Home / Kultura  / ZNAK zapytania w sprawie Grossa

ZNAK zapytania w sprawie Grossa

Złote żniwa to książka o chciwości, o grabieży, o mordach i o żydowskim cierpieniu

„Złote żniwa to książka o chciwości, o grabieży, o mordach i o żydowskim cierpieniu” – tak rozpoczyna się przedmowa do najnowszej książki-eseju Jana Tomasza Grossa.

Kontrowersyjne wypowiedzi autora sprawiły, że głośno o niej było jeszcze przed oficjalną publikacją, a opinia publiczna poczuła się dotknięta jej antypolskim przesłaniem. Dlatego konferencja prasowa, która odbyła się w lutym w wydawnictwie ZNAK, miała na celu nie tyle promocję tekstu, ile uporanie się z narosłymi wokół niego legendami.
Inspiracją do napisania książki i przyczyną zamieszania była stara fotografia – dowód przyłapania złoczyńców „na gorącym uczynku” albo ich szokująca pamiątka. Przedstawia ona grupę ludzi ubranych jak na żniwa, w jasne koszule i z chustami na głowach, z tą różnicą, że zamiast sierpów i innych narzędzi rolniczych chłopi trzymają w rękach łopaty, a pod ich nogami turlają się czaszki wydobyte z rozkopanej mogiły. I choć nie wiadomo, kiedy dokładnie ani w jakich okolicznościach wykonano to zdjęcie, Gross drąży temat masowego mordu Żydów i towarzyszącej tej zbrodni grabieży mienia żydowskiego – a winą za lokalne akty agresji Polaków obarcza cały naród, który pod silnym, „antysemickim wpływem kościołów chrześcijańskich” przyjmował z zadowoleniem eliminację Żydów.
Dyrektor wydawnictwa Znak Danuta Skóra przyznała podczas konferencji, że teorie Grossa w tendencyjny sposób traktują tamtą rzeczywistość i przeprosiła tych wszystkich, którzy poczuli się książką dotknięci, urażeni czy zasmuceni. Wydawnictwo broniło jednak swojej decyzji o publikacji, uzasadniając ją pragnieniem poszukiwania prawdy. Zapowiedziało też, że całkowity zysk ze sprzedaży książki zostanie przekazany na cele charytatywne.

Dorota Paciorek

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Czemu pytam?

Chcę być informowany/a o odpowiedziach