Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / Goście Festiwalu Conrada 2014

Goście Festiwalu Conrada 2014

Znamy już pierwszych gości tegorocznego Festiwalu Conrada, w tym gronie znaleźli się m.in.wybitny, amerykański pisarz Paul Auster oraz znakomita prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt.

Goście Festiwalu Conrada 2014

Goście Festiwalu Conrada 2014 / fot. materiał prasowy

Wybitny, amerykański pisarz Paul Auster, znakomita prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt, ceniony francuski filozof Jacques Rancière oraz laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk – to pierwsze potwierdzone nazwiska gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. W ramach festiwalu planujemy spotkania i dyskusje w gronie wybitnych pisarzy, filozofów, reżyserów i artystów wizualnych z całego globu. Będziemy rozmawiać o relacjach łączących literaturę z rzeczywistością i pochylimy się nad językowymi i literackimi narzędziami, które pozwalają ludziom przekraczać mentalne, kulturowe i estetyczne granice.

Tegoroczna 6. już edycja Festiwalu nosi tytuł „Wspólne światy” i potrwa od 20 do 26 października. 

Goście Festiwalu Conrada 2014

Goście Festiwalu Conrada 2014 / fot. materiał prasowy

Listę festiwalowych gości otwiera uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy, Paul Auster. Pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i reżyser filmowy, pochodzi z rodziny żydowskiej o polskich korzeniach. Studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów, pozostaje jednak autorem ściśle związanym z Nowym Jorkiem. W swoich powieściach często dotyka kwestii alienacji, zagubienia w porządku symbolicznym oraz znaczenia zbiegów okoliczności. Autor znanej i cenionej powieści Trylogia nowojorska, uważanej za esencję jego twórczości oraz najnowszego Dziennika zimowego, bardzo pozytywnie przyjętego przez krytykę, podkreślającą klarowność i błyskotliwy styl książki oraz zaskakującą dbałość o detale.

Kolejną osobowością literacką jest amerykańska prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt. Jej pierwsza powieść Na oślep, została uznana przez amerykańskich krytyków za jeden z najlepszych debiutów lat dziewięćdziesiątych. Hustvedt, której książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, jest również autorką takich bestsellerów jak To, co kochałem, Amerykańskie smutki czy Lato bez mężczyzn. Krytycy i czytelnicy cenią w prozie pisarki przede wszystkim prawdę psychologiczną, wirtuozerskie opisy przeżyć bohaterów oraz plastyczne portrety artystów, naukowców i innych przedstawicieli amerykańskiej socjety. Zanim prozaiczka zdecydowała się poświęcić literaturze, zajmowała się studiami nad literaturą zwieńczonymi pracą doktorską na temat twórczości Charlesa Dickensa.

Olga Tokarczuk – laureatka m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, pisarka, poetka i eseistka. Zadebiutowała w 1993 roku wydając Podróż ludzi Księgi, która zapewniła jej Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Kolejne publikacje ugruntowały jej pozycję jako jednej z najciekawszych i najpopularniejszych polskich autorek, jednocześnie bardzo cenionej przez krytyków. Wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, została jej laureatką w 2008 roku dzięki powieści Bieguny; odebrała też kilka nagród czytelników NIKE (m.in. za Prawiek i inne czasy, 1997), Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki i Międzynarodową nagrodę Vilenica. Jej twórczość wyróżniają inspiracje teoriami psychologicznymi i antropologicznymi, które stanowią podłoże dla swobodnej wyobraźni. W magicznie przekształcanym świecie przedstawionym elementy rzeczywistości mieszają się z fikcją, stwarzając przestrzeń do zadawania pytań filozoficznych.

Nie tylko literatura, ale także filozofia współczesna będzie miała swoją silną reprezentację w czasie październikowego święta literatury, bo Kraków odwiedzi Jacques Rancière, jeden z najczęściej przywoływanych i cytowanych intelektualistów francuskich. Francuski filozof, zajmujący się związkami polityki, estetyki, społecznymi i filozoficznymi kontekstami sztuki, jest współautorem „Czytania Kapitału, przełomowej reinterpretacji myśli Karola Marksa. Wiele uwagi poświęca zagadnieniom praw człowieka, aktywności społecznej i miejsca ubogich w polityce i filozofii. W 2006 r. został uznany przez magazyn Artforum za najważniejszego filozofa dla sztuki współczesnej. W Polsce ukazały się jego prace: Dzielenie postrzegalnego. Estetyka jako polityka, Nienawiść do demokracji, Na brzegach politycznego.

W środę 21 maja ukaże się pierwsze wydanie Magazynu Conradowskiego, specjalnego dodatku do Tygodnika Powszechnego.

Organizatorami są: Miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Więcej: www.conradfestival.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

***

Festiwal Conrada to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego . Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów – literatura wysoka spotyka się tu z twórczością popularną, publicystyką, filmem, teatrem i muzyką. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu, z czytelnikami spotkali się m.in.: Pascal Quignard, Etgar Keret, Marjane Satrapi, Per Olov Enquist, Claude Lanzmann, Herta Müller, Amos Oz, Jean Hatzfeld, László Krasznahorkai, a także doborowe grono polskich pisarzy i reportażystów m.in. Wojciech Jagielski, Maciej Zaremba i Mariusz Szczygieł. Już po pierwszej edycji Festiwal stał się rozpoznawalną marką i symbolem wielkiego, międzynarodowego święta literatury. Relacjonują go najważniejsze polskie i europejskie media. Festiwal polecają na swoich łamach m.in.: brytyjski The Guardian oraz szwajcarski Le Courrier, opiniotwórczy tygodnik Polityka zaliczył go do prestiżowego grona 10 wydarzeń kulturalnych w Polsce mających rangę Światowa Liga, a lifestyle’owy Malemen nazwał go wprost Salonem roku.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ