Friday, July 19, 2024
Home / Kultura  / Nadchodzi artystyczny wybuch

Nadchodzi artystyczny wybuch

Kraków znów stanie się stolicą polskiej sztuki. Będzie miastem rządzonym przez artystyczny eksperyment i twórczą energię. Wszystko dzięki 6. edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, który rusza już dziś (6 czerwca) i potrwa do niedzieli (22 czerwca). [caption

W tym roku inspiracją dla artystów stała się Nowa Huta.

Ruszyła 6.edycja Grolsch ArtBoom Festival,w tym roku inspiracją dla artystów stała się Nowa Huta /fot. materiał prasowy

Kraków znów stanie się stolicą polskiej sztuki. Będzie miastem rządzonym przez artystyczny eksperyment i twórczą energię. Wszystko dzięki 6. edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, który rusza już dziś (6 czerwca) i potrwa do niedzieli (22 czerwca).

W tym roku inspiracją dla artystów stała się Nowa Huta.

Ruszyła 6.edycja Grolsch ArtBoom Festival,w tym roku inspiracją dla artystów stała się Nowa Huta /fot. materiał prasowy

W tym roku inspiracją dla artystów stała się Nowa Huta. Wybór nie jest przypadkowy. To jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Krakowa, wciąż chętnie odwiedzana przez turystów chcących zobaczyć „komunistyczne miasto przyszłości zbudowane od podstaw”. To także rejon Krakowa o silnie rozbudowanym poczuciu odrębności i własnej tożsamości, co chętnie podkreślają jego mieszkańcy. Wreszcie, to także teren działalności wielu rozpoznawalnych w mieście instytucji kultury, by wspomnieć Łaźnię Nową, Teatr Ludowy, oddział Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa czy nowotworzone Muzeum PRL. To wszystko stało się punktem wyjścia dla artystów zaproszonych do kolejnej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu.

W tym roku będzie różnorodnie. Zobaczymy m.in. wystawę „Oblicze Dnia”, której założeniem jest próba podsumowania kosztów społecznych, jakie ponieśli Polacy w czasie 25 lat procesu przemian politycznych i gospodarczych. Trafimy tu na prace tak znanych artystów, jak m.in. Paweł Althamer, Wojciech Doroszuk, Grzegorz Klaman, Marcin Maciejowski, Anna Molska, Konrad Pustoła, Robert Rumas, Łukasz Surowiec, Krzysztof Wodiczko, Julita Wójcik czy Piotr Wysocki, którzy na różne sposoby odmieniać będą przypadki polskiej transformacji (budynek dawnego kina Światowid, obecnie siedziba powstającego Muzeum PRL, od 6 czerwca).

Będziemy mogli podziwiać Fontannę Przyszłości na Placu Centralnym, czyli projekt tandemu Bartosz Szydłowski – Małgorzata Szydłowska, próbujący włączyć się w dyskusję o rewitalizacji i dostępności przestrzeni publicznej (pl. Centralny, od 7 czerwca).

Grzegorz Klaman stworzył dzieło Plac Apatia – w miejscu, w którym dawniej stał pomnik Lenina tym razem pojawi się biała flaga, będąca punktem wyjścia do rozważań o super mieście, którym miała być Nowa Huta, a raczej o tym, co po nim zostało (al. Róż, od 6 czerwca).

Walka o władzę w przestrzeni publicznej to temat spotkania z Monicą Bonvicini. W formie ArtistTalk artystka opowiadać będzie o relacjach architektury i władzy, o definiowaniu przestrzeni publicznej i o społecznej roli budynków (klub Kombinator, 7 czerwca).

Dzięki festiwalowi nowe życie zyska niedziałający od lat neon Markiza. Wszystko dzięki akcji Pauliny Ołowskiej, która w ten sposób będzie chciała przywrócić pamięć o minionych czasach Nowej Huty – wielu wciąż pamięta słynną cukiernię, którą reklamował wspomniany napis świetlny (10 czerwca, Plac Centralny /Aleja Solidarności).

W ramach Nova Roma poznamy efekt, jaki przyniosła współpraca Marty Deskur z romskimi asystentami i dziećmi z nowohuckich świetlic romskich (świetlica romska Stowarzyszenia „Harangos” oraz ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, od 6 czerwca).

Co więcej, wraz z Łukaszem Jastrubczakiem, będzie można zmierzyć się z naturą i spróbować… zahipnotyzować słońce (pl. Centralny, 7 czerwca). Wydarzenie zaplanowano w ramach cyklu Pokój instruktorów, w którym zaprezentowane zostaną także projekty takich twórców, jak Michał Smandek, Szymon Kobylarz, Franciszek Orłowski czy duet Jakub Pišek i – wspomniany już – Łukasz Jastrubczak (od 6 czerwca).

Z kolei dzięki BarCamp NOWA HUTA będziemy mogli bliżej przyjrzeć się inicjatywom i organizacjom prowadzącym działalność na terenie dzielnicy (ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida os. Górali 4 , Nowa Huta, 14 czerwca). W ramach tego przedsięwzięcia usłyszymy także wykład Przyszłość miast postindustrialnych na temat miast poprzemysłowych i ich przyszłości , który wygłosi Patrizia Bonifazio z Fundacji Olivettich.

Jak co roku, nie zabraknie także szeregu wydarzeń towarzyszących, a także kolejnej, 5. już edycji konkursu Fresh Zone, skierowanego do młodych twórców.

Szczegółowy opis i program festiwalu: www.artboomfestival.pl

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ