli para jest w stanie przetrwać wspólne przechodzenie kampanii w Overcooked, to przetrwa niemal wszystko, co może szykować jej los” (Gry-online, 2023).

Gra jest bardzo prosta w obsłudze i wymaga od graczy racjonalnego podzielenia się obowiązkami, by ze wszystkim zdążyć. Jest to więc idealny trening, aby później umiejętności te przenieść na grunt prawdziwej relacji i zaoszczędzić sobie całej masy nerwów.
Przy wyborze gier na PS4 i PS warto pamiętać o tym, aby korzystać z tych opcji, które będą dla nas przyjemne, relaksujące czy rozwojowe. Tak zwane „strzelanki” czy gry bazujące na przemocy mogą być nie najlepszym pomysłem na spędzenie wieczoru z naszymi partnerami/partnerkami. Zdecydowanie lepiej wybrać coś o charakterze pozytywnym i takim, który wywoła uśmiech na naszych twarzach. Wytworzy się bowiem wówczas spora ilość serotoniny (hormonu szczęścia), która w połączeniu z oksytocyną (hormonem miłości) stworzy fantastyczną mieszankę wpływającą na nasz nastrój i samopoczucie!

Nina Baranowska

TAGI
top

Studentka psychologii. Najchętniej zajmuje się seksualnością, psychologią oraz tematami tabu. Zaczęło się od pomysłu na podcast youshouldsexitpl, a z czasem przerodziło się w pełnowymiarową pracę nad tekstami dla wielu portali. Inspiracje czerpie z ludzi, rozmów i podróży po świecie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ