Saturday, June 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Gotowe firany – jak dobrze dobrać ich rozmiar?

Gotowe firany – jak dobrze dobrać ich rozmiar?

bo podstawa to dobrze wymierzyć

Gotowe firany

fot. Bonsales / Adobe Stock

Dekorując wnętrze, warto pamiętać o zakupie tekstyliów okiennych, które uzupełnią cały projekt aranżacji. Zakup nowych firan to idealny sposób na szybkie i tanie nadanie przestrzeni nieco świeżości. Jest to szczególnie łatwe w przypadku gotowych firan, które od razu po zakupie można zawiesić w oknie. Dowiedz się, jak dobrze dobrać ich rozmiar

 

Idealny wybór – jak dobrać rozmiar gotowej firany?

Podczas szukania gotowych firan trzeba zwrócić uwagę wymiary: szerokość i wysokość, jaką musi mieć firanka. Nie jest to więc tylko pomiar okna. Przede wszystkim należy ustalić, czy ma być to wersja krótka, czy długa? Prosta czy marszczona? Upięta na żabkach czy zawieszona na przelotkach lub na szelkach?

Jak poznać rozmiar gotowej firany?

Aby wiedzieć, jakie firany gotowe https://nietylkofiranki.pl/217-firany-gotowe-na-tasmie pasują do okna, trzeba dokonać następujących pomiarów.

 

• Wysokość firanki: może znajdować się tuż nad lub pod parapetem, lub sięgać do podłogi. Jeśli ma to być wersja krótka, firanka musi być o 10 cm dłuższa od parapetu lub znajdować się 1,5 cm nad nim. W długim modelu można wybrać dwie opcje: pierwszą, w której firanka znajduje się 2-3 cm od podłogi lub drugą, w której 5-8 cm materiału leży na podłodze.

Uwaga! Wysokość firan gotowych wieszanych na szelkach lub przelotkach należy mierzyć od górnej części karnisza, a mocowanych na żabki od głębokości zapięcia żabki. W przypadku firan na szynie należy dokonać pomiaru wysokości od kanału szyny.

• Szerokość firany: w praktyce uznaje się, że firanka powinna być 1,5 razy szersza od okna. Wtedy ładnie się układa. Dla efektu lepszego marszczenia należy pomnożyć szerokość karnisza dwa razy lub trzy, jeśli gotowa firanka ma układać się w gęste fałdy.
Trzeba pamiętać, że na opakowaniu i na stronach internetowych z gotowymi firanami zazwyczaj podana jest całkowita szerokość każdego kawałka firanki po rozciągnięciu. Dlatego szerokość podana na opakowaniu musi być minimum 1,5 razy większa niż szerokość zmierzona na oknie.

Gotowa firana – dlaczego warto ją kupić?

Gotowe tekstylia okienne, podobnie jak meble czy inne elementy do dekoracji wnętrz, są tańsze niż wersje robione lub szyte na wymiar. I niekoniecznie musi to mieć związek z jakością produktu. W rzeczywistości wiąże się to z faktem, że gotowe firany powstają w wyniku produkcji przemysłowej, w popularnych wymiarach. Innymi słowy, są produkowane w dużych ilościach, więc można je sprzedawać po niższych cenach niż te wykonane tylko na indywidualne zamówienie. Dlatego też podczas zakupu należy znaleźć firany o odpowiednim rozmiarze do okna.

 

Poza tym zakup gotowych firan to duże ułatwienie, ponieważ:

• od razu widać, jak wygląda uszyta firanka;
• oszczędza się czas i pieniądze na skracanie materiału;
• jest duży wybór wzorów w dobrych cenach;
• można wybrać najlepszy dla siebie rodzaj zawieszania materiału w oknie;
• firanki można rozpakować, powiesić i cieszyć się nimi od razu po zakupie.

 

Prosta, szybka i nieskomplikowana odmiana wnętrza to największe zalety gotowej firany.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ