Zanim pożegnamy 2019 rok na parkiecie NCK warto odwiedzić Centrum wcześniej. Grudzień zaczniemy baletowo – „Śpiąca królewna” i „Jezioro łabędzie”, w wykonaniu Royal Lviv Ballet, to pełna gwarancja jakości dla wielbicieli gatunku. A co dalej?
Przedpremierowy Kortez, jubileuszowi – Kasprzycki i Poniedzielski, mikołajowe spektakle dla najmłodszych, koncert pierwszej damy polskiego jazzu, uniwersyteckie wykłady dla dzieci i praktyczne porady dla mam. Mało? No to dorzucamy jeszcze weekend z makietami kolejowymi i kolędowy koncert artystów Piwnicy pod Baranami. Kultura w grudniu? Jak najbardziej!
ŚPIĄCA KRÓLEWNA – spektakl Royal Lviv Ballet
1 grudnia (niedziela), g. 11.00, Scena NCK
W pałacu królewskim trwają chrzciny królewny Aurory. Dobre wróżki kolejno obdarzają maleństwo darami wesołości, wdzięku i delikatności. Nagle do pałacu wdziera się zła czarownica Carabosse i rozzłoszczona brakiem zaproszenia na uroczystość rzuca na dziecko klątwę. Piękne kostiumy, widowiskowa scenografia i perfekcja wykonawców sprawiają, że ten klasyczny balet zachwyca nawet najbardziej wymagających widzów. Zespół złożony z artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej.
bilety – 80 / 60 zł
JEZIORO ŁABĘDZIE – spektakl Royal Lviv Ballet
1 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
Największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką Piotra Czajkowskiego – wprowadzą widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego.
Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że spektakl jest niezapomnianym przeżyciem. Zespół, złożony z najwybitniejszych artystów, kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, czarując publiczność całego świata.
spektakl w 2 aktach i 4 odsłonach
bilety – 120/90 zł
2 grudnia (poniedziałek), g. 20.00, Scena NCK
KORTEZ „Przedpremierowo”
W zbliżającym się sezonie – jak co roku – Kortez z zespołem wybierze się w trasę koncertową po całej Polsce. Tym razem jednak poza piosenkami, które publiczność zna i lubi, zaprezentuje też przedpremierowo materiał, który znajdzie się na jego trzeciej płycie.
Do zespołu Korteza dołączył grający na trąbce – Tomek Ziętek, który wesprze również Korteza i Jacka Lachowicza na klawiszach.
Trasie towarzyszyć będzie mini wydawnictwo, na którym znajdzie się kilka z nowo zaprezentowanych utworów. Trzecia studyjna płyta Korteza będzie miała swoją premierą wiosną 2020 roku.
bilety – 129/119/99 zł
4 grudnia (środa), g.19.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Dzidka Muzolf
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety – 10 zł
5-6 grudnia (czwartek, piątek), g. 9.00, 11.30, Scena NCK
7 grudnia (sobota), g. 16.00, Scena NCK
GDZIE JESTEŚ MIKOŁAJU? – Teatr Petarda
imprezy mikołajowe
W tym roku spektakle mikołajowe w nowej odsłonie! Podczas spektaklu dowiemy się czy Mikołaj lubi ciepłe kraje? Jaki największy prezent zapakowali jego asystenci i o co nieustannie kłóci się elfka z reniferem? Piękna muzyka, kolorowe dekoracje, ciekawe kreacje aktorskie – wszystko to stworzy niesamowity nastrój zimy i świąt.
Po spektaklu prezenty dla dzieci, zakupione przez opiekunów, rozdaje na scenie Święty Mikołaj.
wystąpią aktorzy scen krakowskich – Agnieszka Kolanowska, Aleksandra Kowalczyk, Łukasz Łęcki, Paweł Plewa
scenariusz i reżyseria – Dariusz Szymor
bilety – 25/22 zł
Istnieje również możliwość zorganizowania imprez zamkniętych dla firm i instytucji – terminy do uzgodnienia.
6-8 grudnia (piątek-niedziela), bud. C
WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH
Piątek, g. 16.00 – 20.00
Sobota, g. 9.00 – 13.00, g. 14.00 – 18.00
Niedziela, g. 9.00 – 13.00, g. 14.00 – 18.00
Jeżeli chcecie przypomnieć sobie dziecinne fascynacje i z nostalgią wracacie do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze waszego pokoju i znikającej pod tapczanem, to… koniecznie musicie odwiedzić Wystawę Makiet Kolejowych organizowaną przez członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Zaprojektowany szczegółowo miniaturowy świat, w którym modele kursować będą zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy, zafascynuje nie tylko miłośników kolei – przyjdźcie i sprawdźcie!
bilety – 10/5 zł
7 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Zaskakujące prezenty
Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł
7 grudnia (sobota), g.12.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny
Poszukiwanie Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj zaginął! Niektóre dzieci wciąż nie dostały swoich prezentów! Odnajdź dowody, ukryte ślady i dowiedz się, kto i dlaczego porwał Świętego Mikołaja. Doprowadź śledztwo do końca i znajdź miejsce, w którym ukryto ulubionego świętego.
bilety – 35 zł
8 grudnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
ROBERT KASPRZYCKI – „Pół wieku, Człowieku!” – koncert
Koncert z okazji 50. urodzin Roberta Kasprzyckiego – znakomitego barda, charyzmatycznego wokalisty i krypto-standupera, którego występy łączą w sobie liryczny monsun, rockowy tajfun i huraganowy śmiech.
Ci, co znają Kasprzyckiego od dawna, poczują się jak w wehikule czasu, ci, co przyjdą po raz pierwszy – nie raz na jego koncert powrócą.
Kasprzycki zagra solo i z zespołem – podstawą będzie Kasprzycki Band w składzie Max Szelęgiewicz – gitara, Krzysztof Wyrwa – bas, Adam Zadora – perkusja.
Niewykluczeni muzyczni goście.
bilety – 45 zł
9 grudnia (poniedziałek), g. 17.00, sala kameralna 203
CUDZOZIEMCY W POWSTANIU WARSZAWSKIM
Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu i opowiada o niezwykłych historiach cudzoziemców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli przedstawiciele różnych nacji: Słowacy – którzy jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, ale też Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy, i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. Film oddaje hołd tym, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolną ojczyznę.
reżyseria: Małgorzata Brama
wstęp wolny
Małgorzata Brama. Polska reżyserka filmowa. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, Powstanie Warszawskie). Współpracuje z BBC („Laurence Rees”) czy Chanel History (serial „Polscy bohaterowie wojenni”). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył ją medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.
9 grudnia (poniedziałek) g. 18.00, sala kameralna 203
RELIGIA FILOZOFIA KULTURA
Masoneria Fakty i mity. Tajemnice masonerii. „ Alchemia duchowa w inicjacji masońskiej i w doktrynie”
wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.
bilety – 2 zł
10 grudnia (wtorek), g. 19.30, Scena NCK
OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra
Spektakl inspirowany powieścią „Cena” Waldemara Łysiaka
Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydować o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, ateiści i wierzący, socjaliści i endecy odkryją co to jest ostateczność i kto się do niej posunie. Ile warte jest ludzkie życie? Czy wybrać mniejsze zło, czy umyć ręce metodą Poncjusza Piłata? A jeżeli wybierać, to co uznać za zło mniejsze? Czy wobec śmierci wszyscy są równi? Jak w czasach wojny odnaleźć sprawiedliwość? Czym różnią się sędziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania każdy z uczestników wieczerzy, ale też każdy z widzów będzie musiał sobie odpowiedzieć.
scenariusz i reżyseria – Adam Chmielowski
opieka reżyserska – Marlena Topolska
bilety – 20 zł
11 grudnia (środa), g. 10.00, sala 009
KLUB SUPER MAMA – wykład
„Jak zachować spokój wobec trudnych emocji małego dziecka”
– czyli co wiemy o świecie przeżyć dzieci.
Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo.
bilety – 2 zł
11 grudnia (środa), g. 18.00, Scena NCK
liteARTura
BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia
„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.
To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.
Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Komeda oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016.
Spotkanie poprowadzi ŁUKASZ WOJTUSIK – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. W radiu TOKFM prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program Poczytalni. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego /2013/. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”. Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca. Albo na Camino.
bilety – 2 zł
13 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK
ANDRZEJ PONIEDZIELSKI – wieczór jubileuszowy
Specjalny, jubileuszowy WIECZÓR KABARETOWY
Andrzej Poniedzielski w roku 2019 obchodzi 40 lecie pracy twórczej i 65 lecie urodzin.
W programie inteligentna satyra, humor, piosenki.
W koncercie artyście towarzyszy Andrzej Pawlukiewicz.
bilety – 70 zł
14 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Dlaczego cytrusy są kwaśne?
Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach. Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł
14 grudnia (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki
Między nami Indianami
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieć okazję:
- dowiedzieć się jak dziś wygląda życie Indian z Ameryki Południowej i Centralnej,
- zmierzyć tradycyjne stroje – ruany, poncha i kapelusze,
- zagrać na indiańskich instrumentach,
- zdobyć tatuaż z prekolumbijską pieczęcią,
- zatańczyć do boliwijskiej muzyki,
- pobawić się boliwijskimi enchoque.
Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.
bilety – 30 zł
14 grudnia (sobota), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK
KABARET NOWAKI „Za granicą żartu”
Kabaret tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. Paranienormalni Tonight i Kabaret na żywo, gospodarze Płockich Nocy Kabaretowych oraz Polskiej Nocy Kabaretowej, uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę.
„Za granicą żartu” to najnowszy program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.
bilety – 80 zł
15 grudnia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ
Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.
prowadzenie – Wojciech Dąbrowski
bilety – 2 zł
15 grudnia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK
AGA ZARYAN i European Jazz Quartet „Christmas Songs”
z gościnnym udziałem Grzegorza Dowgiałło
Zmysłowy głos Pierwszej Damy Polskiego Jazzu, selekcja ponadczasowych evergreenów o tematyce świątecznej oraz towarzystwo wybitnego zespołu European Jazz Quartet, to kwintesencja koncertu. Wokalistka przeniesie nas w atmosferę pełną świątecznej aury i bożonarodzeniowych klimatów.
bilety – 110/90 zł
18 grudnia (środa), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Edith Piaf
wystąpi: Jaga Wrońska – śpiew
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety – 20/15 zł
21 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?
„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł
28 grudnia (sobota), g. 18.00, Scena NCK
Piwnica Pod Baranami – Kolędy i Pastorałki
Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest „magia”: Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino – to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Większość utworów to powstałe w ciągu sześćdziesięciu lat Piwnicy (pisane zawsze na coroczne, przedświąteczne „Opłatki”) oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra „Kuby” Kubowicza do tekstów wybitnych poetów. Ten niezwykły występ będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu 30 osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami.
bilety – 50/60 zł
31 grudnia (wtorek), g. 20.00
BAL SYLWESTROWY 2019
W tę wyjątkową noc zapraszamy do NCK. Sylwester w naszym Centrum to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czakram”, wytworne menu, liczne konkursy z nagrodami i… niespodzianka!
Podczas balu jedna para wylosuje nagrodę w postaci 3-dniowego pobytu w pensjonacie „Pieniński Mak” w Szczawnicy.
bilety – 300 zł (od osoby)
NCK WYSTAWY
JÓZEF PIŁSUDSKI I LEGIONY W KOLORACH MIRKA SZPONARA
7 listopada – 8 grudnia, FOTO-GALERIA
wstęp wolny
RYSZARD OTRĘBA grafika i rysunek w cyklu: „Przestrzeń dla sztuki”
12 listopada- 4 grudnia, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny
STANISŁAW TABISZ „Powrót jednorożca”
6 – 31 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 18.00
wstęp wolny
TOMASZ BEREŹNICKI „Antykomiks”
6 – 31 grudnia, Szara Galeria CENTRUM
wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 19.00
wstęp wolny
ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
10-22 grudnia, Biała Galeria CENTRUM
czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00
bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę malarstwa)
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00
bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę rysunków i fotografii)
A JUŻ W STYCZNIU…
14 i 15 stycznia (wtorek, środa), g. 19.30, Scena NCK
OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra
16 stycznia (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Leonard Cohen
19 stycznia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK
KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH – w programie „najŚMIESZNIEJszy”
26 stycznia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
„JOHANN STRAUSS SHOW – Royal Vienna Orchestra
27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK
„Świnka Peppa – Wielka Niespodzianka” – spektakl dla dzieci
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Zanim pożegnamy 2019 rok na parkiecie NCK warto odwiedzić Centrum wcześniej. Grudzień zaczniemy baletowo – „Śpiąca królewna” i „Jezioro łabędzie”, w wykonaniu Royal Lviv Ballet, to pełna gwarancja jakości dla wielbicieli gatunku. A co dalej? Przedpremierowy Kortez, jubileuszowi – Kasprzycki i Poniedzielski, mikołajowe spektakle dla najmłodszych, koncert pierwszej damy polskiego jazzu, uniwersyteckie wykłady dla dzieci i praktyczne porady dla mam. Mało? No to dorzucamy jeszcze weekend z makietami kolejowymi i kolędowy koncert artystów Piwnicy pod Baranami. Kultura w grudniu? Jak najbardziej!
ŚPIĄCA KRÓLEWNA – spektakl Royal Lviv Ballet
1 grudnia (niedziela), g. 11.00, Scena NCK
W pałacu królewskim trwają chrzciny królewny Aurory. Dobre wróżki kolejno obdarzają maleństwo darami wesołości, wdzięku i delikatności. Nagle do pałacu wdziera się zła czarownica Carabosse i rozzłoszczona brakiem zaproszenia na uroczystość rzuca na dziecko klątwę. Piękne kostiumy, widowiskowa scenografia i perfekcja wykonawców sprawiają, że ten klasyczny balet zachwyca nawet najbardziej wymagających widzów. Zespół złożony z artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej.
bilety – 80 / 60 zł
JEZIORO ŁABĘDZIE – spektakl Royal Lviv Ballet
1 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
Największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką Piotra Czajkowskiego – wprowadzą widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego.
Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że spektakl jest niezapomnianym przeżyciem. Zespół, złożony z najwybitniejszych artystów, kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, czarując publiczność całego świata.
spektakl w 2 aktach i 4 odsłonach
bilety – 120/90 zł
2 grudnia (poniedziałek), g. 20.00, Scena NCK
KORTEZ „Przedpremierowo”
W zbliżającym się sezonie – jak co roku – Kortez z zespołem wybierze się w trasę koncertową po całej Polsce. Tym razem jednak poza piosenkami, które publiczność zna i lubi, zaprezentuje też przedpremierowo materiał, który znajdzie się na jego trzeciej płycie.
Do zespołu Korteza dołączył grający na trąbce – Tomek Ziętek, który wesprze również Korteza i Jacka Lachowicza na klawiszach.
Trasie towarzyszyć będzie mini wydawnictwo, na którym znajdzie się kilka z nowo zaprezentowanych utworów. Trzecia studyjna płyta Korteza będzie miała swoją premierą wiosną 2020 roku.
bilety – 129/119/99 zł
4 grudnia (środa), g.19.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Dzidka Muzolf
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety – 10 zł
5-6 grudnia (czwartek, piątek), g. 9.00, 11.30, Scena NCK
7 grudnia (sobota), g. 16.00, Scena NCK
GDZIE JESTEŚ MIKOŁAJU? – Teatr Petarda
imprezy mikołajowe
W tym roku spektakle mikołajowe w nowej odsłonie! Podczas spektaklu dowiemy się czy Mikołaj lubi ciepłe kraje? Jaki największy prezent zapakowali jego asystenci i o co nieustannie kłóci się elfka z reniferem? Piękna muzyka, kolorowe dekoracje, ciekawe kreacje aktorskie – wszystko to stworzy niesamowity nastrój zimy i świąt.
Po spektaklu prezenty dla dzieci, zakupione przez opiekunów, rozdaje na scenie Święty Mikołaj.
wystąpią aktorzy scen krakowskich – Agnieszka Kolanowska, Aleksandra Kowalczyk, Łukasz Łęcki, Paweł Plewa
scenariusz i reżyseria – Dariusz Szymor
bilety – 25/22 zł
Istnieje również możliwość zorganizowania imprez zamkniętych dla firm i instytucji – terminy do uzgodnienia.
6-8 grudnia (piątek- niedziela), bud. C
WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH
Piątek, g. 16.00 – 20.00
Sobota, g. 9.00 – 13.00, g. 14.00 – 18.00
Niedziela, g. 9.00 – 13.00, g. 14.00 – 18.00
Jeżeli chcecie przypomnieć sobie dziecinne fascynacje i z nostalgią wracacie do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze waszego pokoju i znikającej pod tapczanem, to… koniecznie musicie odwiedzić Wystawę Makiet Kolejowych organizowaną przez członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Zaprojektowany szczegółowo miniaturowy świat, w którym modele kursować będą zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy, zafascynuje nie tylko miłośników kolei – przyjdźcie i sprawdźcie!
bilety – 10/5 zł
7 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Zaskakujące prezenty
Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł
7 grudnia (sobota), g.12.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny
Poszukiwanie Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj zaginął! Niektóre dzieci wciąż nie dostały swoich prezentów! Odnajdź dowody, ukryte ślady i dowiedz się, kto i dlaczego porwał Świętego Mikołaja. Doprowadź śledztwo do końca i znajdź miejsce, w którym ukryto ulubionego świętego.
bilety – 35 zł
8 grudnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
ROBERT KASPRZYCKI – „Pół wieku, Człowieku!” – koncert
Koncert z okazji 50. urodzin Roberta Kasprzyckiego – znakomitego barda, charyzmatycznego wokalisty i krypto-standupera, którego występy łączą w sobie liryczny monsun, rockowy tajfun i huraganowy śmiech.
Ci, co znają Kasprzyckiego od dawna, poczują się jak w wehikule czasu, ci, co przyjdą po raz pierwszy – nie raz na jego koncert powrócą.
Kasprzycki zagra solo i z zespołem – podstawą będzie Kasprzycki Band w składzie Max Szelęgiewicz – gitara, Krzysztof Wyrwa – bas, Adam Zadora – perkusja.
Niewykluczeni muzyczni goście.
bilety – 45 zł
9 grudnia (poniedziałek), g. 17.00, sala kameralna 203
CUDZOZIEMCY W POWSTANIU WARSZAWSKIM
Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu i opowiada o niezwykłych historiach cudzoziemców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli przedstawiciele różnych nacji: Słowacy – którzy jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, ale też Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy, i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. Film oddaje hołd tym, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolną ojczyznę.
reżyseria: Małgorzata Brama
wstęp wolny
Małgorzata Brama. Polska reżyserka filmowa. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, Powstanie Warszawskie). Współpracuje z BBC („Laurence Rees”) czy Chanel History (serial „Polscy bohaterowie wojenni”). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył ją medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.
9 grudnia (poniedziałek) g. 18.00, sala kameralna 203
RELIGIA FILOZOFIA KULTURA
Masoneria Fakty i mity. Tajemnice masonerii. „ Alchemia duchowa w inicjacji masońskiej i
w doktrynie”
wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.
bilety – 2 zł
10 grudnia (wtorek), g. 19.30, Scena NCK
OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra
Spektakl inspirowany powieścią „Cena” Waldemara Łysiaka
Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydować o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, ateiści i wierzący, socjaliści i endecy odkryją co to jest ostateczność i kto się do niej posunie. Ile warte jest ludzkie życie? Czy wybrać mniejsze zło, czy umyć ręce metodą Poncjusza Piłata? A jeżeli wybierać, to co uznać za zło mniejsze? Czy wobec śmierci wszyscy są równi? Jak w czasach wojny odnaleźć sprawiedliwość? Czym różnią się sędziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania każdy z uczestników wieczerzy, ale też każdy z widzów będzie musiał sobie odpowiedzieć.
scenariusz i reżyseria – Adam Chmielowski
opieka reżyserska – Marlena Topolska
bilety – 20 zł
11 grudnia (środa), g. 10.00, sala 009
KLUB SUPER MAMA – wykład
„Jak zachować spokój wobec trudnych emocji małego dziecka”
– czyli co wiemy o świecie przeżyć dzieci.
Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo.
bilety – 2 zł
11 grudnia (środa), g. 18.00, Scena NCK
liteARTura
BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia
„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.
To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.
Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Komeda oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016.
Spotkanie poprowadzi ŁUKASZ WOJTUSIK – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. W radiu TOKFM prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program Poczytalni. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego /2013/. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”. Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca. Albo na Camino.
bilety – 2 zł
13 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK
ANDRZEJ PONIEDZIELSKI – wieczór jubileuszowy
Specjalny, jubileuszowy WIECZÓR KABARETOWY
Andrzej Poniedzielski w roku 2019 obchodzi 40 lecie pracy twórczej i 65 lecie urodzin.
W programie inteligentna satyra, humor, piosenki.
W koncercie artyście towarzyszy Andrzej Pawlukiewicz.
bilety – 70 zł
14 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Dlaczego cytrusy są kwaśne?
Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach. Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł
14 grudnia (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki
Między nami Indianami
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieć okazję:
- dowiedzieć się jak dziś wygląda życie Indian z Ameryki Południowej i Centralnej,
- zmierzyć tradycyjne stroje – ruany, poncha i kapelusze,
- zagrać na indiańskich instrumentach,
- zdobyć tatuaż z prekolumbijską pieczęcią,
- zatańczyć do boliwijskiej muzyki,
- pobawić się boliwijskimi enchoque.
Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.
bilety – 30 zł
14 grudnia (sobota), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK
KABARET NOWAKI „Za granicą żartu”
Kabaret tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. Paranienormalni Tonight i Kabaret na żywo, gospodarze Płockich Nocy Kabaretowych oraz Polskiej Nocy Kabaretowej, uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę.
„Za granicą żartu” to najnowszy program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.
bilety – 80 zł
15 grudnia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ
Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.
prowadzenie – Wojciech Dąbrowski
bilety – 2 zł
15 grudnia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK
AGA ZARYAN i European Jazz Quartet „Christmas Songs”
z gościnnym udziałem Grzegorza Dowgiałło
Zmysłowy głos Pierwszej Damy Polskiego Jazzu, selekcja ponadczasowych evergreenów o tematyce świątecznej oraz towarzystwo wybitnego zespołu European Jazz Quartet, to kwintesencja koncertu. Wokalistka przeniesie nas w atmosferę pełną świątecznej aury i bożonarodzeniowych klimatów.
bilety – 110/90 zł
18 grudnia (środa), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Edith Piaf
wystąpi: Jaga Wrońska – śpiew
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety – 20/15 zł
21 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?
„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!
Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł
28 grudnia (sobota), g. 18.00, Scena NCK
Piwnica Pod Baranami – Kolędy i Pastorałki
Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest „magia”: Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino – to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Większość utworów to powstałe w ciągu sześćdziesięciu lat Piwnicy (pisane zawsze na coroczne, przedświąteczne „Opłatki”) oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra „Kuby” Kubowicza do tekstów wybitnych poetów. Ten niezwykły występ będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu 30 osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami.
bilety – 50/60 zł
31 grudnia (wtorek), g. 20.00
BAL SYLWESTROWY 2019
W tę wyjątkową noc zapraszamy do NCK. Sylwester w naszym Centrum to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czakram”, wytworne menu, liczne konkursy z nagrodami i… niespodzianka!
Podczas balu jedna para wylosuje nagrodę w postaci 3-dniowego pobytu w pensjonacie „Pieniński Mak” w Szczawnicy.
bilety – 300 zł (od osoby)
NCK WYSTAWY
JÓZEF PIŁSUDSKI I LEGIONY W KOLORACH MIRKA SZPONARA
7 listopada – 8 grudnia, FOTO-GALERIA
wstęp wolny
RYSZARD OTRĘBA grafika i rysunek w cyklu: „Przestrzeń dla sztuki”
12 listopada- 4 grudnia, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny
STANISŁAW TABISZ „Powrót jednorożca”
6 – 31 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 18.00
wstęp wolny
TOMASZ BEREŹNICKI „Antykomiks”
6 – 31 grudnia, Szara Galeria CENTRUM
wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 19.00
wstęp wolny
ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
10-22 grudnia, Biała Galeria CENTRUM
czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00
bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę malarstwa)
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00
bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę rysunków i fotografii)
A JUŻ W STYCZNIU…
14 i 15 stycznia (wtorek, środa), g. 19.30, Scena NCK
OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra
16 stycznia (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Leonard Cohen
19 stycznia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK
KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH – w programie „najŚMIESZNIEJszy”
26 stycznia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
„JOHANN STRAUSS SHOW – Royal Vienna Orchestra
27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK
„Świnka Peppa – Wielka Niespodzianka” – spektakl dla dzieci
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Więcej przeczytacie https://nck.krakow.pl/wydarzenia/