Sunday, December 8, 2024
Home / Uroda  / Gotowi do biegu?

Gotowi do biegu?

Na pięć pytań dotyczących biegania odpowiada trenerka All For Body Maria Kruczek, prowadząca grupę treningową dla uczestników Kraków Business Run.

Bieganie z reguły jest dla wszystkich – dopóki nie pojawia się dyskomfort w postaci bólu stawów. / fot. fotolia

Na pięć pytań dotyczących biegania odpowiada trenerka Maria Kruczek, prowadząca specjalną grupę treningową dla uczestników Kraków Business Run.

Bieganie z reguły jest dla wszystkich – dopóki nie pojawia się dyskomfort w postaci bólu stawów. / fot. fotolia

Bieganie z reguły jest dla wszystkich – dopóki nie pojawia się dyskomfort w postaci bólu stawów. / fot. fotolia

1. Jak często biegać?

Jeśli jesteś początkującym zawodnikiem, nie rób tego codziennie. Wystarczy biegać dwa, trzy razy w tygodniu, skupiając się na tym, aby ta aktywność nie stała się przykrym obowiązkiem, a wręcz przeciwnie – sprawiała ci przyjemność. Tylko wtedy, gdy coś jest źródłem radości i zadowolenia, ma szansę przekształcić się w codzienny nawyk. Dla debiutanta 15 km tygodniowo (czyli 3 x 5 km) to wystarczający dystans.

2. Gdzie trenować?

Najlepiej w plenerze. Trenując na zewnątrz, nigdy nie biegniesz sam – biegacze solidarnie pozdrawiają się bardzo miłym gestem, machając osobom, z którymi się mijają. To świetny motywator, który odwiedzie cię od pokusy, by porzucić bieganie po pierwszych próbach.

3. Ważę więcej. Mogę biegać?

Bieganie z reguły jest dla wszystkich – dopóki nie pojawia się dyskomfort w postaci bólu stawów. Osoby z nadwagą powinny zacząć od zmiany sposobu odżywiania, a także wzmocnić ciało np. pływaniem. Następny etap to intensywne spacery, a dopiero potem bieganie.

5. Czy jeść przed treningiem?

Nie powinno się jeść tuż przed biegiem, ponieważ może to spowodować niestrawność i dyskomfort. Dwie godziny przed biegiem zjedz kanapkę, owoc lub mały, zdrowy obiad. Na warzywa pozwól sobie dopiero po treningu, zawierają bowiem dużo błonnika, mogą więc wywoływać bóle brzucha. Zjedz je z porcją chudego białka, np. indyka lub twarogu. Wypij też sporo wody.

5. Jak zwiększać dystans?

Przede wszystkim sukcesywnie. Jeśli wcześniej nie biegałeś, decyzja o przebiegnięciu długiego dystansu może się skończyć źle dla Twoich mięśni i stawów. Przyzwyczajaj systematycznie swój organizm do wysiłku. Niech stopniowo dochodzi się do formy. W międzyczasie poprawi się twoja kondycja, waga spadnie, będziesz lepiej sypiać i mimo że treningi będą męczące, poczujesz się bardziej wypoczęty. Na tym polega cała magia tego sportu.

Maria Kruczek

Maria KruczekMaria Kruczek, trener All For Body, prowadzi treningi KBR dla kobiet (każdy poniedziałek, pl. Na Groblach, godz. 18). Sama uprawia sporty wytrzymałościowe, głównie triathlon.

 

 

Zobacz także: Miasto Kobiet biega z Poland Business Run

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ