Friday, July 19, 2024
Home / Kultura  / Gorący grudzień w NCK 

Gorący grudzień w NCK 

Zobacz, co dzieje się w grudniu w Nowohuckim Centrum Kultury!

Grudniowe koncerty w Nck

Aga Zaryan/fot.materiały prasowe

Zanim pożegnamy 2019 rok na parkiecie NCK warto odwiedzić Centrum wcześniej. Grudzień zaczniemy baletowo – „Śpiąca królewna” i „Jezioro łabędzie”, w wykonaniu Royal Lviv Ballet, to pełna gwarancja jakości dla wielbicieli gatunku. A co dalej?

 

 

 

 

 

 

Przedpremierowy Kortez, jubileuszowi – Kasprzycki i Poniedzielski, mikołajowe spektakle dla najmłodszych, koncert pierwszej damy polskiego jazzu, uniwersyteckie wykłady dla dzieci i praktyczne porady dla mam. Mało? No to dorzucamy jeszcze weekend z makietami kolejowymi i kolędowy koncert artystów Piwnicy pod Baranami. Kultura w grudniu? Jak najbardziej!

 

ŚPIĄCA KRÓLEWNA – spektakl Royal Lviv Ballet 

1 grudnia (niedziela), g. 11.00, Scena NCK 

W pałacu królewskim trwają chrzciny królewny Aurory. Dobre wróżki kolejno obdarzają maleństwo darami wesołości, wdzięku i delikatności. Nagle do pałacu wdziera się zła czarownica Carabosse i rozzłoszczona brakiem zaproszenia na uroczystość rzuca na dziecko klątwę. Piękne kostiumy, widowiskowa scenografia i perfekcja wykonawców sprawiają, że ten klasyczny balet zachwyca nawet najbardziej wymagających widzów. Zespół złożony z artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej.

bilety – 80 / 60 zł

 

JEZIORO ŁABĘDZIE – spektakl Royal Lviv Ballet 

1 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK 

Największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką Piotra Czajkowskiego – wprowadzą widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego. 

Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że spektakl jest niezapomnianym przeżyciem. Zespół, złożony z najwybitniejszych artystów, kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, czarując publiczność całego świata. 

spektakl w 2 aktach i 4 odsłonach 

bilety – 120/90 zł

 

2 grudnia (poniedziałek), g. 20.00, Scena NCK

KORTEZ „Przedpremierowo” 

W zbliżającym się sezonie – jak co roku – Kortez z zespołem wybierze się w trasę koncertową po całej Polsce. Tym razem jednak poza piosenkami, które publiczność zna i lubi, zaprezentuje też przedpremierowo materiał, który znajdzie się na jego trzeciej płycie. 

Do zespołu Korteza dołączył grający na trąbce – Tomek Ziętek, który wesprze również Korteza i Jacka Lachowicza na klawiszach.

Trasie towarzyszyć będzie mini wydawnictwo, na którym znajdzie się kilka z nowo zaprezentowanych utworów. Trzecia studyjna płyta Korteza będzie miała swoją premierą wiosną 2020 roku.

bilety – 129/119/99 zł

 

4 grudnia (środa), g.19.00, sala kameralna 203 

SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Dzidka Muzolf

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk 

bilety – 10 zł

 

5-6 grudnia (czwartek, piątek), g. 9.00, 11.30, Scena NCK

7 grudnia (sobota), g. 16.00, Scena NCK 

GDZIE JESTEŚ MIKOŁAJU? – Teatr Petarda

imprezy mikołajowe 

W tym roku  spektakle mikołajowe w nowej odsłonie! Podczas spektaklu dowiemy się czy Mikołaj lubi ciepłe kraje? Jaki największy prezent zapakowali jego asystenci i o co nieustannie kłóci się elfka z reniferem? Piękna muzyka, kolorowe dekoracje, ciekawe kreacje aktorskie – wszystko to stworzy niesamowity nastrój zimy i świąt.

Po spektaklu prezenty dla dzieci, zakupione przez opiekunów, rozdaje na scenie Święty Mikołaj. 

wystąpią aktorzy scen krakowskich – Agnieszka Kolanowska, Aleksandra Kowalczyk, Łukasz Łęcki, Paweł Plewa 

scenariusz i reżyseria – Dariusz Szymor

bilety – 25/22 zł 

Istnieje również możliwość zorganizowania imprez zamkniętych dla firm i instytucji – terminy do uzgodnienia.

 

6-8 grudnia (piątek-niedziela), bud. C 

WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH 

Piątek, g. 16.00 – 20.00 

Sobota, g. 9.00 – 13.00, g. 14.00 – 18.00 

Niedziela, g. 9.00 – 13.00,  g. 14.00 – 18.00 

Jeżeli chcecie przypomnieć sobie dziecinne fascynacje i z nostalgią wracacie do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze waszego pokoju i znikającej pod tapczanem, to… koniecznie musicie odwiedzić Wystawę Makiet Kolejowych organizowaną przez członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Zaprojektowany szczegółowo miniaturowy świat, w którym modele kursować będą zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy, zafascynuje nie tylko miłośników kolei – przyjdźcie i sprawdźcie!

bilety – 10/5 zł

 

7 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Zaskakujące prezenty

Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

 

7 grudnia (sobota), g.12.00, sala 006 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny 

Poszukiwanie Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj zaginął! Niektóre dzieci wciąż nie dostały swoich prezentów! Odnajdź dowody, ukryte ślady i dowiedz się, kto i dlaczego porwał Świętego Mikołaja. Doprowadź śledztwo do końca i znajdź miejsce, w którym ukryto ulubionego świętego.

bilety – 35 zł

 

8 grudnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK 

ROBERT KASPRZYCKI – „Pół wieku, Człowieku!” – koncert

Koncert z okazji 50. urodzin Roberta Kasprzyckiego – znakomitego barda, charyzmatycznego wokalisty i krypto-standupera, którego występy łączą w sobie liryczny monsun, rockowy tajfun i huraganowy śmiech. 

Ci, co znają Kasprzyckiego od dawna, poczują się jak w wehikule czasu, ci, co przyjdą po raz pierwszy –  nie raz na jego koncert powrócą.

Kasprzycki zagra solo i z zespołem – podstawą będzie Kasprzycki Band w składzie Max Szelęgiewicz – gitara, Krzysztof Wyrwa – bas, Adam Zadora – perkusja. 

Niewykluczeni muzyczni goście.

bilety – 45 zł

 

9 grudnia (poniedziałek), g. 17.00, sala kameralna 203

CUDZOZIEMCY W POWSTANIU WARSZAWSKIM

Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu i opowiada o niezwykłych historiach cudzoziemców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli przedstawiciele różnych nacji: Słowacy – którzy jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, ale też Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy, i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. Film oddaje hołd tym, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolną ojczyznę.

reżyseria: Małgorzata Brama

wstęp wolny 

Małgorzata Brama. Polska reżyserka filmowa. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, Powstanie Warszawskie). Współpracuje z BBC („Laurence Rees”) czy Chanel History (serial „Polscy bohaterowie wojenni”). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył ją medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. 

 

9 grudnia (poniedziałek) g. 18.00, sala kameralna 203

RELIGIA FILOZOFIA KULTURA

Masoneria Fakty i mity. Tajemnice masonerii. „ Alchemia duchowa w inicjacji masońskiej i w doktrynie”

wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.

bilety – 2 zł

 

10 grudnia (wtorek), g. 19.30, Scena NCK 

OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra

Spektakl inspirowany powieścią „Cena” Waldemara Łysiaka

Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydować o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, ateiści i wierzący, socjaliści i endecy odkryją co to jest ostateczność i kto się do niej posunie. Ile warte jest ludzkie życie? Czy wybrać mniejsze zło, czy umyć ręce metodą Poncjusza Piłata? A jeżeli wybierać, to co uznać za zło mniejsze? Czy wobec śmierci wszyscy są równi? Jak w czasach wojny odnaleźć sprawiedliwość? Czym różnią się sędziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania każdy z uczestników wieczerzy, ale też każdy z widzów będzie musiał sobie odpowiedzieć.

scenariusz i reżyseria – Adam Chmielowski

opieka reżyserska – Marlena Topolska

bilety – 20 zł

 

11 grudnia (środa), g. 10.00, sala 009 

KLUB SUPER MAMA – wykład 

„Jak zachować spokój wobec trudnych emocji małego dziecka”

– czyli co wiemy o świecie przeżyć dzieci.

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo. 

bilety – 2 zł 

 

11 grudnia (środa), g. 18.00, Scena NCK 

liteARTura

BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia 

 

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.

Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

 

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów. 

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie. 

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Komeda oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016. 

Spotkanie poprowadzi ŁUKASZ WOJTUSIK – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. W radiu TOKFM prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program Poczytalni. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego /2013/. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”. Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca. Albo na Camino.
bilety – 2 zł 

 

13 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK 

ANDRZEJ PONIEDZIELSKI – wieczór jubileuszowy 

Specjalny, jubileuszowy WIECZÓR KABARETOWY

Andrzej Poniedzielski w roku 2019 obchodzi 40 lecie pracy twórczej i 65 lecie urodzin.

W programie inteligentna satyra, humor, piosenki.

W koncercie artyście towarzyszy Andrzej Pawlukiewicz. 

bilety – 70 zł

 

14 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Dlaczego cytrusy są kwaśne?

Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach. Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł 

 

14 grudnia (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki 

Między nami Indianami

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieć okazję:

 • dowiedzieć się jak dziś wygląda życie Indian z Ameryki Południowej i Centralnej,
 • zmierzyć tradycyjne stroje – ruany, poncha i kapelusze,
 • zagrać na indiańskich instrumentach,
 • zdobyć tatuaż z prekolumbijską pieczęcią,
 • zatańczyć do boliwijskiej muzyki,
 • pobawić się boliwijskimi enchoque.

Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

bilety – 30 zł

 

14 grudnia (sobota), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK 

KABARET NOWAKI „Za granicą żartu”

Kabaret tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. Paranienormalni Tonight i Kabaret na żywo, gospodarze Płockich Nocy Kabaretowych oraz Polskiej Nocy Kabaretowej, uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę.

„Za granicą żartu” to najnowszy program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.

bilety – 80 zł 

 

15 grudnia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203 

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ 

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilety – 2 zł

 

15 grudnia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK 

AGA ZARYAN i European Jazz Quartet „Christmas Songs” 

z gościnnym udziałem Grzegorza Dowgiałło 

Zmysłowy głos Pierwszej Damy Polskiego Jazzu, selekcja ponadczasowych evergreenów o tematyce świątecznej oraz towarzystwo wybitnego zespołu European Jazz Quartet, to kwintesencja koncertu. Wokalistka przeniesie nas w atmosferę pełną świątecznej aury i bożonarodzeniowych klimatów. 

bilety –  110/90 zł 

 

18 grudnia (środa), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI –  Edith Piaf

wystąpi: Jaga Wrońska – śpiew

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk 

bilety – 20/15 zł 

 

21 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?
„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

28 grudnia (sobota), g. 18.00, Scena NCK 

Piwnica Pod Baranami – Kolędy i Pastorałki

Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest „magia”: Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino – to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Większość utworów to powstałe w ciągu sześćdziesięciu lat Piwnicy (pisane zawsze na coroczne, przedświąteczne „Opłatki”) oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra „Kuby” Kubowicza do tekstów wybitnych poetów. Ten niezwykły występ będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu  30 osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami.

bilety – 50/60 zł 

 

31 grudnia (wtorek), g. 20.00 

BAL SYLWESTROWY 2019 

W tę wyjątkową noc zapraszamy do NCK. Sylwester w naszym Centrum to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czakram”, wytworne menu, liczne konkursy z nagrodami i… niespodzianka!

Podczas balu jedna para wylosuje nagrodę w postaci 3-dniowego pobytu w pensjonacie „Pieniński Mak” w Szczawnicy.

bilety – 300 zł (od osoby)

 

NCK WYSTAWY 

 

JÓZEF PIŁSUDSKI I LEGIONY W KOLORACH MIRKA SZPONARA

7 listopada – 8 grudnia, FOTO-GALERIA 

wstęp wolny 

 

RYSZARD OTRĘBA grafika i rysunek w cyklu: „Przestrzeń dla sztuki”

12 listopada- 4 grudnia, Biała Galeria CENTRUM 

wstęp wolny 

 

STANISŁAW TABISZ „Powrót jednorożca” 

 6 – 31 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM

wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 18.00

wstęp wolny 

 

TOMASZ BEREŹNICKI „Antykomiks” 

6 – 31 grudnia, Szara Galeria CENTRUM 

wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 19.00 

wstęp wolny 

 

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

10-22 grudnia, Biała Galeria CENTRUM 

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę malarstwa)

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO 

stała wystawa malarstwa 

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę rysunków i fotografii)

 

A JUŻ W STYCZNIU…

 

14 i 15 stycznia (wtorek, środa), g. 19.30, Scena NCK 

OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra

 

16 stycznia (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203 

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Leonard Cohen

 

19 stycznia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK

KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH – w programie „najŚMIESZNIEJszy”

 

26 stycznia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK 

„JOHANN STRAUSS SHOW – Royal Vienna Orchestra

 

27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK 

„Świnka Peppa – Wielka Niespodzianka” – spektakl dla dzieci 

spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020 

 

 

Zanim pożegnamy 2019 rok na parkiecie NCK warto odwiedzić Centrum wcześniej. Grudzień zaczniemy baletowo – „Śpiąca królewna” i „Jezioro łabędzie”, w wykonaniu Royal Lviv Ballet, to pełna gwarancja jakości dla wielbicieli gatunku. A co dalej? Przedpremierowy Kortez, jubileuszowi – Kasprzycki i Poniedzielski, mikołajowe spektakle dla najmłodszych, koncert pierwszej damy polskiego jazzu, uniwersyteckie wykłady dla dzieci i praktyczne porady dla mam. Mało? No to dorzucamy jeszcze weekend z makietami kolejowymi i kolędowy koncert artystów Piwnicy pod Baranami. Kultura w grudniu? Jak najbardziej!

 

ŚPIĄCA KRÓLEWNA – spektakl Royal Lviv Ballet 

1 grudnia (niedziela), g. 11.00, Scena NCK 

W pałacu królewskim trwają chrzciny królewny Aurory. Dobre wróżki kolejno obdarzają maleństwo darami wesołości, wdzięku i delikatności. Nagle do pałacu wdziera się zła czarownica Carabosse i rozzłoszczona brakiem zaproszenia na uroczystość rzuca na dziecko klątwę. Piękne kostiumy, widowiskowa scenografia i perfekcja wykonawców sprawiają, że ten klasyczny balet zachwyca nawet najbardziej wymagających widzów. Zespół złożony z artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej.

bilety – 80 / 60 zł

 

JEZIORO ŁABĘDZIE – spektakl Royal Lviv Ballet 

1 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK 

Największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką Piotra Czajkowskiego – wprowadzą widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego. 

Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że spektakl jest niezapomnianym przeżyciem. Zespół, złożony z najwybitniejszych artystów, kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, czarując publiczność całego świata. 

spektakl w 2 aktach i 4 odsłonach 

bilety – 120/90 zł

 

2 grudnia (poniedziałek), g. 20.00, Scena NCK

KORTEZ „Przedpremierowo” 

W zbliżającym się sezonie – jak co roku – Kortez z zespołem wybierze się w trasę koncertową po całej Polsce. Tym razem jednak poza piosenkami, które publiczność zna i lubi, zaprezentuje też przedpremierowo materiał, który znajdzie się na jego trzeciej płycie. 

Do zespołu Korteza dołączył grający na trąbce – Tomek Ziętek, który wesprze również Korteza i Jacka Lachowicza na klawiszach.

Trasie towarzyszyć będzie mini wydawnictwo, na którym znajdzie się kilka z nowo zaprezentowanych utworów. Trzecia studyjna płyta Korteza będzie miała swoją premierą wiosną 2020 roku.

bilety – 129/119/99 zł

 

4 grudnia (środa), g.19.00, sala kameralna 203 

SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Dzidka Muzolf

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk 

bilety – 10 zł

 

5-6 grudnia (czwartek, piątek), g. 9.00, 11.30, Scena NCK

7 grudnia (sobota), g. 16.00, Scena NCK 

GDZIE JESTEŚ MIKOŁAJU? – Teatr Petarda

imprezy mikołajowe 

W tym roku  spektakle mikołajowe w nowej odsłonie! Podczas spektaklu dowiemy się czy Mikołaj lubi ciepłe kraje? Jaki największy prezent zapakowali jego asystenci i o co nieustannie kłóci się elfka z reniferem? Piękna muzyka, kolorowe dekoracje, ciekawe kreacje aktorskie – wszystko to stworzy niesamowity nastrój zimy i świąt.

Po spektaklu prezenty dla dzieci, zakupione przez opiekunów, rozdaje na scenie Święty Mikołaj. 

wystąpią aktorzy scen krakowskich – Agnieszka Kolanowska, Aleksandra Kowalczyk, Łukasz Łęcki, Paweł Plewa 

scenariusz i reżyseria – Dariusz Szymor

bilety – 25/22 zł 

Istnieje również możliwość zorganizowania imprez zamkniętych dla firm i instytucji – terminy do uzgodnienia.

 

6-8 grudnia (piątek- niedziela), bud. C 

WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH 

Piątek, g. 16.00 – 20.00 

Sobota, g. 9.00 – 13.00, g. 14.00 – 18.00 

Niedziela, g. 9.00 – 13.00,  g. 14.00 – 18.00 

Jeżeli chcecie przypomnieć sobie dziecinne fascynacje i z nostalgią wracacie do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze waszego pokoju i znikającej pod tapczanem, to… koniecznie musicie odwiedzić Wystawę Makiet Kolejowych organizowaną przez członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Zaprojektowany szczegółowo miniaturowy świat, w którym modele kursować będą zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy, zafascynuje nie tylko miłośników kolei – przyjdźcie i sprawdźcie!

bilety – 10/5 zł

 

7 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Zaskakujące prezenty

Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

 

7 grudnia (sobota), g.12.00, sala 006 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny 

Poszukiwanie Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj zaginął! Niektóre dzieci wciąż nie dostały swoich prezentów! Odnajdź dowody, ukryte ślady i dowiedz się, kto i dlaczego porwał Świętego Mikołaja. Doprowadź śledztwo do końca i znajdź miejsce, w którym ukryto ulubionego świętego.

bilety – 35 zł

 

8 grudnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK 

ROBERT KASPRZYCKI – „Pół wieku, Człowieku!” – koncert

Koncert z okazji 50. urodzin Roberta Kasprzyckiego – znakomitego barda, charyzmatycznego wokalisty i krypto-standupera, którego występy łączą w sobie liryczny monsun, rockowy tajfun i huraganowy śmiech. 

Ci, co znają Kasprzyckiego od dawna, poczują się jak w wehikule czasu, ci, co przyjdą po raz pierwszy –  nie raz na jego koncert powrócą.

Kasprzycki zagra solo i z zespołem – podstawą będzie Kasprzycki Band w składzie Max Szelęgiewicz – gitara, Krzysztof Wyrwa – bas, Adam Zadora – perkusja. 

Niewykluczeni muzyczni goście.

bilety – 45 zł

 

9 grudnia (poniedziałek), g. 17.00, sala kameralna 203

CUDZOZIEMCY W POWSTANIU WARSZAWSKIM

Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu i opowiada o niezwykłych historiach cudzoziemców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli przedstawiciele różnych nacji: Słowacy – którzy jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, ale też Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy, i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. Film oddaje hołd tym, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolną ojczyznę.

reżyseria: Małgorzata Brama

wstęp wolny 

Małgorzata Brama. Polska reżyserka filmowa. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, Powstanie Warszawskie). Współpracuje z BBC („Laurence Rees”) czy Chanel History (serial „Polscy bohaterowie wojenni”). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył ją medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. 

 

9 grudnia (poniedziałek) g. 18.00, sala kameralna 203

RELIGIA FILOZOFIA KULTURA

Masoneria Fakty i mity. Tajemnice masonerii. „ Alchemia duchowa w inicjacji masońskiej i 

w doktrynie”

wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.

bilety – 2 zł

 

10 grudnia (wtorek), g. 19.30, Scena NCK 

OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra

Spektakl inspirowany powieścią „Cena” Waldemara Łysiaka

Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydować o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, ateiści i wierzący, socjaliści i endecy odkryją co to jest ostateczność i kto się do niej posunie. Ile warte jest ludzkie życie? Czy wybrać mniejsze zło, czy umyć ręce metodą Poncjusza Piłata? A jeżeli wybierać, to co uznać za zło mniejsze? Czy wobec śmierci wszyscy są równi? Jak w czasach wojny odnaleźć sprawiedliwość? Czym różnią się sędziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania każdy z uczestników wieczerzy, ale też każdy z widzów będzie musiał sobie odpowiedzieć.

scenariusz i reżyseria – Adam Chmielowski

opieka reżyserska – Marlena Topolska

bilety – 20 zł

 

11 grudnia (środa), g. 10.00, sala 009 

KLUB SUPER MAMA – wykład 

„Jak zachować spokój wobec trudnych emocji małego dziecka”

– czyli co wiemy o świecie przeżyć dzieci.

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo. 

bilety – 2 zł 

 

11 grudnia (środa), g. 18.00, Scena NCK 

liteARTura

BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia 

 

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.

Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

 

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów. 

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie. 

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Komeda oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016. 

Spotkanie poprowadzi ŁUKASZ WOJTUSIK – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. W radiu TOKFM prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program Poczytalni. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego /2013/. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”. Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca. Albo na Camino.
bilety – 2 zł 

 

13 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK 

ANDRZEJ PONIEDZIELSKI – wieczór jubileuszowy 

Specjalny, jubileuszowy WIECZÓR KABARETOWY

Andrzej Poniedzielski w roku 2019 obchodzi 40 lecie pracy twórczej i 65 lecie urodzin.

W programie inteligentna satyra, humor, piosenki.

W koncercie artyście towarzyszy Andrzej Pawlukiewicz. 

bilety – 70 zł

 

14 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Dlaczego cytrusy są kwaśne?

Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach. Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł 

 

14 grudnia (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki 

Między nami Indianami

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieć okazję:

 • dowiedzieć się jak dziś wygląda życie Indian z Ameryki Południowej i Centralnej,
 • zmierzyć tradycyjne stroje – ruany, poncha i kapelusze,
 • zagrać na indiańskich instrumentach,
 • zdobyć tatuaż z prekolumbijską pieczęcią,
 • zatańczyć do boliwijskiej muzyki,
 • pobawić się boliwijskimi enchoque.

Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

bilety – 30 zł

 

14 grudnia (sobota), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK 

KABARET NOWAKI „Za granicą żartu”

Kabaret tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. Paranienormalni Tonight i Kabaret na żywo, gospodarze Płockich Nocy Kabaretowych oraz Polskiej Nocy Kabaretowej, uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę.

„Za granicą żartu” to najnowszy program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.

bilety – 80 zł 

 

15 grudnia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203 

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ 

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilety – 2 zł

 

15 grudnia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK 

AGA ZARYAN i European Jazz Quartet „Christmas Songs” 

z gościnnym udziałem Grzegorza Dowgiałło 

Zmysłowy głos Pierwszej Damy Polskiego Jazzu, selekcja ponadczasowych evergreenów o tematyce świątecznej oraz towarzystwo wybitnego zespołu European Jazz Quartet, to kwintesencja koncertu. Wokalistka przeniesie nas w atmosferę pełną świątecznej aury i bożonarodzeniowych klimatów. 

bilety –  110/90 zł 

 

18 grudnia (środa), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI –  Edith Piaf

wystąpi: Jaga Wrońska – śpiew

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk 

bilety – 20/15 zł 

 

21 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?
„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

28 grudnia (sobota), g. 18.00, Scena NCK 

Piwnica Pod Baranami – Kolędy i Pastorałki

Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest „magia”: Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino – to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Większość utworów to powstałe w ciągu sześćdziesięciu lat Piwnicy (pisane zawsze na coroczne, przedświąteczne „Opłatki”) oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra „Kuby” Kubowicza do tekstów wybitnych poetów. Ten niezwykły występ będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu  30 osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami.

bilety – 50/60 zł 

 

31 grudnia (wtorek), g. 20.00 

BAL SYLWESTROWY 2019 

W tę wyjątkową noc zapraszamy do NCK. Sylwester w naszym Centrum to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czakram”, wytworne menu, liczne konkursy z nagrodami i… niespodzianka!

Podczas balu jedna para wylosuje nagrodę w postaci 3-dniowego pobytu w pensjonacie „Pieniński Mak” w Szczawnicy.

bilety – 300 zł (od osoby)

 

NCK WYSTAWY 

 

JÓZEF PIŁSUDSKI I LEGIONY W KOLORACH MIRKA SZPONARA

7 listopada – 8 grudnia, FOTO-GALERIA 

wstęp wolny 

 

RYSZARD OTRĘBA grafika i rysunek w cyklu: „Przestrzeń dla sztuki”

12 listopada- 4 grudnia, Biała Galeria CENTRUM 

wstęp wolny 

 

STANISŁAW TABISZ „Powrót jednorożca” 

 6 – 31 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM

wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 18.00

wstęp wolny 

 

TOMASZ BEREŹNICKI „Antykomiks” 

6 – 31 grudnia, Szara Galeria CENTRUM 

wernisaż – 6 grudnia (piątek), g. 19.00 

wstęp wolny 

 

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

10-22 grudnia, Biała Galeria CENTRUM 

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę malarstwa)

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO 

stała wystawa malarstwa 

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę rysunków i fotografii)

 

A JUŻ W STYCZNIU…

 

14 i 15 stycznia (wtorek, środa), g. 19.30, Scena NCK 

OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra

 

16 stycznia (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203 

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Leonard Cohen

 

19 stycznia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK

KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH – w programie „najŚMIESZNIEJszy”

 

26 stycznia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK 

„JOHANN STRAUSS SHOW – Royal Vienna Orchestra

 

27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK 

„Świnka Peppa – Wielka Niespodzianka” – spektakl dla dzieci 

spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020

 

 

Więcej przeczytacie  https://nck.krakow.pl/wydarzenia/

Andrzej Poniedzielski

Grudzień w Nck/fot.materiały prasowe

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ